Tarihte Tüm Tabuları Yıkıp Kurulan İlk Kadın Futbol Kulübü: British Ladies’ Football Club

8PAYLAŞIM

Mevcut tabuların tamamını kırarak kurulan ilk kadın futbol kulübü olan British Ladies’ Football Club’ın hikayesi burada!

‘British Ladies Football Club’, 1885 yılında Nettie Honeyball ile Lady Florence Dixie tarafından kuruldu.

en.wikipedia.org

Kulüp, Viktorya İngilteresinde muhafazakarlık üzerine tartışmaların yaşandığı 1880’li yıllarda, futbolla yakından ilgilenen Nettie Honeyball ile soylu bir aileden gelen feminist yazar Florence Dixie tarafından kuruldu. Dixie, kadınların toplumsal hayattaki konumu üzerine yazdığı kitaplar ile ünlüydü.

Kulübün kurulduğu yıllarda, ‘kadın hakları’ kavramı yeni yeni tartışmaya açılmıştı.

www.fourfourtwo.com

Kulüp, henüz feminist hareketlerin yeni görülmeye başladığı 1800’lerin son senelerinde gazeteye verilen bir ilan ile kadın futbolcu aramaya başladı. İlana başvuran 30 kadın, haftada iki gün antrenmana girerek maçlara hazırlandı.

Futbolcuların forma olarak ne giyeceği bile tartışma konusu olmuştu!

www.fourfourtwo.com

The Manchester Guardian gazetesinden bir muhabir, takımın formalarının "geleneksel formaları farklı dokunuşlarla süslediğini" ve formaların oldukça dikkat çekici olduğunu söyleyerek 'futbolculardan bazılarının uzun pantolonların üstüne kısa etekler giydiklerini' belirtmişti.

İlk maçın ardından basının tepkileri karışıktı.

spartacus-educational.com

Bazı gazeteler takımın gelecek vadetmediğini vurgularken, pozitif yorum yapanlar da yok değildi. Sportsman gazetesinde yayınlanan bir yazıda, "yaşlı adamların empati kurmadan yazdığı köşe yazıları, kadın futbolunun ilerlemesine engel olmamalı" denilmişti.

Vakit geçtikçe seyirci sayısı büyük artış gösterdi.

spartacus-educational.com

Takım 1985 yılında, yardım kuruluşlarına destek amaçlı çıktığı maçlarla dikkat çekmeye devam etti. Yayınlanan gazetelerde bu maçlardan bazılarının seyirci rekorlarını kırdığı iddia ediliyordu.

Takımın en dikkat çekici oyuncusu, iddialara göre sadece 11 yaşındaydı!

en.wikipedia.org

Takımın orta saha oyuncularından biri olan Daisy Allen, çıktığı maçlarda çevikliği ve futbola yatkınlığı ile öne çıkmıştı. Allen'ın o dönem sadece 11 yaşında olduğu iddia ediliyordu.

Bir süre sonra maddi sıkıntılar etkisini göstermeye başladı.

en.wikipedia.org

Takım çok sık maça çıkmaya başlayınca maddi kaynakları tükenmeye başladı. Özellikle sık yapılan seyahatlerden dolayı giderler artınca baş sponsor Florence Dixie de iflasını açıklamak durumunda kaldı. Exeter şehrine yapılan bir seyahatte otel parasını ödeyemeyen takım üyeleri, arkadaşlarının yardımlarıyla evlerine dönebildiler. Maalesef bu olay dünyanın ilk kadın futbol takımının da sonu oldu.

en.wikipedia.org

‘’Kulübü, kadınların erkeklerin hayal ettiği gibi birer ‘süs eşyası’ olmadığını ispatlamak amacıyla kurdum. Cinsiyetlerin birbirinden böylesine ayrı değerlendirildiği konularda her zaman eşitliğin tarafında durdum. Ve kadınların parlamentoda oturacağı, özellikle kendilerini ilgilendiren konularda kararlar alacağı günleri dört gözle bekliyorum.’’ 

- Nettie Honeyball

Futbol keyfi Ruffles’la bir başka! Peki maç keyfini arkadaşınla doyasıya yaşamak için Messi’nin yardımına ne dersin?

Sen de Messi ile arkadaşını maça davet et!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir