Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihin Gördüğü En Acayip Savaşlardan Biri: 19 Maddeyle Karansebeş Muharebesine Kısa Bakış

 > 
2.8bPAYLAŞIM

Tarihteki en "aptal" 5 savaş içerisinde gösterilen Karansebeş muharebesine yakından bir bakış. 

Kaynak

1. Karánşebeş (Şebeş) muharebesi, 17 Eylül 1788 akşamı Osmanlı kuvvetlerini arayan Avusturya öncü birlikleri arasında gerçekleşir.

Yanlış yazmadım, "Avusturya öncü birlikleri arasında gerçekleşir."

2. Yaklaşık 100.000 kişilik Avusturya kuvvetleri Osmanlılarla savaşmak için Karánsebes kasabası (Günümüz Romanyasında) yakınlarında kamp kurar.

3. Hussar birliği (hafif süvari birliği) keşif için Timiş nehrinin karşı yakasına geçer, Osmanlılardan hiçbir iz bulamaz.

4. Hussar birliğinin yolda karşılaştığı çingene konvoyu muzaffer Avusturya askerlerine kendilerinden bir tür alkollü içki olan "schnapps" satın almalarını teklif eder.

5. Tekliften memnun kalan Hussarlar içki fıçılarını satın alırlar.

6. Sonradan nehri geçen bir başka Avusturya piyade kolu, Hussarların bu içki partisine katılmak ister.

7. Fakat Hussarlar içkilerini piyadelerle paylaşmak istemez, içki fıçılarının etrafını sarıp koruma altına alır, tartışma sürerken bir asker ateş eder.

8. Böylece Hussarlar ve piyadeler arasında çatışma başlamış olur.

9. Çatışma sırasında bazı piyadeler, Hussarları korkutmak için "Turciii! Turciii!" diye bağırır.

10. Bunu duyan Hussarlar Türkler geldi zannedip kaçar, Hussarların kaçtığını gören piyadelerde kaçışmaya başlar.

11. Avusturya Ordusu Lombardlı İtalyanlardan, Balkan Slavlarından, Avusturyalılardan ve çeşitli azınlıklardan oluşan karma bir ordudur.

12. Bu sebeple askerler birbirlerini anlamakta zorlanmaktadır.

13. Durumu düzeltmeye çalışan Avusturyalı subaylar Halt! Halt! (Durun!) diye bağırır, fakat Almanca bilmeyen askerler bu kelimeleri Allah! Allah! diye anlayınca işler daha da kötüleşir.

14. Süvarilerin kampa doğru dörtnala geldiğini gören bir birlik kumandanı, Osmanlı akıncılarının saldırısına uğradıklarını zannedip,topçulara ateş emri verir.

15. Bu sırada, çatışma sesini duyan askerler ne olduğunu anlayamadan kaçmaya başlar.

16. Birlikler her gördüğü gölgeyi Türk zannedip vurmaya başlar, aslında ateş ettikleri kendi askerleridir.

17. Bu kargaşa sonucu tüm ordu geri çekilir, İmparator II. Joseph atını küçük bir çaya sürerken attan düşüp sakatlanır.

18. İki gün sonra olay yerine ulaşan Osmanlı ordusu 10.000 kadar ölü ve yaralıyla karşılaşır ve Karanşebeş şehrini rahatça ele geçirir.

19. Kazanılan Muhadiye ve Şebeş Muharebelerine karşın, Osmanlı kuvvetleri bu zaferler sonrası Macaristan içlerine kadar ilerlemek istedilerse de ilerleyemediler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yasar-sonat

tebrik ediyorum güzel bir başarı :D şimdi herkesin aklında o içkileri satanın osmanlı ajanı olup olmadığı sorusu şimşek gibi çakmış olmalı. çingene içkileri satınca ellerini ovuşturup hehehehe diye pis pis gülmüştür bu kaynaklarda geçmez mesela :D

ali-altay61

Bkz. İman gücü

sametakilli

Olm şaka gibi lan şikadjsikaj

uzaktan-kokarca

Halt Halt diye bağırmaları Allah Allah anlamışlar lan :D Leyla ile Mecnunda Mecnun "kabus kabus" diye uyanıyordu İskenderde Yavuz geldi zannedip elinde sopayla çıkıyodu o an geldi gözümün önüne :D

sadece-tan...

yenilgiler nedense hep ağır yenilgilerdir ve mutlaka bir devletin sırtımızı hançerlemesidir falan filan... yaşasın Ottoman'lar...

Görüş Bildir