Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık'tan Osmanlı Devleti Hakkında 11 Şaşırtıcı Bilgi

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Tarihçilerin kutbu olarak bilinen Halil İnalcık, Osmanlı Devleti hakkında onlarca kitap ve makale yazdı. Türk tarih yazımında çok önemli bir isim olan Halil İnalcık'tan bazıları her zaman tartışılan bazılarını ilk kez duyacağınız 11 bilgiyi kaynaklarıyla derledik.

1. Osmanlı Devleti, 1299 değil 1302 yılında kurulmuştur.

Kaynak

2. ‘Osmanlı İmparatorluğu’ uydurma bir laftır. Osmanlı kendine imparatorluk demedi, ‘Devlet-i Aliye-yi Osmaniye’ dedi.

Kaynak

3. Bektaşiliğin öncüllerinden Baba İlyas, Osman Gazi'nin kayınpederi Şeyh Edebali ve Hacı Bektaş Veli, Vefai tarikati mensuplarıydı.

Kaynak

4. Osmanlı'da asiler şeyhülislamdan fetva almadıkça isyanı sürdüremezdi.

Kaynak

5. Fatih Sultan Mehmet'in hocası Akşemseddin kısmen Gök-Tanrıcıdır (Şamanisttir.)

Kaynak

6. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'un fethinden sonraki yağmayı görünce ağladı.

Kaynak

7. Osmanlı 1532'de Almanya'ya akıncı kuvvetleri gönderdi. O zaman Almanlar Türklerin gelişini haber vermek için çan çalardılar. Alman literatüründe buna Türk Çanı denir.

Kaynak

8. Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye öğüt niteliğinde bir vasiyeti yok!

Kaynak

9. Osmanlılar, Kayı Boyu'ndan değildir!

Kaynak

10. Osmanlı, Timur'a karşı Anadolu'daki hakimiyetini ve meşruiyetini sağlamak için uydurma seceresini Oğuz Han'a kadar dayamıştır. Osmanlı Oğuz Türkmendir fakat seceresi sonradan uydurulmuştur.

Kaynak

11. Osmanlı Sarayında bazı padişahlar içki içerdi.

Kaynak

Tablo:  Son Halife Abdülmecid'e ait Avluda Kadınlar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ottomonlovers

birileri Osmanlıya sövmeyi Cmhuriyeti övmek zannediyor halbuki her ikiside bizim amaç nefret kusmak demiş Tufan gürbüz bu adamda tarihçi

firat-sanliturk

Prof. Dr. Halil İnalcık, tüm ömrünü tarih çalışmalarına vakfetmiş, çok değerli bir bilim insanıydı rahmetli. Bazıları gibi cam silmek için kullanmaya kalksan camı pisletecek, paçavra gazetelerin köşe yazılarında atıp tutan denyonun teki değildi. Burada kendisinden alıntı yapılırken bazı noktalar çarpıtıldı mı bilemem. Merak eden açsın OKUSUN! Adam oluruz diye korkmayın...

oznur-karalar1

yalan aq

mmurat

Akşemsettine şamanist dedi, duydunuz mu :)) yani Fatihin hocası müslüman değilmiş ama Fatih onu hoca olarak kabul etmiş :)) gözüm kanadı resmen

goruncekadam

Neye şaşırıyorsun ? müslüman olmayan birisinden akıl alması zoruna mı gitti ? Müslüman veyahut değil ne olacak.Şamanizmi mi kötülüyorsun yoksa ? Kafanızda kurguladığınız tarih sonunuz olacak.Farklı şeylere açık olun.Şamanizm de bizim islam da bizim demenin ne zararı var. Eğer Türk değilsen kafana göre takıl birşey demiyorum. Size serbest.

mmurat

bak arkadaş, Tengri demek Tanrı demektir yani Allah demektir. Türklerin tek Tanrı inancı şamandan gelmez, çünkü şamanizmde Tanrı inancı yoktur. Şamanizm doğaya tapan putperest bir inançtır. Tanrı inancı sadece hak dinlerden gelir. Türklerin tek Tanrı inancı da geçmiş peygamberlerin bildirmesidir. Türklerin soyu Yafes'ten gelir. Yafes'te Nuh As'ın oğullarından birisidir. Yafesin oğullarından birinin ismi Türk'tür. Şaman inancı Türklerin değil, Moğolların inancıdır, anladı!

goruncekadam

Sana buradan kocaman bir has*ktir çekiyorum. Anadolu'ya git ya da iki makale oku. Neyse yazdıklarını ekran görüntüsü olarak aldım ibreti alem olarak. Git alevilere siz moğolsun de. Şu ülkenin halklarını bu kadar mı az tanır bir insan.Gidip araştırmak sadece yapacağın.

semih-dereli

İyi de İnalcık, Akşemseddin dini olarak şamanist demedi. Sende adama atıp tutacağına adam gibi ne demiş olduğunu dinle. Kültürel bir şamanizmden bahsediyor ki bu durum günümüzde de mevcut.

goruncekadam

Ben ne dedim ? Neye tepki verdim ? Yukarıdaki avanağın klasik islam dışındaki düşünceleri dalgaya almasına kızdım.Akşemseddin ateist ,deist, hrıstiyan olsa ne olur ya ? Gök tanrı inancı ile şamanizm farklı şey mi tartışması da değil durum.Başkasını kültürüne saldırarak kendini yüceltme peşinde olanlara çok kızıyorum.Yukarıdaki yine herşeyi hak din muhabbetine bağlamış.

siradanbiri

o son madde ve resim çok ayıp olmuş ve külliyen iftira Allah Kitap bilen abdestsiz yere basmayan Abdulhamite iftira atılmamış çok şükür

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

AlmanyaİstanbulKitapOsmaniyekadınlar
Görüş Bildir