Taraf Gazetesi: 'Zorda Olan Sensin Aslanım!'

 > -

CHP'li Vekil dakika dakika Uludere olayını anlattı

CHP'li Vekil dakika dakika Uludere olayını anlattı

CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Uludere’de 34 kişinin ölümüne neden olan olayın dakika dakika Heron görüntülerini anlattı. BDP Mersin Milletvekil...

Haberin Tamamı İçin:

Uludere'de pilotlar travma yaşamış

Uludere'de pilotlar travma yaşamış

Uludere'de uçakları kullanan pilotlar, ölenlerin sivil olduğunu öğrenince travma yaşadı. Pilotlar 10 gün karargâhtan çıkmadı.

Haberin Tamamı İçin:

"21.39: Bomba Patlıyor"

"21.39: Bomba Patlıyor"

ANKA - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde Uludere'de 34 kişinin yaşamını yitirdiği olayı incelemek için kurulan alt komisyon hava harekatının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Heron görüntülerini, Genelkurmay Başkanlığı ve Aselsan'dan gelen uzmanlar eşliğinde izlemişti. Milletvekilleri, Aselsan uzmanlarından ayrıca yorumlarını yazıya döküp rapor halinde sunma...

Haberin Tamamı İçin:

Uludere İstihbaratını Kim Verdi?

Uludere İstihbaratını Kim Verdi?

İçişleri Bakanlığı'nın Uludere raporu Meclis'e ulaştı. İlk açıklanan bilgilere göre İçişleri Bakanlığı'nın Uludere'de 34 köylünün ölümüyle ilgili raporunda "İstihbaratı MİT vermedi" denildi. Rapora göre bombardıman kararında yerel askeri komutanlıkların kesinlik...

Haberin Tamamı İçin:

Genelkurmay'ın Uludere Raporu Meclis'te

Genelkurmay'ın Uludere Raporu Meclis'te

Genelkurmay'ın 'Uludere' raporu TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na sunuldu.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Uludere olayı ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı'nın yazısının komisyona geldiğini açıkladı.
Üstün, Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu Tasarısı'nın görüşüldüğü bugünkü toplantıda, komisyon bünyesinde Irak sınırında yapılan hava harekatı sonrasında meydana gelen olayı incelemek üzere kurulan Uludere Alt Komisyonu'nun çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

TBMM'ye Uludere Tepkisi

TBMM'ye Uludere Tepkisi

DHA - Uludere'de 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen ve 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan hava operasyonuyla ilgili soruşturmayı yürüten Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun Genelkurmay Başkanlığı'ndan bilgi ve belge istemesine tepki gösterdi ve "Dosyada gizlilik kararı var....

Haberin Tamamı İçin:

Uludere'de yakınlarını kaybedenler Ankara yolunda

Uludere'de yakınlarını kaybedenler Ankara yolunda

Uludere'de yapılan hava harekatında hayatını kaybeden 34 kişinin 45 yakını, olayın faillerinin bulunması için yarın Meclis'e gelerek siyasi parti gruplarını ziyaret edecek.
Hava harekatında hayatını kaybedenlerin akrabası ve yakını olan 45 kişilik heyet; sırasıyla, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ve AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ile görüşecek.
Heyet, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ile de bir araya gelecek.
Düzenlenen hava operasyonu sırasında yaşamını yitiren Ortasu ve Gülyazı Köyleri'nden 34 kişinin yakınlarından oluşan 45 kişi, bugün akşam saatlerinde otobüsle Şırnak'tan Ankara'ya hareket etti. Hava operasyonunda oğlunu kaybeden Zeki Tosun, sorumluların adalet önüne çıkarılması çağrısı yaptı. Olayın faaillerden kimsenin yakalanmadığını hatırlatan Tosun, "Aradan 110 gün geçmesine rağmen, devlet tarafından çocuklarımıza yapılan katliamın herhangi bir faili yakalanmamış ve herhangi bir fail sorguya çekilmemiştir. Ankara'ya gidip, tabi ki bütün siyasi parti gruplarıyla görüşmek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmek istiyoruz. Tabi ki randevularımızı kabul ederse, CHP, MHP, AK Parti ve BDP ile bütün gruplarımız, bütün vekillerimize, meclis üyeleriyle görüşme taleplerimiz kabul edilirse, derdimizi dile getirmek istiyoruz. Çocuklarımıza, ailelerimize yapılan katliam sonucu, biz bugüne kadar tatmin edici bir netice alamamışız. Bizim Ankara'ya gidiş amacımız budur" dedi.
Yapılan konuşmanın ardından, 45 U...

Haberin Tamamı İçin:

İşte İçişleri Bakanlığı'nın Uludere Raporu

İşte İçişleri Bakanlığı'nın Uludere Raporu

İçişleri Bakanlığı 230 sayfalık “Uludere Olayını Araştırma Raporu”nu TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Uludere Alt Komisyonu’na sundu. Sunulan raporda yer alan tespitlere göre, 28 Aralık 2011 tarihinde, 34 köylünün yaşamını yitirdiği olayda, ilk bombalamadan sonra, bombalanan kişilerin kaçakçı olduğu açığa çıkmasına rağmen, üstlerin bilgilendirilmediği ve böylece 15 kişinin öldüğü sonraki bombalamaların engellenemediği bilgisine yer verildi. Raporda, “Sadece heron görüntülerine dayanarak, yerel unsurlara danışılmaması hatadır” deniyor ve 27 Kasım - 28 Aralık arasında MİT kaynaklı 10’a yakın istihbarat bilgisinin Genelkurmay’a bildirildiği vurgulanıyor. İçişleri Bakanlığı’nın komisyona sunduğu raporda yer alan tespitlerin sonucunda “ikinci bir heron mu var? sorusu gündeme geldi. Milliyet Gazetesi’nin haberine göre, İçişleri Bakanlığı raporunda, son bombalama öncesinde heron görüntülerinde kayma olduğu kaydedildi. Raporda, bu kayma için, “Ya ikinci bir heron var, ya F16’lardan verilen koordinatlar girildi, ya da başka bir ülkeden görüntü desteği alındı” değerlendirmesi yapıldı. Komisyonda raporun bu bölümü tartışılırken, görüntülerdeki kaymanın nedeninin ASELSAN uzmanlarına sorulması kararlaştırıldı.
Raporda şu tespitler yer aldı:
- Bu operasyonun sınır ötesi bir hareket olduğu, Genelkurmay Başkanlığı tarafından icra edildiği anlaşılmıştır.
- Operasyon ve İHA talebinin, 23 Jandarma Tugay Komutanlığı’ndan gelmediği, talebin yetkili olan komutanlıklardan (Malatya veya Genelkurmay) öğrenilmesi gerektiği düşünülmektedir.
- Ateş emri verilmeden önce yerel komutanlıklardan bilgi alınmadığından, yerel komutanlıkların sorumluluğu olmayacağı, üst komutanlıkların, sorumlu olabilecekleri.
- Grubun 4 saat süreyle İHA’lar tarafından görüntülendiği, başka istihbarat bilgilerinin alınacağı zaman olduğu, bölgede 400 adet telsiz kestirmesinin tespit edildiği, sadece 28 Aralık günü 11 adet kestirme yapıldığı, diğer istihbarat kaynaklarının tespit edilerek yaralanılabileceği.
- Olay yerine köylülerin gittiği, Acil Çağrı Merkezi’ne müdahale için bir talimat verilmediği anlaşılmaktadır.
- 27 Kasım - 28 Aralık arasında MİT kaynaklı 10’a yakın istihbarat bilgisi Genelkurmay’a bildirilmiştir. Sadece Aralık’ta 7 istihbarat bilgisi gönderildi.
- Fehman Hüseyin’in bölgede olduğu Türkiye’ye operasyon yapabileceği bilgisi MİT’in istihbaratları arasında yer almaktadır. 21 Aralık’ta MİT raporunda PKK’lı Said kod adlı kişinin bilgi topladığı yer almıştır.
- Bölgedeki hareketliliğe ilişkin 26 Aralık tarihli Kara Kuvvetleri İstihbarat Raporu bulunmaktadır.
- Sadece heron görüntülerine dayanarak, yerel unsurlara danışılmaması hatadır.
- Bu bir yaşam hakkı ihlalidir. Ölen 34 kişinin hiçbirisi terör örgütü üyesi değildir.
- Irak istihbaratından...

