Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarih Alanındaki Gelişmeler Devam Ediyor! Dünyanın İlk Haritası Bulunmuş Olabilir!

 > -
Abone ol

Son yıllarda özellikle tarih alanında yeni gelişmeler oluyor.  Tarihçilerin bulduğu bazı şeyleri, insanlık hayranlıkla izliyor. İşte onlardan birisi daha!

Haberin Tamamı İçin:

Hiç ilk haritaları merak ettiniz mi?

Belki tarih ve coğrafya ilgisi olan kişiler ilk haritaları merak etmiş olabilir. Örneğin fotoğrafta olan harita bazı kaynaklar tarafından ilk "Modern Dünya Haritası" olarak gösteriliyor. Araştırmacılar ise haritalar konusunda araştırmalarına devam ediyor.

Yapılan araştırmalarda bulunan harita niteliğindeki taş dünyanın en eski haritası olabilir!

Danimarkalı araştırmacılar tarafından bulunan harita niteliğindeki taş, tam 5000 yıllık. Üzerindeki motiflere bakılırsa, dünyanın en eski haritalarından biri olma ihtimalini güçlendiriyor

Araştırmacılar taşın üzerinde bulunan çizgilerin bölge haritası olduğunu düşünüyor.

Arkeologlar tarafından, Danimarka'nın Bornholm adasındaki Vasagård bölgesinde bulunan 5 cm'lik 2 parça taş, üzerinde bir takım motifler bulunduruyor. Araştırmacılara göre bu çizgiler, bölge haritası olabilir.

Ne yazık ki harita adayımızın parçaları eksik!

Taşın resminden de anlayacağınız kadarıyla üçüncü parça eksik. Bu yüzden araştırmacılar taşın üzerindeki motiflerle ilgili ne yazık ki net bir açıklama yapamıyorlar. Taşın üçüncü parçasının ise nerede olduğu bilinmiyor.

"Acaba taşın parçası nerede, neden kırılmış?" diye düşünüyorsanız...

Araştırmacılar, üçüncü parçanın henüz bulunmadığını belirtiyor. Taşın hangi sebeple parçalandığı ise biraz enteresan.

"Çatlatmasana adamı, söyle neden kırılmış?" dediğiniz duyar gibiyim.

Danimarka Ulusal Müzesi'ndeki ekibe göre taş (harita), çiftçiler tarafından Güneş için düzenlenen bir dini ayin esnasında kırılmış olabilir (Ekinleri bereket versin diye düzenlenen ayin). Çünkü taşın üzerindeki motifler, müzenin belirttiğine göre iyi tanımlanmış ve toprağın sürülüp ekim için hazır hale getirilmiş bir bölgeyi temsil ediyor.

Resimdeki beyefendi, Flemming Kaul konu ile ilgili açıklama yaptı.

Resimdeki Danimarkalı arkeolog Flemmin Kaul konu ile ilgili açıklamasında, "Bunlar rastgele çizikler değil. Bazı hatlar, tekrar üretilen mısır kulakları ya da yapraklı bitkiler olabilir" ifadelerini kullandı.

Flemming Kaull ek bir daha açıklama yaparak bizi durum ile ilgili aydınlattı.

Klemming Kaul yaptığı ikinci açıklamada;

"Farklı sıralanan tarlalarla, buğdaya benzeyen sembollere ve diğer detayların da çitlere benzeyen bir şeymiş gibi görünüyor. Bunun bu kadar küçük olması da büyüleyici. Bu kalıpların kasıtlı olarak yapıldığını kesinlikle görebilirsiniz. Hepimiz kabul ediyoruz ki, bu bir çeşit harita. Modern anlamda bir harita değil fakat stilize edilmiş harita. Sembolik manzara olarak değerlendirilmiş. Aynı dönemde tarihlendirilmiş Kuzey İtalya Alpler'inde bulunan kaya oymalarıyla bazı benzerliklerini görebiliyorum" 

dedi.

Aslında bu motiflerden haritalar dışında başka anlamlarda çıkarılabilir. (Biz değil Flemming Kaul diyor.)

Flemming Kaul'un, Live Science için verdiği açıklamada belirttiği, İtalya Alpler'de bulunan kaya oymaları ve Danimarka'daki bulunan taşın üzerindeki sembollerin benzerliği, cilalı taş devrinde yaşamış insanların benzer dini inançlara sahip olduğu konusunda belirgin izlenimler bırakıyor.

Danimarka'da bulunan, en eski harita olarak gösterilen eser Danimarka'da bulunan ilk tarihi eser değil.

Geçtiğimiz yıl Danimarka'da Bronz Çağı'na ait 2000 adet küçük altın sarmal bulunmuştu. Bu sarmalların M.Ö. 900 ile 700 yıllarından kaldığı düşünülüyor. Aynı zamanda o zaman yapılan açıklamalara göre bu sarmallardan daha önce hiçbir yerde bulunmamıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir