Taş Atanların Arasındaydın

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Taş Atanların Arasındaydın

İdil'de olaylı basın açıklamasına katılan 15 kişiye 'bizzat taş atmasalar da taş atan grupta bulundukları' için 'örgüt adına hareket'ten üçer yıl ceza çıktı.

‘Şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek veya bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde’ olmadığı sürece kişilere ‘örgüt üyeliği’ suçundan ceza verilmemesini öngören ‘4. Yargı Paketi’, Diyarbakır’da mahkeme duvarına çarptı. İdil’de geçen yıl bir eylemde gözaltına alınan 15 kişi, ‘bizzat atmış olmasalar da taş atan grupta yer aldıkları’ için ‘örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına hareket ettikleri’ gerekçesiyle üçer yıl birer ay 15’er gün cezaya çarptırıldı.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, Abdullah Öcalan’ın yakalandığı 15 Şubat’ın yıldönümünde tüm Türkiye ’de olduğu gibi, geçen yıl Şırnak’ın İdil ilçesinde de gösteri düzenlendi. Yaklaşık 150 kişilik grup yürürken bazıları yüzüne puşi takıp Öcalan lehine slogan attı. ‘İmralı tecridini kıracağız, siyasi ve askeri operasyonları durduracağız’ yazılı pankartlarla yürüyen gruptan bazıları polise taş attı. Basın açıklamasından sonra yolu kapattıkları iddia edilen grubu polis dağıttı.

Gösteriden sonra 15 kişiye ‘terör örgütü üyeliği, terör örgütü propagandası, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ iddiasıyla dava açıldı. İddianamede bu kişilerin, ‘ PKK ve Öcalan lehine slogan attıkları, bizzat attıkları tespit edilememekle beraber güvenlik güçlerine karşı taşlı saldırılarda bulunan grup içerisinde yer aldıkları, güvenlik güçlerinin dağılın ihtarına rağmen dağılmayarak grup ile birlikte eylemlerine devam ettikleri’ öne sürüldü.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın son duruşması 9 Mayıs’ta görüldü. Avukatlar, “Şiddet içermediği sürece basın açıklamasına katılanlara ceza verilemez. Şüpheliler BDP ’nin yaptığı basın açıklamasına katılıp dağılmışlardır. Daha sonra olay çıkmışsa da müvekkili bağlamaz” diyerek 4. Yargı Paketi kapsamında beraat istedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBarış ve Demokrasi PartisiDiyarbakırİmralıPolisŞırnakTerörolay
Görüş Bildir