Görüş Bildir

Tasarımda 'Brief'in Önemini İstanbul İlçeleri ve Semtleri İçin Yaptığı Logo Çalışmalarıyla Gözler Önüne Seren Proje: Kazara İstanbul

Anasayfa > Cafe

Doğru brief verilmediğinde işin şansa bırakıldığını bir türlü anlamak istemeyenlere...

Bu içerikte semt ve ilçe isimlerinin hikayeleriyle projenin tasarımlarını birleştirdik. Kazara İstanbul isimli projeye Baht.Design'ın internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kazara İstanbul, İstanbul hakkında hiçbir fikri olmayan bir tasarımcıdan yalnızca ismini bildiği bazı ilçe ve semtler için logo çalışması yapmasının istendiği bir kompozisyon itibariyle ortaya çıkıyor.

Kazara İstanbul, İstanbul hakkında hiçbir fikri olmayan bir tasarımcıdan yalnızca ismini bildiği bazı ilçe ve semtler için logo çalışması yapmasının istendiği bir kompozisyon itibariyle ortaya çıkıyor.

Çünkü bazı projelerde tasarımcıya konu ismi dışında hiçbir brief verilmiyor. Haliyle ortaya 'kazara' bir iş çıkma ihtimali artıyor. Proje de ismini tam olarak bu durumdan alıyor. Tabii bir de ilçeler için kullanılan 'kaza' sözcüğünden...

1. Güngören

1. Güngören

Rumca isimlerin değiştirilmesi yönündeki karardan sonra Güngören ismini alan ilçenin logosu brief olmadan tasarlanmak istendiğinde ortaya bu sonuç çıkıyor. İşte tam kelime anlamı!

2. Büyükçekmece

2. Büyükçekmece

Büyükçekmece semti ismini Osmanlı İmparatorluğu zamanından alıyor. Padişah Kalamar Tarık'ın eşine hediye ettiği Maarif isimli semtte düzenlenen çeşitli eğlenceler düzenliyor. En dikkat çekici oyun olan 'büyük çekmece' isimli oyun ise padişahın eşini katletmesine sebebiyet verdiği için semte de adını yadigar bırakmış. Hikayenin tamamı esas alındığında oyunda etkin olan büyük çekmece figürü sebebiyle tasarlanan bu logonun isimle çok da zıtlaşmadığını söyleyebiliriz.

3. Tuzla

3. Tuzla

Günümüzde Tuzla ismini duyan kişilerin aklında Nusret'in meşhur hareketinin canlanması çok doğal! İsmini nereden aldığına dair birçok varsayım olsa da en kuvvetli ihtimal olarak Deniz Harp Okulu'nun bulunduğu bölgede yer alan ve bir zamanlar tuz üretiminin karşılandığı gölden aldığı söylenir.

4. Kartal

4. Kartal

Tek kelime olarak düşünmezsek 'Kart Al' olarak düşünmemiz çok olası bir ihtimal gibi gözüküyor. Bizans İmparatorluğu döneminde ismi 'Kartalimen' olan bir balıkçı köyü olan ilçe 'Kartal' ismini balık avlamak için köye gelip buraya yerleşen 'Kartelli' ismindeki balıkçıdan alıyor.

5. Avcılar

5. Avcılar

Avcılar isminin tarihi adıyla müsemma aslında... Akla ilk gelenin aksine bir hikayesi olmayan ilçenin ismini sonbahar döneminde kuzeyden gelen bıldırcın sürüleri ve diğer av hayvanlarından almış.

6. Şişli

6. Şişli

İsmi 'Şişli' olan hiç bilmediğiniz bir semt düşündüğünüzde biraz ürkütücü olabilir. Ancak ilçenin isminin bir rivayete göre şiş yapımıyla uğraşan ve 'Şişçiler' lakabıyla anılan bir ailenin burada bir konağı olduğu ve 'Şişçilerin Konağı'nın zaman içerisinde değişe değişe 'Şişlilerin Konağı' şeklinde telaffuz edildiği, semtin adının da bu nedenle Şişli olarak kaldığı şeklinde...

7. Göztepe

7. Göztepe

İsim tarihi 1300'lü yıllara dayanan Göztepe'ye gelecek olursak... Hikayesi Bizans dönemine dayanan ilçeye bir Ahi tekkesi kurulmasıyla başlıyor her şey...  Bu tekkeden Bizans'ı gözleyen ve devlete bilgi aktaran dervişlere de 'Gözcü Babalar' adı veriliyor. Bazı rivayetlere göre içlerinden birinin burada gönüllü olmasından dolayı tepeye önce 'Gözcü Baba Tepesi ismi verildiyse de isim zaman içerisinde 'Göztepe' şeklinde evriliyor. İsmi ilk kez duyanlar için doğru tahmin! Birileri bizi gözetliyor!

8. Kağıthane

8. Kağıthane

Yine adıyla müsemma ilçelerimizden biri de Kağıthane... Tarihi Osmanlı dönemine dayanan semt ismini Haliç Körfezi'ne dökülen Kağıthane Deresi üzerinde bulunan kağıt imalathanelerinden alıyor.

9. Kabataş

9. Kabataş

Başımıza taş yağacak! Yine ismi tarihin tozlu raflarındaki bir olaya dayanan Kabataş, ismini yıldırım düşmesi sonucu Güngörmez Kilisesi'nin havaya uçan taşlarından birinin bölgeye düşmesi olayından alıyor.

İsimler, olaylar, tasarımlar... Brief olmadan, kelime anlamından yola çıkıldığında bazen doğru sonuca varılabiliyor. Ama ne yazık ki her zaman bu kadar şanslı olunmuyor.

İsimler, olaylar, tasarımlar... Brief olmadan, kelime anlamından yola çıkıldığında bazen doğru sonuca varılabiliyor. Ama ne yazık ki her zaman bu kadar şanslı olunmuyor.

Doğru brief verenleriniz çok olsun!

Proje sahibi Şener Soysal'a

Tasarımcılar Hilal Topkaraoğlu, Fatma Karslıoğlu, Melisa Özdilek, Şener Soysal'a

Brief'in önemini bir kez daha hatırlattıkları için teşekkür ederiz😍 

Bu içerikler de ilginizi çekebilir👇🏻

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
65
32
25
12
4
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pınar Taşik

anaa çok tatlı olmuşlar :D

Eren Limen

Bilgilendirici ve hoş olmuş. Yapanın emeğine sağlık.

alestatorni

Avcılarda oturuyorum , kimseye ateş etmedim ama laf sokuyorum.Sayılır mı bilmem.