Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Taşeron İşçiler, Sendikalı Olmak İçin Eylem Yaptı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Taşeron İşçiler, Sendikalı Olmak İçin Eylem Yaptıl

Taşeron İşçiler, Sendikalı Olmak İçin Eylem Yaptıl

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocaklarında hizmet veren taşeron firmada çalışan maden işçileri, sendikalı yapılmadıkları iddiasıyla eylem yaptı.

TTK Üzülmez ve Kozlu Müessesi Müdürlüğü'nde galeri açma işini yürüten Star firmasında çalışan bazı maden işçileri, firmanın ortaklarından İlal Köksal ve yetkililerinin, TTK Genel Müdürü Burhan İnan'ı ziyaret ettiğini öğrenmesinin ardından genel müdürlük binası önüne gelerek eylem yaptı.

Firma yetkilileri, TTK Genel Müdürü İnan'la görüşmesinin ardından bina dışına çıktıkları sırada maden işçilerinin kendileriyle görüşmek istemesi üzerine genel müdürlük binasına geri döndü.

Madencilerle konuşmaya gelen firma yetkilisi Dursun Akyürek'e işçiler tepki gösterdi.

Madenci Ayhan Akgöz, Akyürek'e, ''Sizler bizden kaçıyorsunuz. Bizim 8 canımız gitti. Kaçmayacaksınız bizim sorunumuz burada çözülecek'' dedi.

Bu arada maden işçisi Hayri Dağkıran'ın baygınlık geçirmesi üzerine sağlık ekiplerine haber verildi. Sağlık ekiplerinin yaklaşık 10 dakika gelmemesi üzerine Dağkıran, özel bir araçla Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, eylem yapan maden işçileriyle konuşmasının ardından madenci Akgöz ile TTK Genel Müdürü İnan ve firma yetkilileriyle bir süre görüştü.

Tutkun, görüşmenin ardından işçilere hitaben yaptığı konuşmada, firma yetkililerinin kendilerinden 1 gün süre istediğini belirterek, ''Firma sizlerin sendikalı olmanız konusunda yarın akşam kararını bildirecek. Haklı davanızda sendika olarak biz de yanınızdayız. İnşallah yarın akşam sendikamızın birer üyesi olacaksınız'' dedi.

Bir gazetecinin ''maden işçilerinin talebi nedir'' sorusuna Tutkun, ''Arkadaşlarımız toplu sözleşme yetkisi istiyor. Firmayla yaklaşık 2 yıldır bu konuda mahkemeliğiz. Arkadaşlarımız sendikalı olmak istiyor. Firma daha önce inşaat firması olduğunu söyleyerek mahkeme kararına itiraz etmişti. Firmanın merkezi Ankara'da olduğu için dava orada görülüyor. Mahkeme kararına gerek kalmadan inşallah arkadaşlarımız yarın akşam sendikamıza üye olacaklar'' diye konuştu.

04.02.2013 / Anadolu Ajansı

RE

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraStar tv
Görüş Bildir