Tarihin Akışını Değiştiren 14 "Minik" Hata

 > -
Abone ol

Hepimiz küçük hatalar yaparız ama...

Evinizin anahtarını içeride unutmak yeni bir dünya savaşına neden olmaz değil mi? Ya da arabanızla bir başka arabaya çarpmak, kitlesel ölümlere neden olmaz? Evet... Ama okuyacağınız hatalar, tarihin akışını, doğru bildiklerimizi tamamen değiştirmiş hatalar...

1. 10 Temel Reis Gücünde!

1870 yılında, Alman kimyager ıspanaktaki ve bazı diğer sebzelerdeki demir oranını ölçüyordu. Bulduğu her sonucu da not alıyordu elbette. Ispanaktaki demir oranını yazarken, ondalık virgülünü unuttu ve 100 gramda 3.5 miligram yazacağına, 35mg yazıverdi. Bu hata, günümüzde bile ıspanağın demir açısından çok zengin olduğu bilgisini sağlayan minik bir "dalgınlık".

2. Hannibal'ın Asası!

M.Ö. 218'de, Hannibal, İtalya'yı fethetmek için efsanevi Alp geçişini yaparken, yanındaki 38.000 askere karla kaplı yolun güvenli olduğunu kanıtlamak için, elindeki asasını sertçe yere vurdu. Peki n'oldu? Hannibal'ın bu hareketi koca bir çığa neden oldu ve Hannibal 18.000 askerini, 2.000 atını ve birçok filini kaybetti.

3. Berlin Duvarı nasıl yıkıldı?

1989 yılında, Doğu Almanya politikacısı Gunter Schabowski bir basın toplantısı yapıyordu ve Doğu-Batı Almanya yolculuk sınırlamalarıyla ilgili açıklamalarda bulunuyordu. Fakat, kurduğu tek bir cümleyi tamamen yanlış bir şekilde kurdu ve yolculuk sınırlamalarının tamamen kaldırıldığı yönünde anlaşıldı. Bunu duyan bir gazeteci, bu değişiklerin ne zaman hayata geçeceğini sordu ve Schabowski "Hemen!" diye cevap verdi. Ve ne mi oldu? Berlin Duvarı yıkıldı.

4. Dürbünü olmayan Titanik?

Titanik, yola çıkmadan önce, yolculuğu organize eden şirket, gemideki üçüncü kaptan David Blair'i, daha tecrübeli olan Charles Lightoller ile değiştirmeye karar verdi. Fakat bu karara sinirlenen Blair, bilerek içinde dürbünlerin olduğu dolabın anahtarını Lightoller'a vermedi. Sonuç mu? Gözetleme kulesindeki Fred Fleet; "Dürbünler olsaydı kesinlikle buz dağını çok daha önce görürdüm." dedi.

5. Mars iklim uydusu nerede?

Mars İklim Uydusu'nun ateşleyicilerini üreten Lockhead Martin takımı, "metrik sistem" yerine, "inç" ölçüleriyle üretim yapmışlardı ve bunu NASA'ya söylemeyi unutmuşlardı. Uydu, fırlatıldıktan sonra rotasından çıktı ve Nasa kayıtlarına "Kayıp" olarak geçti.

6. Pentagon saat dilimini unutursa

1961 yılında, Küba saldırısı planlanırken hem hava kuvvetleri hem de kara kuvvetleri aynı anda ve sürpriz bir plan hazırlamışlardı.

Fakat, Pentagon Nikaragua ve Küba arasındaki saat farkını hesaplamayı unuttu ve hava kuvvetleri 1 saat gecikti. Sonuç? Saldırı bir hezimetle sonuçlandı.

7. 25 saat elektriksiz New York

Temmuz 1977'de, New York Con Edison Elektrik İdaresi'ne yıldırım düştü. Yapılması gerekense basitti. Operatörün tüm sigortaları kapatıp, belirli bir sırayla sigortaları tekrar açması gerekiyordu. Peki o n'aptı? Bir tane sigortanın sırasını atladı ve New York tam 25 saat elektriksiz kaldı. Şehirde isyan çıktı ve bu 25 saatin Amerika'ya maliyeti tam olarak 300 milyon dolar oldu.

8. Amerikan devrimi ve unutulan uyarı notu

Amerikan Devrimi sırasında, Washington, paralı askerler tarafından tutulan Trenton şehrini ele geçirebilmek için Delaware'i geçmiş ve ilerliyordu.

Yol üzerindeki bir çiftçi, askerleri gördü ve bir not yazarak paralı asker kumandanı Johann Gotlieb Rall'e gönderdi. Fakat not, açılmamış bir halde savaştan sonra Rall'in cebinde bulundu.

