Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

TBMM Başkanı Çiçek: 'Komisyona Müdahale Yetkim Yok'

3PAYLAŞIM

TBMM Başkanı Çiçek, tapelerin imhasına ilişkin muhalefet milletvekillerinin başvurularına "adli işlem yürüten Komisyon'a müdahale yetkisinin olmadığı" yanıtını verdi.

TBMM - Melda Çetiner

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dört eski bakan ile ilgili Soruşturma Komisyonu'nun tapeleri imhası konusunda muhalefet milletvekillerinin başvurularına, "Başkanlığımızca adli sürece müdahale niteliği taşıyacak bir işlem tesis edilmesi hukuken mümkün bulunmamaktadır" yanıtını verdi.

Alınan bilgiye göre, Çiçek, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ve Konya Milletvekili Atilla Kart ile MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu'nun başvurularına yazılı olarak yanıt gönderdi. Yanıtta, milletvekillerinin, "Soruşturma Komisyonu'nun mevzuata aykırı olarak telefon dinleme kayıtlarını imha edeceğini" belirttikleri ve Başkanlık'tan imha girişimini durdurmasını talep ettikleri kaydedildi.

Soruşturma Komisyonlarının Anayasa'nın 100. maddesi hükmü uyarınca kurulduğu ve ceza yargılaması usul ve esasları çerçevesinde faaliyette bulunmakta olduğu belirtilen yazıda, şöyle denildi:

"Soruşturma Komisyonları, adli faaliyette bulunmaları nedeniyle TBMM bünyesindeki diğer komisyonlardan farklılık arz etmektedir. Anayasa ve İçtüzük TBMM Başkanı'na, adli bir faaliyette bulunma yetkisi vermemektedir. Anayasa'nın 138. maddesine göre hiçbir organ, makam, merci veya kişinin yargı yetkisinin kullanılmasına müdahale hakkı ve yetkisi bulunmamaktadır.

Açıklanan nedenlerle, Başkanlığımızca adli sürece müdahale niteliği taşıyacak bir işlem tesis edilmesi hukuken mümkün bulunmamaktadır. Meclis Soruşturması Komisyonu'nun yaptığı ve yapacağı iş ve işlemlerde sorumluluk Komisyon'a ait bulunmaktadır."

AA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir