Taner Yıldız: 'En Ucuz Gaz Bizde'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Taner Yıldız: 'En Ucuz Gaz Bizde'

Taner Yıldız: 'En Ucuz Gaz Bizde'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "En son yayınlanan ve güncellenen fiyatlarla beraber, 27 AB üyesi ülkenin en ucuz elektrik fiyatlarının oluştuğu ilk 5 ülke arasındayız. En ucuz doğalgaz fiyatlarının olduğu birinci ülke konumundayız.' dedi.

Taner Yıldız, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nin genel kurulunda yaptığı konuşmada, büyüyen Türkiye'nin küçülen organize sanayisi ve küçülen Kayserisi olmayacaklarını ve kentin, Türkiye'deki büyümenin moderatörlüğünü yürütecek illerin başında geldiğini ifade etti. Kayseri'nin her şeyden önce bir sanayi şehri olarak bilindiğini hatırlatan Bakan Yıldız, bunun altında yıllara dayanan kültür birikiminin, ticaretten yetişen ve daima üretmeye dönük olan insan yapısının etkili olduğunu vurguladı. Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Türkiye, nasıl dünyanın ortalama büyüme hızlarından daha hızlı büyüyorsa, Kayseri'ye düşen görev de Türkiye'nin büyüme hızlarından daha hızlı büyümektir. Omuzlarında hissettiği sorumluluk bunu gerektiriyor. Bizim daha gayretli ve daha dinamik bir şekilde çalışmamız gerekiyor. Türkiye'nin her bin dolarlık gayri safi yurt içi hasıla üretmek için ortaya koyduğu enerji miktarı, Japonya, ABD gibi ülkelerin sarf ettiği enerji miktarının yaklaşık iki buçuk katı kadar. Yani bizlerin daha teknolojik ürünler yapması lazım. En son yayınlanan ve güncellenen fiyatlarla beraber, 27 AB üyesi ülkenin en ucuz elektrik fiyatlarının oluştuğu ilk 5 ülkedeyiz, en ucuz doğalgaz fiyatlarının olduğu birinci ülkeyiz. Enerji kaynakları açısından rekabet ettiğimiz Avrupa ile çok fazla bir farkımız yok ama ürettiğimiz mamuller açısından farkımız var. Yeni ve uç ürünler üretmek için Türkiye'de yapılamayan bir kısım ürünleri burada yapmak için mutlaka endüstriyel tasarımla alakalı bölümümüzü genişletmemiz lazım." Bakan Yıldız, her sektörün enerji verimliliği konusunda yapacakları olduğuna inandığını sözlerine ekledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiJaponyaKayseriTaner Yıldız
Görüş Bildir