9. Kapı menteşesi ve 492 insanın ölümü

1942 yılında, Boston'daki hindistan cevizi korusu ve tesisi ağzına kadar doluydu. Bir çalışan karanlıkta elektrik düğmesini bulabilmek için kibrit yaktı ve o kibrit yangına sebep oldu.

Daha kötü olansa, panikle herkes kapılara doğru koştu ve bu kapılar dışarı değil, içeri doğru açılan kapılardı. Aynı panikle kapıya doğru koşan kalabalık, öndeki kalabalığı kapıya doğru itti ve hiç kimse kapıyı içeri doğru açamadı. 492 kişi o gün o tesiste öldü.

10. Havilland Comet'in Köşeli Pencereleri

Havilland Comet, 1950'lerde yılında teknoloji harikası ticari bir uçaktı.

1954 yılında ise iki uçağı havada infilak etti.

Kazaları araştıran uzmanlar fark etti ki, kare şeklinde dizayn edilmiş uçak pencerelerinin köşeleri zayıf noktalardı ve yüksek basınç altında patlıyorlardı.

Günümüzde kullanılan tüm uçakların yuvarlatılmış köşeli dizaynda pencerelere sahip olmasının sebebi Havilland Comet'tir.

11. Net göremeyen Bell çalışanı

1991 yılında Baltimore, Washington, Pittsburgh, San Francisco ve Los Angeles'da yaşayan herkesin telefon hattı kesildi.

Sonradan anlaşıldı ki, bu kesintiye telefon sinyallerini kontrol eden yazılıma "d" yerine, "6" yazan Bell çalışanı sebep olmuştu.

12. Sovyet N1 roketinin kayıp civatası

1961 yılında Sovyetler, N1 roketiyle Ay'ı hedefliyorlardı.

Yakıt pompasının içine düşüp sıkışan bir civata ise, roketin kalkışından saniyeler sonra patlamasına neden oldu.

Oluşan patlama, nükleer bomba dışında insanlık tarihinin gördüğü en büyük patlamaydı.

13. "Mokusatsu"

1945'te Müttefik Devletler, Potsdam Deklarasyonu'nu hazırladılar. Bu deklarasyona göre Japon kuvvetlerin tamamı savaşı derhal bitirip teslim olacaklardı. Japonya, deklarasyona cevap verdi ve düşüneceklerini belirtti.

Fakat(!); Japon Başbakan Kantaro Suzuki, deklarasyonu yanıtlarken "mokusatsu" kelimesini kullandı. Bu kelimenin İngilizce'de iki karşılığı vardı. Birincisi "düşünmek", ikincisi ise "dikkate almamak"

Başkan Truman'a sunulan çeviride ise "dikkate almamak" kullanıldı ve tam olarak iki gün sonra Hiroshima'ya atom bombası atıldı.

14. Normandiya, doğum günü yüzünden mi kaybedildi?

Mareşal Erwin Rommel, 1944 yılında Avrupa'yı müttefik devletlerden korumakla sorumluydu.

Rommel, 6.Haziran'da karısının doğumgünü partisine katılmak için izin aldı ve tam da o gün, müttefikler Normandiya'ya ayak bastılar ve Almanlar, II.Dünya Savaşı'ndaki en büyük yenilgilerini yaşadılar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yasin.kavraz

Cıvata yüzünden patlayan roket meselesi epey çelişkli.Öyle büyük bir patlamanın yakıt tankı gibi bir izole bileşenin içindeki cıvata yüzünden olduğunu nasıl anladılar acaba??

eyup-alhan

#13 tabi canım tabi

hatice-bulut1

#8 de notta ne varmış bi yeşillendirin beni ya

eren-aydin5

Kaçın lan kaçın sahibi geldi

fenrken

Ayrıca en büyük hatalardan birisi de Hitler'in sanat okuluna alınmamasıdır. Bu yüzden tarihte binlerce zincirleme olay yaşandı

boslafebesi

Tıpkı günümüzde birilerinin futbolcu olamayıp siyasetçi olması gibi...

engin-ozsumer

Bunların çoğu kasıtlı yapılmıştır sadece bir ikitane tesadüf olan vardır. koskoca bomba yanlış anlamadan dolayı atılmaz sadece sebep aranır. hatırlasanıza George W. Bush ırak'a nükleer bomba yapıyorlar diye girdi savaştan sonra nükleer bomba bulamadık hayal kırıklığı yaşadım dedi yıllar sonra. bizde de derlerya gözünün üstünde kaşın var :)

Görüş Bildir