Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tayyar'dan İlginç Ölüm Orucu Açıklaması

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Tayyar'dan İlginç Ölüm Orucu Açıklaması

Tayyar'dan İlginç Ölüm Orucu Açıklaması

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, cezaevlerindeki PKK'lı teröristlerin ölüm oruçları ile Türkiye’nin köşeye sıkıştırılmasının hedeflendiğini ifade ederek, "İç ve dış kamuoyunda yankı uyandırma gayreti içerisindeler" dedi. Bu tezgâhın çok iyi okunması gerektiğini vurgulayan Tayyar, "Eğer maksatları gerçekten tecrit iddiasının bertaraf edilmesi, ana dilde eğitim ise PKK'nın üst düzey yetkililerinin de ölüm orucuna başlaması gerekir. Ölüm orucuna başlanacaksa, İmralı'dan başlamalı" dedi.

Şamil Tayyar, gündeme ilişkin soruları Cihan Haber Ajansı'na cevapladı. Milletveki Şamil Tayyar, cezaevlerindeki ölüm oruçlarından, terörle mücadelede atılan adımlara, Suriye meselesinden, yerel seçimlerde bazı bakanların büyükşehirlere aday olacağı söylentilerine ve yeni yerel yönetim kanunu hakkında birçok konuyu değerlendirdi. Ölüm oruçları ile Türkiye’nin köşeye sıkıştırılmasının hedeflendiğini ifade eden Tayyar, bu fikirden bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Tayyar, “PKK kış ayına girerken hem eylem yapabilme kabiliyetinin sınırlandığı, hem ağır kayıplar verdiği bir dönemde yeni bir taktikle hem hükümeti köşeye sıkıştırmayı planlıyor, hem de iç ve dış kamuoyunda yankı uyandırma gayreti içerisinde. Bu çerçevede 53 cezaevinde 615 PKK’lı ölüm orucuna başladı. Ölüm oruçları tartışılıyor ve bunların bir an önce sonlandırılması gerekir." dedi.

Cezaevlerinde bulunan PKK'lı hükümlülerin Abdullah Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ve anadil üzerindeki baskıların kaldırılması istemi başlatılan ölüm orucunun bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini belirten Şamil Tayyar, bu tezgâhın çok iyi okunması gerektiğini vurguladı. Maksatlarının gerçekten tecrit iddiasının bertaraf edilmesi, ana dilde eğitim ise PKK'nın üst düzey yetkililerinin de ölüm orucuna başlaması gerektiğini ifade eden Tayyar, bu sayede kamuoyunda da daha fazla yankı uyandırabileceklerini söyledi.

Tayyar, "615 PKK'lıyı değil, sadece Abdullah Öcalan İmralı'da ölüm orucuna başlasa daha fazla yankı uyandırırlar. Kamuoyu da bunu merak ediyor, niye Abdullah Öcalan, Selahattin Demirtaş veya Osman Baydemir gibi PKK ve BDP hareketinin öncü isimleri, lider kadroları ölüm orucuna başlamıyorlar. Ben inanıyorum ki Abdullah Öcalan ölüm orucuna başlasa kamuoyunda daha fazla ses getirir." diye konuştu.

AKAN KANIN DURDURULMASI İÇİN ŞEYTANLA BİLE GÖRÜŞÜLEBİLİR

Kamuoyunda yer alan terörist başı Abdullah Öcalan ile hükümetin görüştüğü iddialarını değerlendiren Tayyar, eğer akan kan durdurulacaksa bu yolda şeytanla bile görüşülebileceğini vurguladı. Tayyar, "Başbakanımız açıkladı. Akan kanın durdurulması, şiddetin sonlandırılması ve barış ortamının tesis edilmesi için gerekiyorsa devlet şeytanla bile görüşebilir. Abdullah Öcalan'la da görüşülmesi gerekiyorsa görüşülebilir. Dolayısıyla MİT başta olmak üzere devletin ilgili ve yetkili kurulları Abdullah Öcalan'la görüşebilir. Şu aşamada henüz bir görüşmenin olmadığını biliyorum. Ancak yarın olduğu zaman da hiç kimse için bu sürpriz sayılmaz." ifadelerine yer verdi.

