Tarihe Geçen El Sıkışmalar

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tarihe Geçen El Sıkışmalar

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmeme kararı hatta BM Genel Kurulu'nda el dahi sıkışmaması iki ülke arasında bir dönüm noktası başlayacağı yönündeki beklentileri boşa çıkardı. İşte tarihe geçen el sıkışmalar.

Wall Street Journal

Kaynak: http://www.wsj.com.tr/article/SB10001424...

30 Eylül 1938. Alman, Fransız, İngiliz ve İtalyan liderlerin katıldığı ve Çekoslovakya'nın kaderini de belirleyen Münih Anlaşması ardından İngiltere Başbakanı Neville Chamberlain ve Adolf Hitler el sıkışırken.

İkinci dünya savaşı sonrası yeni düzeni oluşturmak için 23 Temmuz 1945'te Almanya'nın Potsdam kentinde yapılan konferansa katılan ABD Başkanı Harry S. Truman (ortada), İngiltere Başkanı Winston Churchill (solda) ve Sovyet lider Joseph Stalin ile el sıkışırken.

Çin Komünist Partisi Başkanı Mao Zedong ve ABD Başkanı Richard Nixon 21 Şubat 1972'de Çin'in başkenti Pekin'de böyle el sıkışmıştı. Bu bir Amerikan başkanın Çin'i ilk ziyareti idi.

29 Mart 1979 yılında Washington'da Mısır ile İsrail arasında barış anlaşması imzalanması ardından Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat (sol), ABD Başkanı Jimmy Carter (orta) ve İsrail Başbakanı Menachem Begin el sıkışırken.

ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyet lider Mihail Gorbaçov , 19 Kasım 1985'te yapılan Cenevre zirvesi öncesinde el sıkışırken.

İsrail Başbakanı İzak Rabin (sol), ve Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat, 1993 yılında Washington'da imzalanan barış anlaşması ardından ABD Başkanı Bill Clinton kendilerini kutlarken bu şekilde el sıkışmıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Cong-il (sol) ve ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, 23 Ekim 2000'de Pyongyang'da el sıkışırken. Albright 50 yıl aradan sonra Kuzey Kore'ye ziyarette bulunan en üst düzeyli ABD'li yetkili olmuştu.

İran ile Iran arasındaki savaş sürerken 20 Aralık 1983 yılında Bağdat'ı ziyaret eden özel temsilci ve o zamanın eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in (sol), Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile el sıkışması.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBirleşmiş MilletlerÇinFilistinİngiltereIrakİranİsrailKoreMısırSavaş
Görüş Bildir