Tatil Sonrası Depresyonu!

-

Tatil Sonrası Depresyonu!

Tatil Sonrası Depresyonu!

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, 5 yıldızlı otellerde kalanların tüm dünyadan soyutlandığını, otel bünyesinde her saat eğlence, deniz, havuz, spor ve çeşitli yiyeceklerin kişileri bir masal dünyasına taşıdığını söyledi.

Bu nedenle 5 yıldızlı otellerde tatil yapanların tatil dönüşünde normal yaşama daha zor uyum sağladığını ifade etti. Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, "Bir masal dünyasından gerçek dünyaya geçişte, var olan sorunlar nedeniyle kişilerde bir takım ruhsal bozukluklar ortaya çıkıyor" dedi.

Tatil sonrası çoğu kişinin depresyona girdiğini bildiren Yorulmaz, bunun "Pazartesi depresyonu" olarak da ortaya çıkabildiğini belirtti. Pazartesi depresyonunun her pazartesi ve hafta talilinden sonra ortaya çıkan, daha hafif belirtileri olan bir durum olduğuna dikkati çeken Yorulmaz, şunları kaydetti:

"Tatil sonrası depresyon ise pazartesinin daha şiddetli halidir. Depresyona giren kişilerde sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, denileni anlamama, yapılan işten keyif almama, kararsızlık, bazen çok da gerçekçi olmayan baş ağrısı, karın ağrısı gibi şikayetler gözlenir. Kendini yetersiz hissetme, yorgunluk ile sigara içen kişilerin tatilin ardından daha sonra daha fazla sigara içtiği belirlenmiştir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bilimtatil
Görüş Bildir