Haberin Tamamı İçin:

Uludere'de Ölüme Böyle Gittiler

Uludere'de Ölüme Böyle Gittiler

34 kişinin öldüğü Uludere Katliamı öncesine ait fotoğraflar ortaya çıktı. Fotoğraflar kurbanlar arasında yer alan 17 yaşındaki Mahsun Öncü'nün cep telefonuyla çektiği belirtiliyor.

Taraf Gazetesi'nden Remzi Budancir'in haberine göre, Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde savaş uçaklarının bombardımanında hayatını kaybeden 34 kişiden biri olan Mahsun Encü’nün olaydan önce çektiği son fotoğraflar ortaya çıktı. Mahsun’un ölümünün ardından telefonunun hafıza kartında babası tarafından ...

Haberin Tamamı İçin:

ABD'den Uludere İtirafı

ABD'den Uludere İtirafı

Wall Street Journal gazetesi, Uludere'de meydana gelen ve 34 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan hava operasyonunun, ABD'nin verdiği istihbarat üzerine gerçekleştirildiğini bildirdi.

Gazetenin ABD Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, operasyonun ABD yapımı bir insansız hava aracının verdiği istihbarata bağlı olarak yapıldığı öne sürüldü.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, "Kararı Türkler verdi. (Operasyon) ABD'nin kararı değildi" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Uludere'de ABD Hangi İstihbaratı Verdi? / Türkiye / Radikal

Uludere'de ABD Hangi İstihbaratı Verdi? / Türkiye / Radikal

Türkiye'nin 28 Aralık 2011 gününden beri aydınlatamadığı Uludere olayında, işin seyrini değiştirecek bilgi ABD'den geldi. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Uludere operasyonu öncesinde kaçakçı ervanının istihbaratını Türk Silahlı Kuvvetleri ’ne Amerikan insansız hava aracı Predatörler verdi. Predatörler hedefteki kervanı daha fazla takip edebilecekken Türk yetkililer tarafından başka bir yere yönlendirildi. Genelkurmay ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı iddialara karşı sessiz kaldı.

Radikal'den Deniz Zeyrek'in haberine göre, Uludere operasyonundan sonra ‘yanlış istihbarat’ suçlamasına muhatap olan ve uzun süre savunmada kalan MİT ise WSJ haberindeki istihbarat iddialarını üzerine almadı. MİT yetkilileri, MİT’in görüntülü istihbarat kapasitesi olmadığına dikkat çekerek, “Bu süreç TSK tarafından yönetiliyor. Haberdeki iddianın muhatabı Genelkurmay’dır” görüşünü dile getirdiler.

Haberin Tamamı İçin:

Uludere'ye Askeri Yargı Bakacak / Türkiye / Radikal İnternet

Uludere'ye Askeri Yargı Bakacak / Türkiye / Radikal İnternet

Uludere'de 34 kişinin hayatını kaybettiği hava operasyonuyla ilgili soruşturmada olayın 'görev suçu' olduğu yönündeki kanının ağırlık kazandığı ve askeri savcılığa devredileceği öğrenildi.

Yenişafak Gazetesi'nden Oktay Mehmet'in haberine göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Uludere soruşturmasının, Askeri Mahkemeler Kanunu'nda düzenlenen askeri mahkemelerin görevleri ile ilgili 9. maddesine istinaden görevsizlik kararı verilerek askeri savcılığa devredileceği belirtildi. Soruşturmayı yürüten Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın olayı "terör" ve "çete" olarak görmeyeceği ve bir "görev suçu" olarak nitelendireceği fikrinin ağırlık kazandığı kaydedildi. Özel Yetkili Savcılığın, saldırının askerlik mesleği ile ilgili olduğu ve sınır ötesini de kapsayan bir askeri güvenlik kapsamında gerçekleştiği için sivil savcılık eliyle değil, asker...

