İsrail ile Tazminat Görüşmeleri Sona Erdi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Tazminat heyeti geliyor

İSRAİL'İN Mavi Marmara baskını nedeniyle özür dilemesi sonrası merakla beklenen tazminat müzakereleri bugün Ankara'da başlıyor.

AKŞAM'ın edindiği bilgilere göre, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun özel temsilcisi Joseph Ciechanover başkanlığındaki İsrail heyeti, önce Müsteşar Feridun Sinirlioğlu başkanlığındaki Dışişleri heyetiyle görüşecek. Heyetin daha sonra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'la bir araya gelmesi öngörülüyor. Ancak görüşme olup olmayacağını, ilk toplantıdaki hava belirleyecek.

TARAFLAR, tazminat miktarına ilişkin bilgi vermekten kaçınıyor. Öte yandan, İsrail'in Türk Dışişleri'den 'Mavi Marmara Mağdurları' adına bir fon oluşturmasını ve tazminatı bu fona yatırmak istediği vurgulanıyor. Süreç böyle işlerse, tazminat ailelere Türkiye tarafından dağıtılacak.

EN sıkıntılı noktaysa, mağdurların İsrail ve İsrailli askerler aleyhine açtığı davaların geri çekilmesi. Yapılan anlaşma doğrultusunda, tazminatın ödenmesiyle birlikte bu davaların geri çekilmesi gerekiyor. Ancak bazı mağdurların aileleri bunu yapmayacaklarını söylemişti.

Haberin Tamamı İçin:

İsrail ile Tazminat Görüşmeleri Sona Erdi

İsrail'in Mavi Marmara saldırısıyla ilgili özrünün ardından tazminat için bugün ilk görüşme yapıldı.

İsrail'in Mavi Marmara saldırısıyla ilgili Türkiye'den özür dilemesinin ardından, tazminat konusunda görüşmelerde bulunmak üzere İsrail'den gelen heyetin Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmeleri sona erdi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüşen İsrail heyeti, Bakanlıktan ayrıldı.

Basına kapalı olarak yapılan görüşmenin ardından heyetin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı ziyaret etmesi bekleniyor.

Heyette, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun danışmanı Yaakov Amidror ile özel temsilcisi ve emekli bir diplomat olan Yosed Ciehanover yer alıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakan YardımcısıBülent Arınçİsrail
Görüş Bildir