Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tanımlamakta Zorluk Çekenler İçin 13 Maddeyle Irkçılık Nedir?

6.5bPAYLAŞIM

İlk insanların tarihi 2.4 milyon yıl öncesine, Afrika'ya kadar gidiyor. Bugünkü farklı ırk yapılarının başlangıcı ise sadece 100 bin yıl öncesinde başlamış.

Irkçılık bugün dünya üzerinde medeni olduklarını iddia eden birçok toplum ve devlet tarafından kınanan, korkunç sonuçları tarihsel örneklerle kabul edilen ve aslında yok edilmesi için daha çok savaş verilmesi gereken, bazı ırkların diğer ırklardan üstün olduklarını savunan, görüş ya da ideolojiye verilen isimdir.

1. Sözlük anlamınına baktığımızda ırkçılığın sadece etnik köken bağlamında kalmadığını farklı kültür ve toplulukları da ayrıştırdığını görürüz.

Bir halkın, bir grup insanın diğer halk ya da insanlardan farklı olmakla kalmayıp, aynı zamanda diğerlerinden fiziksel, entelektüel ya da ahlâki bakımdan daha iyi, daha güçlü, daha yüksek ya da daha yaratıcı olduğunu, bu üstünlüğün atalardan miras alınmış olan biyolojik farklılıklardan kaynaklandığını savunan anlayış.

2. Irkçı eğilimlerdeki en belirgin refleksler ekonomiktir. İyi işlerin, iyi yaşam alanlarının, iyi mülkiyetlerin hepsinin kendilerinde yani üstün gördükleri ırkta kalmalarını isterler.

Amerika'da beyazları, siyahi kölelerin özgürlüğü konusunda en çok rahatsız eden şeylerden biri, kendilerine ait olduğunu düşündükleri toprak ve mülkleri onlarla paylaşmaktaki isteksizlikleri olmuştu.

3. Irkçı eğilim işsizlik, toplumsal adaletsizlik, gelir dağılımındaki dengesizlik gibi bir çok şeyin sorumlusu olarak, dışarıdan geleni, kendine benzemeyeni yani yabancı olanı sorumlu tutar.

Artan suç oranları ile ilgili dünya üzerinde birçok ülkede sorumlu olarak o ülkede mülteci ya da azınlık konumundaki toplumlar sorumlu tutulmuştur.

4. Kültürel olarak kendini daha üstün gören ırkçılık, aynı şekilde aşağı görülen kültürü bir zenginlik olarak görmek yerine kendi kültürüne tehdit olarak görür.

Kültürel çeşitlilik ırkçı eğilim için sadece kendine yakın ve eş kültürler arasında olabilir. Aşağı görülen ırk, gençlerinin ve çocuklarının ahlakını, kültürünü, ve mükemmelliğini bozacak bir tehlikedir.

5. Irkçılık, bir tarafıyla da net yabancı korkusudur.

Her türlü yabancıya verilen bu refleks, beraberinde çok ciddi ayrımcılık ve insan hakları ihlallerine varan eylemler doğurur. Çünkü ona göre kendi toplumunda her yıl gerçekleşen binlerce hırsızlık vakası bir yabancı tarafından gerçekleştirilen bir tek hırsızlık vakasından daha önemsizdir.

6. Irkçılık kullanılan dilde de kendini gösterir. Olumsuz örneklerde etnik kökenin ya da topluluk adının vurgulanması ırkçılığı körükler.

Türkiye'de hiçbir zaman "Türk hırsız dehşeti" diye başlık olmazken, zanlı/suçlu örneğin bir Suriyeli olduğunda haberde vurgulanması işten bile değildir ve bu tutum da ırkçı öğeler içerir.

7. Irkçılık kendine benzeyen, kendi gibi olanların adaleti ile ilgilenirken, benzemeyen ötekilerin daha azıyla yetinmesi gerektiğini düşünür.

"Onlara kapılarımızı açtık ya daha ne yapalım, her yerde Suriyeli görmekten bıktım, ülkemizin imajını bozuyorlar..."

8. Irkçı eğilimlerine sahip insanların çoğu kendisinin ırkçı olduğunun pek farkında olmaz.

Başka bir ülkede "kendisinden olana" ayrımcılığa, şiddetle karşı çıkarken, kendi ülkesinde başka kültürlere karşı aynı duyarlılığı taşımaz. Arada fark olmadığını görmez, görmek istemez.

9. Tek tek bireyler tarafından işlenen her suçu tüm o topluluğa mal etmek, o topluluğu bunun üzerinden tanımlamak, ırkçılığın en tehlikeli davranışlarından biridir.

Gerçekte suç, insan türünün bozuk sistem içerisindeyken ortaya çıkarttığı bir sonuçken, ırkçının kafasında sadece aşağı görülen milletlerde karşılaşılan bir tür "illet" olur. Bunu günlük dilde basit vurgularla her zaman dile getirir.

10. Irkçı tanımını da kabul etmeyen ırkçılar için her zaman bir "ama" vardır. "ama cahiller, ama bağnazlar, ama hırsızlar, ama ilkeller"

Bu "ama"lar ırkçı bakış açısının kendi çapında can simididir. Mevcut dünyada ırkçı olduğunu kabul etmek birçoklarının işine gelmez.

11. Irkçılık bulunduğu toprak ve statüyü sonsuz bir mülkiyet duygusu ile sahiplenir.

Diğer yandan ırkçılık, kendi dışındaki diğer toplumların ucuz iş gücü olarak kötü koşullarda çalışmalarına, kendi işlerine ve yararlarına olacak aşağı pozisyonlarda yer almalarına pek aldırış etmez. Özetle biz bu insanlarla nasıl entegre olacağız, nasıl daha sağlıklı birlikte yaşam alanları kurabiliriz, iki tarafın da kazançlı olabileceği ortak ve eşit yaşam pratikleri nasıl üreteceğiz diye düşünmez, sadece "onları istemiyoruz, gitsinler" diye bakar.

12. Irkçılık, farklı halk, topluluk ya da kültürlerin her türlü niyetini kötü okumaya meyillidir.

Onun savaştan, yoksulluktan ve kötü yaşam koşullarından dolayı göç etmesi ile ilgilenmez. Ona göre, yabancı, keyfi olarak onun varlığını tehdit etmeye gelmiştir.

"Ülkelerinde kalsalarmış, başka yere neden gitmiyorlar, burada keyif çatıyorlar, onları biz mi besleyeceğiz, söyledikleri kadar zor durumda değiller, hayatlarımızı mahvedecekler..."

13. Son olarak ırkçılığın tam olarak ne olduğunu anlayabilmeniz için Almanya'daki bir ırkçının ağzından: "Pis bir Türk'ü ülkemde istememek ırkçılıksa, evet ben de bir ırkçıyım."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
abdulkerim-can-bayrakdar

Irkçılık müthiş bir şeydir . Irkçılık " Pis bir Türk ' ü ülkemde istemiyorum diyenlere karşılık " ben Türk ' üm ve bütün dünya benimdir . Sen ancak Türk ' ün kölesi olabilirsin aşağılık piç " diyebilmektir . Ve en önemlisi ırkçılık yaşamak için her zaman kendi vatanını tercih etmektir . Bir ırkçı bilir ki kendi vatanını terk edenlerin ırkçılığa , saldırıya uğrasması haktır . Yapılması gereken o toprakları vatan yapmak için uğraşmaktır , ırkına yaşam alanı açmak için uğraşmaktır , sana ırkçılık yapabilecek olanları ırkına köle yapmaktır . Not : Suriyelilerin çoğunun ahlaksız , namussuz varlıklar olduğunu düşünmüyorsanız eğer bir kaç tane Suriyeli Arap erkeği evinize alınız . Alınız ki biz de sizin samimiyetinize inanalım . Kürtler ' in ise çoğunun terörist, eşkiya olduğu zaman zaman yaşadığımız olaylar ile kanıtlanıyor .

oguzhan-aktas11

5. görselde "Türkler Öldürülecek" yazıp da sonra da duvara Alman ırkçılığını belirtmek için çizdiği ve Nazi sembolü sandığı sembolün aslında Türklere ait olan "OZ TAMGASI" olduğunu bilmemesi...

gokce_amacsiz_insan

Kardeş adamın hakkını yememek için söylüyorum çünkü hak yemek günah. o resmi ve işareti inceledim oz tamgası düz L lerden oluşur aşağıdan başlayarak 4 adımda çizilir + şeklinde çizilir. swastika(yamalı haç) yani nazi sembolü ters L lerden oluşur yukardan başlayarak 2 adımda çizilir x şeklinde çizilir yani adam oz tamgası değil swastika çizmiş

adnan-basibuyuk

Yeterse yeter lan, ırkçılık candır.Irkçılık sayesinde güç kazanılır.Hemde büyük bir güç. büyük güçlerin oyunudur bu .Sağduyulu olun ırkçı olmayın falan fişman bilmemne,İşlerine gelmez çünkü. Irkınızı koruyun,Ver mehteri. Türk milleti Türk millet aşk ile sev Milliyeti kahret vatan düşmanını çeksin o " melun " illeti. Gavur melunu.

melih-demir13

ona bakarsan ırkçılık güç diyorsan adolf hitler ırkçıydı ama bak nasılda kendilerini yitirdiler

gokce_amacsiz_insan

ahirette hiç bir ırkın üstünlüğü yoktur ırkçılık nefret edilecek birşeydir. evet ırkını koru fakat diğer ırktan birilerini koruma şansın varsa onuda koru

gokce_amacsiz_insan

ayrıca ırkçı sanız doğru ırkçılık yapın ırkçısanız kürt zaza arap laz çerkes ülkedeki ermeni rum gürcü boşnak arnavutluklu onları da ayır tabi bunların hepsini türk değil diye ayırırsan ülkedenin topraklarını %45 ini kaybedersin

eren-kaya1

Türk yapti denilmemesinin sebebi Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip olan her bireyin Türk sayilmasi:) Suriyelileri kimliği var mi? Yok... Diğer maddelere ğelelim. Körü körüne olan anasoyculuk elbette kötüdür ama belirli irklarin Türklere zamaninda neler yaptiğini bir ğörün. Bir ateşe dokunduğunda nasil elin yaniyorsa bir daha çiplak el ile dokunmazsin, eline bez sararsin, eldiven ğiyersin, elini suya tutar öyle dokunursun. Türkiye de irkçilik yapmamak aptallik olur diye düşünüyorum.

ayse-purple

Helal koç..çok güzel..

sercan-carikci

Okuduklarım tam bir saçmalık tam bir rezalet tam bir kepazelik yani şimdi okurların düşüneceği şey şu tabi ki aptal olanlarından bahsediyorum '' Irkçılık kötüymüş...'' Biz zaten biliriz bizi tarih boyunca it gibi titreyenler hep karşıladı. Bizi yıkan yine bizlerdik. Yine topluma aşılanıyor ki kendi içimizde ki insanları bizlere düşman edeceksiniz. Bizler dememin sebebi ağzınızdan düşmeyen o ırkçı dediğiniz insanlar.

Görüş Bildir