Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

TDK: Tanımlar Yeniden Okunup Düzenlenecek

Anasayfa > Gündem

'Müsait' kelimesine yaptığı tanımla tartışmalara neden olan TDK, kelimenin yeniden tanımlanacağını açıkladı. Sözlükteki diğer tanımlar da yeniden okunacak.

Türk Dil Kurumu (TDK), 'müsait' kelimesine yaptığı tanımlama tartışmalara neden olunca açıklama yaptı. TDK'nın üç gün süren toplantısında Türkçe'nin Etimoloji Sözlüğü'nün düzenlenişinin ve Türkçe Sözlük'ün mevcut maddelerinin tanımının görüşüldüğü belirtilen açıklamada, 'Sözlükteki tanımların baştan sona dikkatle yeniden okunmasına, düzenlenmesine karar verilmiştir' denildi.

Sözlükçünün bir kelimeye kendi başına, masa başında yeni bir anlam katmak değil, yazı dilinde ve günlük dilde kullanılışlarına bakıp var olanı tespit ederek sözlüğe yansıtmakla görevli olduğu belirtilen açıklamada, 'müsait' kelimesinin ilk olarak 1918'de tespit edildiği, Meydan Larousse Ansiklopedisi'nde de 1972'de yer aldığı bilgisi paylaşıldı.

Sözcüğün tartışılan anlamının ilk kez 1983’te Türkçe Sözlük'e girdiği ifade edilen açıklamada, 'O dönem sözlüğü hazırlayanların hangi düşünce ile bu anlamı müsait kelimesine ilave ettiklerini bilemiyoruz. Ancak kesin olan: bu anlam 1983'ten beri Sözlük'ün her baskısında aynı şekilde devam etmiştir. Yani bir iki günlük bir konu veya iş değildir, 32 yıldan beri bu anlam sözlükte mevcuttur' denildi.

Yeniden düzenleme kararı

Kelimenin sözlükteki anlamlarına da yer verilen açıklamada şunlar söylendi:

'Türkçe'nin derlemi (corpus) üzerine hazırlanmış en geniş çalışmaya baktığımızda müsait’in 560 kez geçtiğini görürüz. Ancak söz konusu edilen ikinci anlam bu 560 örnek arasında karşımıza çıkmaz. Türkçe Sözlük'te teklifsiz konuşmaya (tkz.) özgü bir kullanım olarak kaydedilen bu anlam belli ki bir tür argo kullanımdır. Büyük bir ihtimalle de 1980'li yıllarda bu anlam, belirli bir çevrede kullanılmış olabilir. Bugün bu anlam herkesçe bilinen bir anlam değildir. Belki de bir döneme özgü, moda sözlerdendir. Bir yönden cinsiyet ayrımcılığı güden, bir yönden de bu anlamıyla kullanılışı neredeyse hiç bilinmeyen bu kelime, Türkçe Sözlük’ün yeni baskısında ve genel ağ ortamındaki kullanımlarında gerekli taramalar yapıldıktan sonra yeniden düzenlenecektir. Kamuoyunda tartışmalara sebep olan bu ve benzeri konularla ilgili TDK olarak çalışma yapılacak ve kamuoyuyla paylaşılacaktır.'

Türk Dil Kurumu’nun internet sitesi üzerinden erişilebilen Güncel Sözlük’te 'müsait' kelimesine verilen tanımlardan ikincisinin “Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edilebilen (kadın)” şeklinde yazılmasına tepki gösterilmişti.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
M. Tontas

Konu ile alakasız ama, Gelişen teknoloji ve çağımızın getirdiği yeniliklere Türkçe karşılık bulma konusundaki yoğun çabalarından dolayı TDK'yı kutluyorum. ''... Devamını Gör