Tarhan'dan AKP'lilere: Hepiniz Oradaydınız Be!

 > 
3PAYLAŞIM

Tarhan'dan AKP'lilere: Hepiniz Oradaydınız Be!

HSYK teklifinin yüksek gerilim altında görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu, kadın milletvekilleri arasında sert atışmalara da sahne oldu.CHP'li Tarhan, AKP sıralarından gelen sataşmalara "Katılıyorum Başbakanınıza, hepiniz oradaydınız be, oradaydınız" şeklinde yanıt verdi.

HSYK teklifinin yüksek gerilim altında görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu, kadın milletvekilleri arasında sert atışmalara da sahne oldu. CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, “Darbe yaygarasıyla darbe yaptınız. Darbecilerden ne farkınız var?” deyince AKP sıralarından tepkiler ve sataşmalar yükseldi. 

Tarhan da tepkilere “Size burada bir şeyler öğretmekten yoruluyorum. ‘Siz hepiniz oradaydınız be’ diyor Başbakanınız… Müthiş üslubu ile katılıyorum Başbakanınıza, hepiniz oradaydınız be, oradaydınız” yanıtını verdi. Bu arada HSYK’nın yapısında değişiklik yapan kanun teklifinin 8 maddesi görüşüldü, son dakika değişikliği ile 1. maddesi tekliften çıkarıldı.

”AYAKKABI KUTULARI KAVGADA KÜFÜR”

Tarhan sözlerini, “Çocukken biz o ayakkabı kutularının içinde ipek böceği beslerdik. İpek böceği beslediğimiz o ayakkabı kutuları artık kavgada küfür ya. Darbeler bitti diyorsunuz ama belli ki aktörler değişti, senaryo aynı. Kendi derin devletinizi yaratmaya çalışıyorsunuz. Bir paralel bakanınız bile var. Adalet Bakanlığı koridorlarında aslında başka bir bakanın, paralel bakanın sözü dinleniyormuş biliyor musunuz” diye konuştu.

”YARGIYA EL KOYUYORSUNUZ”

Emine Ülker Tarhan’ın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a dönerek, “Bugün itibariyle siz bu metin ile aslında yargıya el koyuyorsunuz. Sizin yaşınız yeter mi bilmem ama darbeciler de bir zamanlar yargıya el koymuştu, siz hatırlıyor musunuz? Ben hatırlıyorum” demesi salonda gülüşmelere neden oldu.

TARHAN’DAN METİNER’E: HUKUK BİLMİYORSUN, KONUŞMA

Tarhan, konuşması esnasında AKP'li Mehmet Metiner’e dönerek, “Sen sus, çünkü hukuk bilmiyorsun, hiçbir şekilde konuşma, hakkın yok buna” ifadelerini kullandı.

”HEPİNİZ ORADAYDINIZ BE”

Sözlerine “Darbe yaygarası ile darbe yaptınız. Ne deyim ben size yahu, ne deyim, şimdi bir farkınız var mı sizin darbecilerden?” diye devam eden Tarhan, demokrasilerde evlatlıktan reddetmek diye bir denetim müessesesi olmadığını söyleyerek, “Size burada bir şeyler öğretmekten yoruluyorum. ‘Siz hepiniz oradaydınız be’ diyor Başbakanınız… Müthiş üslubu ile katılıyorum Başbakanınıza, hepiniz oradaydınız be, oradaydınız” dedi.

AKP'li SATIR’DAN TEPKİ

Tarhan’a yanıt veren AKPGrup Başkanvekili Belma Satır ise, “Bir kadın parlamenterin konuşmasında be, yahu sözlerini son derece rahatsız edici ve itici buldum. CHP’nin bazı kadın milletvekilleri şiirsi konuşsalar da içerik olarak son derece çirkin buluyorum. Burada sadece bağırıyorsunuz, çağırıyorsunuz ama hiçbir sonuç alamıyorsunuz. Martta hep birlikte görüşeceğiz inşallah” dedi.

”MİLİTANIM, VAR MI DİYECEĞİNİZ”

Yeniden kürsüye gelen Tarhan, AKP'lilerin “Militan, militansın sen” sözlerine karşı “Yargı güvencesinin, yargı bağımsızlığının, hukukun militanıyım. Hırsız olmaktansa militan olmayı tercih ediyorum. Ahlaksızlığın yanında durmaktansa yargının militanıyım, var mı diyeceğiniz” dedi.

Cumhuriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir