Tapınak Saldırısının Şüphelisi Türkiye'ye mi Kaçtı?

 > 
9PAYLAŞIM

Tayland polisi, 17 Ağustos'ta meydana gelen ve 20 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan tapınak saldırısının baş şüphelisinin Türkiye'ye kaçtığını öne sürdü. Saldırıyla bağlantısı olduğu sanılan üç kişinin de Malezya'da gözaltına alındığı bildirildi.

Tayland polisi, başkent Bangkok'ta 17 Ağustos'ta meydana gelen ve 20 kişinin yaşamını yitirdiği tapınak saldırının baş şüphelisinin Türkiye 'ye kaçtığını iddia etti. Çin pasaportu taşıyan Abudureheman Abudusataer'in Erawan Tapınağı'ndaki saldırıyı yönetmiş olabileceği belirtiliyor.

https://twitter.com/AP/status/643373272944525312

Associated Press'in haberine göre, daha önce 16 Ağustos'ta Tayland'dan ayrılarak Bangladeş'e geçtiği ifade edilen Abudusataer'in Çin'e gittiği tahmin ediliyordu. Ne var ki, polis sözcüsü Prawut Thavornsiri, bugün yaptığı açıklamada Tayland ve Bangladeşli polis yetkililerinin topladığı istihbaratın, Abudusataer'in Bangladeş'ten 30 Ağustos'ta ayrıldığını ve Delhi ve Abu Dabi üzerinden İstanbul 'a uçtuğunu gösterdiğini duyurdu.

3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Malezya emniyetinden Halit Ebu Bekir, Taylandlı yetkililerden alınan ihbar üzerine bir Pakistanlı erkek ve biri kadın iki Malezyalının gözaltına alındığını açıkladı. Halit, bu kişilerin ne zaman resmen suçlanacaklarına ve haklarındaki suçlamaların ne olacağına ilişkin bilgi vermedi.

Tayland polisi, saldırıda bombayı yerleştirdiğinden şüphelenilen bir kişinin, Tayland sınırından Malezya'ya kaçmış olabileceğini açıklamıştı. Malezyalı yetkili, gözaltların bununla ilgili olup olmadığı konusunda da yorum yapmaktan kaçındı.

Bangkok Post gazetesinin haberine göre, gözaltılar, Tayland emniyetinden bir ekibin, saldırının baş şüphelisi olan ve güvenlik kamerası kayıtlarında, sırt çantasını Erawan Tapınağı'nın korkuluğuna astıktan sonra bölgeden ayrılırken görülen "sarı tişörtlü" kişinin takibi için yürütülen soruşturmada işbirliği yapmak üzere Malezya'ya gitmesinden hemen sonra gerçekleşti. Haberde, "sarı tişörtlü" şüphelinin, insan kaçakçılarının yardımıyla ülkenin güneyinde bulunan Narathiwat bölgesindeki Sungai Kolok'tan Malezya tarafına geçtiği de belirtildi.

Öte yandan Tayland Emniyet Genel Müdürü General Somyot Pumpanmuang, Malezya'da saldırıyla bağlantılı üç kişinin gözaltına alınması konusunda bilgilendirilmediklerini ifade etti.

ÇİNLİ YETKİLİLERDEN YARDIM İSTENDİ

Bu arada Tayland'da cunta yönetiminin lideri ve Başbakan Prayuth Çan-oça'nın cuma günü, saldırıyı organize ettiği sanılan ve taşıdığı Çin pasaportunda doğum yeri Sincan Uygur Özerk Bölgesi yazan şüphelinin bulunması konusunda Çinli yetkililerden yardım istediği kaydedildi.

Tayland'ın başkenti Bangkok'un ticari merkezi Rajprasong'da 17 Ağustos'ta, her gün binlerce turist tarafından ziyaret edilen Erawan Tapınağı yakınındaki bombalı saldırıda 20 kişi hayatını kaybetmiş, 120 kişi yaralanmıştı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir