Tatlandırıcılara ve Şekere Sıkı Denetim Geliyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tatlandırıcılara ve Şekere Sıkı Denetim Geliyor

Tatlandırıcılara ve Şekere Sıkı Denetim Geliyor

Şekere 7 ton katına kadar tatlılık veren tatlandırıcılar denetimsiz alan olmaktan çıkıyor. Yeni Çıkacak olan şeker kanunu ile, bugüne kadar denetlenmeyen sakarin, aspartam gibi tatlandırıcılar denetim altına alınacak. Meyveden üretilen şekerler de denetim kapsamına alınıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bugün gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısıda, “Şeker konusunda Türkiye'de hiç denetlenmeyen alanlar var" dedi.

Şekere 7 ton katına kadar tatlılık veren tatlandırıcıların yeni Şeker Kanunu ile birlikte denetimsiz alan olmaktan çıkarak, sıkı denetim altına alınacağını açıklayan Ergün, şeker konusunda hiç denetlenmeyen alanlar olduğunu kaydetti. Ergün, "Bir şeker türü var, tatlandırıcı. 1 kilogramı ile 7 ton şekerle tatlandırdığınız kadar tatlandırmayı yapabiliyor ve hiçbir denetime tabi değil, denetleyen bir kuruluş yok. Böyle birşey gündemimize girmemiş" dedi.

Ergün, Türkiye'de kullanılan şekerin yüzde 10-15'inin nişasta bazlı, yüzde 85'inin şeker pancarından üretildiğini belirterek, Türkiye'nin iklim şartlarından dolayı şeker kamışından çok fazla üretim yapılmadığını ifade etti.

ÇANTASINA KOYAN GETİRİYOR

Bu durumun maliyetleri yükselttiğine dikkati çeken Ergün, "Maliyetler yüksek olduğu için insanlar başka tatlandırıcı ürünlere kaçıyorlar. İnsanlar bunları çantasına koyup getiriyor, gazoz getirir gibi. Şimdi Şeker Kurumunu bu konularla yetkilendiriyoruz" diye konuştu.

Ergün, piyasada en çok hangi şekerin zararlı olduğu tartışmaları yapıldığında ilk olarak denetim dışı olan şekerlerin ortaya çıktığını dile getirdi.

YERLİ ARAÇTA OYNAMAYA NİYETİN YOKSA BAŞKASI OYNAR

Bakan Ergün, yerli otomobil tartışmalarına yönelik ise, "Biz sektöre, 'Siz yapın biz önünüzü açalım' dedik ama senin oynamaya niyetin var mı yok mu? Hiç 'yerim dar, yenim dar' deme. Oynamaya niyetin yoksa başkası oynar" değerlendirmesinde bulundu.

YERLİ İLAÇ ÜRETİMİNE TEŞVİK

İlaç sektöründe strateji belgesi çalışmalarının tamamlandığı bilgisini veren Ergün, yakında Ekonomi Koordinasyon Kuruluna sunulacağını bildirdi.

Türkiye'deki ilaç sektörünün toplam büyüklüğünün 11-12 milyar dolar olduğunu ifade eden Ergün, bu sektörde 700 milyon dolarlık ihracata karşılık, 4,5 milyar dolarlık ithalat yapıldığını söyledi. Ergün, "İlaç sektörü cari açığın en yüksek olduğu alanlardan biri ve bu pazar Ar-Ge'ye, inovasyona ve yüksek katma değere en uygun alanlardan biri. Strateji belgemizle Türkiye'yi ilaç araştırmalarında, yeni molekül geliştirilmesi ve yeni ilaçların yapılmasında önemli merkezlerinden biri haline getirmeyi amaçlıyoruz" ifadelerini kullandı.

ÇAMURDAN PETROL ÜRETİLECEK

Ergün, Türkiye'de her şeyin çöp olarak algılanarak atıldığını kaydederek, atıkların geri dönüşümünden elde edilecek kazancın farkında olunmadığını belirtti.

İlk yapılan hesaplara göre atıklardan önemli bir gelirin oluşturulabileceğini vurgulayan Ergün, "İlk yaptığımız hesaba göre eğer atıklarımızın yarısını yeniden değerlendirebilirsek 7-8 milyar dolarlık bir kaynak ve ekonomi karşımıza çıkıyor" diye konuştu.

Ergün, 2 yıl önce kendilerine Türkiye'nin Geri Dönüşümle İlgili Strateji Belgesi, Yol Haritası ve Eylem Planı'nın hazırlanması görevi verildiğini anımsatarak, bu çalışmanın da tamamlandığını bildirdi.Bu çalışmalarla Türkiye'nin her türlü atıktan istifade edebilecek hale geleceğinin altını çizen Ergün, bu konuda bazı belediyelerin güzel örnekler sergilediğini ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bilimşeker
Görüş Bildir