Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihin Evreka Anları

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tarihin Evreka Anları

Tarihin Evreka Anları

Bilim çoğu zaman sadece bir “görmek” meselesidir. Bu nedenle Isaac Newton aslında yerçekimini icat etmemiş, zaten var olan bir olguyu açıklama becerisi göstermiştir. Aynı şekilde Arşimet’in, Darwin’in ve benzerlerinin dünya tarihinde çığır açan buluşları da hep böyle evreka anlarından oluşur. Çağımızın gözbebeği teknolojinin temelini oluşturan bilim, işte böyle güzel tesadüfler üzerine kuruludur.

Tam bir bilim âşığı ve ünlü Focus dergisinin eski editörlerinden olan Jheni Osman, bu muhteşem evreka anlarının en önemli 100 tanesi ne olabilir sorusundan hareketle önemli bir gazetecilik çalışmasına imza atarak Dünyayı Değiştiren 100 Fikir ’i oluşturmuş. Uzun zaman listelerde üst sıralarda yer alan kitap, geçen ay Kolektif Kitap etiketiyle ülkemizin okurlarıyla da buluştu.

Toplumda Bilim, Doğal Dünya, Evren, Fizik Dünyası, Kimya Dünyası, Canlılar Dünyası, Tıp Dünyası, Psikoloji Dünyası, Sayılar Dünyası, Mühendislik Dünyası ve Teknoloji Dünyası altbaşlıklarına ayrılmış toplam yüz makaleyi bir araya getiren kitapta Jheni Osman, mikrofonunu günümüzün saygın bilimadamlarına yönelterek onlara kendileri için en önemli buluşun ne olduğunu sormuş.

Antibiyotiklerden mikroçiplere, olasılık kuramından sosyal ağlara, yazıdan elektriğe kadar çok geniş bir yelpazede başlıklar seçen bilimadamları, bu konuların dünya tarihinde neden bu kadar önemli olduğunu detaylı makalelerle, kendilerince gerekçeler sunarak açıklamış. Pek çoğu dünyanın saygın üniversitelerinde ders veren öğretmenler olan yazarların kaleme aldığı bu kapsamlı makaleler sayesinde kitap önemli bir başvuru kaynağı olma niteliği de kazanmış.

Hiçbir yanlış cezasız kalmıyor!

Dünyayı Değiştiren 100 Fikir ’i okuyan okurun öğreneceği çok şey var elbette. Kitabın fikir annesi Jheni Osman ise giriş yazısında, “Bu kitabı hazırlarken öğrendiklerim” başlıklı bir ara bölüm açmış ve orada yedi madde sıralamış. Burada onlardan ilginç birini paylaşalım sizinle: “Isaac Newton’ın bir ağaçtan düşen elmayı seyrederken yerçekimi kavramını bulduğu yönündeki meşhur hikâye kesinlikle doğru değil.” Bunca yıl Newton’ın, bir elma ağacının altında tembellik ederken kafasına düşen elmayla “aydınlandığını” hayal etmemiş miydik? Ama işte bilim böyle bir şey: Hiçbir yanlış cezasız kalmıyor! Bedeli bizim hayallerimizi yıkmak olsa bile...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimKitapÖğretmen
Görüş Bildir