TERÖRLE MÜCADELEDE TARİHTE EN BAŞARILI OPERASYONLAR YAPILDI

Suriye’deki son gelişmelerden sonra PKK'nın Şemdinli ve Hakkâri üzerinden büyük kalkışma hareketi içerisinde olduğunu belirten Tayyar, bunda başarılı olamadıklarına dikkat çekti. Terörle mücadele tarihinde asker ile polisin en başarılı operasyonları gerçekleştirdiğini vurgulayan Tayyar, "Sadece son 4 ayda yaklaşık 700 terörist öldürüldü. Dolayısıyla teröristle mücadelede büyük bir başarı sağlandı.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

ESED REJİMİ ER YA DA GEÇ SONA ERECEK

Beşar Esed’in er ya da geç devrileceğini ifade eden Tayyar bu konu hakkında şunları söyledi: “Suriye'deki iç çatışma sadece Suriye'nin iç meselesi değil, aynı zamanda uluslararası bir sorun ve kilitlenmiş bir vaziyette. Sonuçta kim hangi hesabı güderse gütsün, Suriye'de hiç bir şey eskisi gibi olmayacak ve mutlaka Esad rejiminin sonlanacağını ve Esad'ın yönetimden ayrılacağını düşünüyorum. Esad yönetimde asla kalmayacak. Uluslararası toplum da asla buna müsaade etmeyecektir. Çünkü her gün yüzlerce insanı çoluk çocuk demeden katleden bir rejimin orada varlık sürdürmesi insanlık adına da büyük bir ayıp olur.”

ÇOK FAZLA BAKANIN BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI ADAYI OLACAĞINI ZANNETMİYORUM

Kabinede yer alan bazı bakanların yaklaşan yerel seçimlerde belediye başkanı adayı olacağı söylemleri değerlendiren Tayyar, böyle bir konunun var olduğunu kendiside dile getirdi. Tayyar, “Bu konunun somutlaşıp somutlaşmayacağını önümüzdeki dönem görebiliriz. Binali Yıldırım, Fatma Şahin, Ali Babacan, Suat Kılıç gibi üçüncü dönemini sonuna gelen bakanın kendi seçim bölgelerinde ya da farlı illerde büyükşehir belediye başkanı adayı olacağı ifade ediliyor. Sayın Başbakan farklı kriterleri de göz önüne alarak bir değerlendirme yapacaktır. Ben çok fazla bakanın büyükşehir adayı olacağını çok zannetmiyorum. 3 ya da 5'i geçmez diye düşünüyorum.” dedi.

YEREL YÖNETİMLER YASASI İLE FEDERATİF YAPIYA GEÇİLECEĞİNİ İDDİA ETMEK YANLIŞ OLUR

Yerel yönetimlerle ilgili yapılacak yeni düzenlemelere de değinen Tayyar, bu kanun tasarısı ile ildeki imar bütünlüğünü sağlamaya yönelik olduğunu kaydetti. Bu kanun tasarısından federatif bir yapıyı düşünmek, eyalet sistemine geçildiğini iddia etmenin doğru olmayacağını belirten Tayyar, kanun metninin iyi okunduğu zaman, oradaki mesajın çok net bir şekilde anlaşılacağını söyledi. Tayyar, “Temel amaç hizmetlerin daha etkin ve kısa sürede yürütülmesine yöneliktir. Bu konudaki uygulama uzun süredir İstanbul ve İzmit'te devam etmektedir. Mülkü sınırlarla belediye sınırlar eşitti. Yeni dönemde 27 ilde uygulanacak model zaten 2 ilde uygulanıyordu. Ne İstanbul'da nede İzmit'te federatif bir yapı doğmadı.” ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAli BabacanBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşer EsadBinali YıldırımFatma ŞahinHakkariİmralıİstanbulÖlüm OrucuSelahattin DemirtaşSuat KılıçSuriyekalkışma
Görüş Bildir