Görüş Bildir

Tam Kapanma Nedir? Tam Kapanmada Hangi Yasaklar Gelmişti?

Anasayfa > Güncel

Artan vaka sayıları bir kez daha tam kapanmayı gündeme getirdi. Ramazan ayı öncesi sokağa çıkma yasağında değişikliklere gidilmişti. Bugün Kabine Toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tam kapanma olacağını açıkladı. Peki geçen yıl mart ayında yaşanan tam kapanmada hangi yasaklar getirilmişti?

Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan son yapılan Kabine sonrası, Erdoğan: 'Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek' açıklamasını yapmıştı.

Tam Kapanma Olursa Ne Olur?

Tam Kapanma Olursa Ne Olur?

Pandeminin Türkiye'de ilk vakasını açıklamasından sonra tam kapanmaya gidilerek tüm işyerleri kapanmış evden çalışma dönemi başlamıştı. Günlerce market, bakkal ve benzeri dükkanlar kapanmıştı. Şimdi artan vaka sayıları ile yeniden gündeme gelen tam kapanma olursa şimdiki sokağa çıkma yasağının aksine tam zamanlı bir yasak bekleniyor. 

Tam kapanma, belli bir süre için vatandaşların evlerinden çıkmamasına yönelik karardır. Bu süreçte sadece güvenlik görevlileri, sağlık çalışanları, basın mensupları ve yeme-içme-gıda sektöründe çalışanlar gibi istisna bölümler dışarıda yer alır. Tam kapanma sayesinde, tüm pozitif vakalar izole olur ve süper taşıyıcıların başkalarıyla temas ederek virüsü bulaştırmaları önlenir.

GEÇEN SENE TAM KAPANMADA NELER OLMUŞTU?

GEÇEN SENE TAM KAPANMADA NELER OLMUŞTU?

İlk vakanın 11 Mart 2020 tarihinde görülmesinin ardından getirilen kısıtlamalardan bazıları:

2020 Mart genelgesiyle ilk olarak, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durduruldu.65 yaş ve üstüne kısıtlama getirildi.

Marketlerin açık olduğu saatler ve müşteri sayısında kısıtlamaya gidildi. Toplu taşıma araçlarının yüzde 50 kapasiteyle yolcu kabul edebileceği açıklandı. THY’nin uçuşları nisan ve mayıs ayında durduruldu daha sonra kademeli olarak tekrar açıldı. Cuma günü ve kandil gecesi camiler cemaate kapandı.

16 Mart 2020’den itibaren ilkokul, ortaokul ve lise eğitimine 1 hafta, üniversite eğitimine ise 3 hafta ara verildi. 23 Mart 2020’den itibaren uzaktan eğitime geçildi.

Salgın Türkiye geneline yayıldıkça önce tam kapanma ve sokağa çıkma yasakları ilan edildi. İller arasında seyahat kısıtlaması getirildi. Kamuda kademeli mesai uygulaması başlatıldı.

Aşağıdakiler de İlginizi Çekebilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?