Haberin Tamamı İçin:

CHP hükümetten açıklama bekliyor - Milliyet Haber

CHP hükümetten açıklama bekliyor - Milliyet Haber

CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, “Biz Uludere operasyonunda 34 yurttaşımızın yabancı istihbarat kaynaklarına dayanılarak katledilmesini, hükümetin suçu ve siyasal cinayet olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Bugün bir basın toplantısı düzenleyen Güler şöyle konuştu:

Haberin Tamamı İçin:

Uludere'de Heron-Predator polemiği - Genel Bakış- ntvmsnbc.c

Uludere'de Heron-Predator polemiği - Genel Bakış- ntvmsnbc.c

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

TSK: Uludere Görüntüleri ABD'den Gelmedi

TSK: Uludere Görüntüleri ABD'den Gelmedi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

ABD’liler Israrlı: Türklere Bilgi Verdik

ABD’liler Israrlı: Türklere Bilgi Verdik

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin Uludere saldırısının perde arkasını verdiği haberine Amerikalı yetkililerden bir doğrulama daha geldi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü George Little, Uludere olayıyla ilgili Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere ilişkin, "Bu haberin nereden geldiğini bilmiyorum. İstihbarat konusunda yorum yapmayacağım.

Haberin Tamamı İçin:

Pentagon'dan Uludere açıklaması - ABD- ntvmsnbc.com

Pentagon'dan Uludere açıklaması  - ABD- ntvmsnbc.com

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

WSJ muhabiri: Haberin arkasındayız

WSJ muhabiri: Haberin arkasındayız

Türkiye'yi karıştıran Wall Street Journal makalesini yazan Joe Parkinson ve Adam Entous'tan haberlerinin arkasında durduklarını söyleyen ve yayınladıkları makaleye açıklık getiren ikinci bir yazı geldi.

Vatan'dan Pınar Tarcan'ın haberine göre, makaleyi yazanlardan Joe Parkinson twitter hesabından da "Haberimizin arkasındayız. Aksi yönde bilgi getirebilen varsa merakla bekliyorum" yazarak açıklamalarda bulundu.

WSJ'nin bugünkü makalesinde şu ifadeler yer alıyor:

"Türk Silahlı Kuvvetleri Wall Street Journal’ın, Uludere’de sivillerin ölmesine sebep olan saldırıda istihbaratın ABD’ye ait insansız hava uçaklarından geldiği iddialarını sert bir şekilde yalanladı.

Genelkurmay yaptığı açıklamada iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Pentagon’un eylem sonrası raporuna dayanak, Journal bir Amerikan insansız hava uçağının bir grup insan ve sürü halinde hayvanları gördüğünü ve bu bilgiyi Türk ordusuna geçtiğini yazmıştı. Türkler konvoyu Kürt militanları olarak tanımladı ve hava kuvvetleriyle jetlerini kullanarak saldırıda bulunma kararı aldı.

Pentagon’un değerlirmesi sadece insansız hava uçağının rolünü tarif ediyor ve Türkiye’nin aynı zamanda konvoyu takip edip etmediğine değinmiyor.
Türkiye’de yapılan açıklamada “Olayda ilk görüntü tespitini TSK’ya ait insansız hava araçları yaptı” dedi.
Açıklama ABD’nin rolüne değinmedi. TSK ve Savunma Bakanlığı daha önceden de saldırıya sebep olan istihbaratın iç kaynaklardan geldiğini söyledi. Türk Ordusu ve üç ayrı hükümet departmanı bizim makalemizle ilgili yorumlarını yayınladı.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu: Bu Ülkeyi TSK Mı Yönetiyor?

Kılıçdaroğlu: Bu Ülkeyi TSK Mı Yönetiyor?

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

"Bu olayda konuşmayan bir kişi var"

"Bu olayda konuşmayan bir kişi var"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uludere'deki olayla ilgili, “Bu olayı konuşmayan bir kişi var. O da sayın Başbakan. Niye konuşmaz? Benim her söylediğime laf yetiştirmeye çalışıyor Sayın Başbakan. Konuşsun bakalım...

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: ABD'li gazetenin haberi uydurma

Erdoğan: ABD'li gazetenin haberi uydurma

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Çelik: Asıl sorun operasyon sürecinde

Hüseyin Çelik, Uludere'de istihbaratın ABD'li kaynaklardan geldiği iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.'Asıl sorunun istihbaratın kaynağı olmadığını' söyleyen Çelik, operasyona karar verilme sürecine işaret etti.

Çelik, "5 ay geçtikten sonra Wall Street Journal gazetesinin böyle bir haber yapması ve Pentagon'dan teyit niteliğinde bir açıklama gelmesi biraz manidar. Olayın sıcaklığı ortadayken neden ortaya atılmıyor da şu anda atılıyor? Sayın Başbakan'ın açıklamalarında bunun yanıtını bulabiliriz.

