Tarihi Eserler Tehlikede!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Tarihi Eserler Tehlikede!

Tarihi Eserler Tehlikede!

Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen ve Halep'teki tarihi eserleri bekleyen tehlikelerin değerlendirildiği kongreye katılan uzmanlar, 2003'te Irak'taki tarihi eserlerin yağmalanmasının Halep'te de yaşanmaması için uyarıda bulundu.

İslam Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (ISESCO) Kahire'de düzenlediği kongreye, Suriye, Ürdün, Filistin, Tunus ve Suudi Arabistan'dan uzmanlar katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Dünya İnsan Mirası Konseyi Temsilcisi Fethi el-Bahri, Halep'teki tarihi eserlerin çalınıp yurt dışında satıldığını ifade etti.

Helep'in kültürel mirasının yok edildiğini belirten Bahri, bunun önüne geçilmesi için acil bir eylem planı oluşturulmasını talep etti.

Bahri'nin ardından söz alan Mısır Tarihi Eserlerden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed İbrahim, Mısır'ın, Halep'teki eserlerin korunması için deneyimini ve alanında uzman insan kaynaklarını seferber etmeye hazır olduğunu belirtti.

İbrahim, başında bulunduğu bakanlığın, Halep'teki medeniyet mirasının bugünü ve geleceğinin değerlendirilmesi ve yıkımdan korunması için Mısırlı ve Arap uzmanlarla işbirliği içinde hareket ettiğini sözlerine ekledi.

İslami eserler uzmanı Velid Abdurrahman el-Atraş ise konuşmasında, Halep'teki süren çatışmaların kentin tarihi dokusuna zarar verdiğini söyledi.

"Halep'teki dünyanın en uzun kapalı çarşısı, çatışmalardan büyük zarar gördü. Ahşap dükkanların çoğu yandı" diye konuşan Atraş, Halep'in hem kültürel hem de ekonomik bir kent olma özelliği taşıdığını ve yaşananların üzücü olduğunu ifade etti.

ISESCO Temsilcisi Abdulaziz Salim de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep'te tehlikeye maruz kalan eserleri kurtarmak için bir program oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Kongrenin önemine değinen Salim, "Bu tarz buluşmalar İslam mirası ve tarihi camilere yapılan saldırıları durdurmak için kamuoyu oluşturmada yardımcı oluyor" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimFilistinIrakMısırSuriyeSuudi ArabistanTunus
Görüş Bildir