Sayın Başbakan'ın eski ABD başkanı Bush'la yaptığı görüşmenin ardından ABD'den Türkiye'ye bazı konularda destek olması istendi.

Özellikle terörle mücadele konusunda anlık istihbarat paylaşımı o toplantıda kararlaştırıldı. O günden bu yana da anlık istihbarat paylaşımı devam etmektedir. Bu telsiz görüşmeleri ve Predator uçaklarının tespitlerinin Türkiye'ye aktarılması şeklinde yapılmaktadır.

Terörle mücadelede istihbarat paylaşımının olduğu gizlenen bir şey değildir, bunu sağır sultan bile biliyor. Türkiye'nin bilgisi dahilinde İncirlik'ten kalkan Predator uçaklarının keşif uçuşu yaptıkları ve tespitlerini bizim ilgililerimizle paylaştıklarını herkes biliyor.

Bence mesele yanlış zeminde tartışılıyor; 'istihbarat ABD'den mi geldi, yerel kaynaklardan mı geldi?' Bunun tartışmadan ziyade bu istihbaratın değerlendirilerek operasyona karar verilmesi sürecinde bir sorun var. Bugün de ABD'den istihbarat alınmadığını söylemek mümkün değildir" diye konuştu.

ABD'li Wall Street Journal gazetesinin 34 sivil vatandaşın hayatını kaybettiği Uludere olayında istihbarat bilgilerinin ABD kaynaklarından geldiğini iddia etmesi Türkiye'de gündemi bir kez daha Uludere'ye çevirmişti. TSK tarafından yalanlanan haber, ABD Savunma Bakanlığı tarafından ise teyit edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Amaçları satışı engellemek / Politika / Radikal İnternet

Çelik, WSJ’nin yazdığı, Pentagon’un doğruladığı haberin maksatlı olabileceğine işaret etti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in ABD ziyareti sırasında “silahlı Predatör” alımı gündeme gelmişti. Çelik, “ ABD ile Predatör alımı söz konusu. Bu satışı önlemeye yönelik manevra olabilir. Ben işin komplo boyutuyla ilgilenmiyorum ama görünen o ki, ortalık bulandırılmış, muhalefet de ona mal bulmuş Mağribi gibi sarılmıştır” diye konuştu.

Çelik, Uludere’de ilk görüntüleri Heronlar’ın verdiğini, Mülkiye müfettişlerinin incelemeyi bu görüntüler üzerinden yaptığını hatırlattı. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda izlenen görüntülerin mahkemeye iletildiğini ifade eden Çelik, muhalefetin eleştirilerine, “Sayın KılıçdaroğluKatil AKP’ diyor. Bu maalesef ahlaktan, dürüstlükten yoksun üsluba ne diyeceğiz? Bir ABD gazetesinin...

Haberin Tamamı İçin:

Taraf Gazetesi: Zorda Olan Sensin Aslanım!

Taraf Gazetesi, Uludere faciasındaki iddialarla ilgili seçimler öncesi Obama yı zora sokma gayreti diyen Erdoğan'a manşetinden sert çıktı..

Başbakan WSJ’ın Uludere haberini “Seçimler öncesi Obama’yı zora sokma gayreti” diye yorumladı ama asıl zorda olan katliamın hesabını hâlâ veremeyen kendisi.
Amerikan insansız hava aracı Predatörlerin, 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere’deki olaydan önce görüntü aldığını yazan Wall Stret Journal gazetesine tepki gösteren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, haberi ‘uydurma’ olarak nitelendirdi ve bunu “Seçimler öncesinde (ABD’deki) mevcut iktidarı zora düşürme gayreti” olarak değerlendirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Uludere Faciası Öncesi Karakola Telefon

Bombadırman öncesi, Ubeydullah Encü ile Gülyazı Karakolu Başçavuşu arasında geçen ilginç diyalog ortaya çıktı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAnkaraAselsanBarack ObamaBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırGenelkurmay BaşkanıHüseyin ÇelikIrakKatilKemal KılıçdaroğluMalatyaMersinMilliyetçi Hareket PartisiMuharrem İnceRecep Tayyip ErdoğanSavaşŞırnakTaraf GazetesiTerörTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet MeclisiTwitterolay
Görüş Bildir