Görüş Bildir

Taliban Lideri Molla Ömer'in Öldüğü Doğrulandı

Anasayfa > Gündem

Afganistan istihbaratı, Taliban lideri Molla Ömer'in 2 yıl önce Pakistan'da bir hastanede öldüğünü doğruladı. Afgan hükümeti konuyu araştırdıklarını söylemiş, Taliban ise iddiaları reddetmemişti.

Afganistan Milli Güvenlik Teşkilatı sözcüsü Hasib Sıdıki, Taliban lideri Molla Ömer'in 2 yıl önce Pakistan'da bir hastanede öldüğünü doğruladı.

Afganistan Devlet Başkanlığı Sözcüsü yardımcısı Seyid Zafer Haşimi, daha önce yaptığı bir açıklamada, Molla Ömer'in öldüğü yönünde bilgi aldıklarını ancak bu bilgiyi henüz doğrulayamadıklarını söylemişti.

Haşimi, Pakistan'da cuma günü yapılması planlanan Afganistan ile Taliban arasındaki görüşmelerle ilgili de herhangi bir değişiklik olmadığını, görüşmelerin belirlenen yer ve zamanda yapılacağını kaydetti.

Taliban iddiaları reddetmedi

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, ölüm iddialarını araştırdıklarını belirtirken, Molla Ömer'in öldüğü iddialarını da inkar etmemişti.

Taliban, iki hafta önce Molla Ömer'in ağzından Ramazan bayramı mesajı yayımlamıştı. Molla Ömer mesajda, Taliban militanlarını barış görüşmelerini desteklemeye çağırıyordu.

Beyaz Saray'dan açıklama

Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz, Washington hükümetinin Afganistan istihbaratının doğruladığı iddialardan haberdar olduğunu ve raporların 'güvenilir' olduğuna inandıklarını söyledi.

Daha önce de iddia edilmişti

14 yıllık ABD işgalinde Molla Ömer'in daha önce de öldüğüne dair iddialar ortaya atıldı. Aralık 2014 tarihinde Afgan istihbarat şefi Rahmatullah Nabil de 'Molla Ömer'in ölü ya da diri olduğundan emin olmadığını' açıklamıştı. Arkasından çıkan haberler Taliban liderinin Pakistan'ın Karaçi kendinde yaşadığını ve ögütü oradan idare ettiğini idda etti.

Avrupa istihbaratları da tüm ülkeye yayılan Taliban yapılanması içinde genel kanaatin Molla Ömer'in hayatta olduğu yönünde olduğuna dair açıklamalar yaptı.

Molla Ömer Kimdir?

Afganistan'ın Kandahar vilayetine bağlı Şah-ı-Himmat köyünde 1960'da dünyaya gelen Molla Ömer, 1980'lerde Sovyetler Birliği'ne karşı savaşa katılmış ve bir şarapnel parçasının isabet etmesi sonucu sağ gözünü kaybetmişti.

El Kaide'nin lideri Usame bin Ladin ile yakın ilişkisi olan Molla Ömer, 1996'da Taliban'ın lideri olmuştu. Taliban, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin 2001'de Afganistan'a düzenlediği operasyonların ardından iktidardan uzaklaştırılmıştı.

ABD, nerede olduğu belirlenemeyen Molla Ömer'in başına 10 milyon dolar ödül koymuştu.

Al Jazeera ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
meaculpa

walkıng dead serisin de bir ara görmüş olabiliriz ...

KOVALA NEJDET

tipini s...ğimde nur yok ki bu tiple yaşasa ne yazar -.-

desturr... hanım kızlarımız fotografa dikkatli bakmasın çocuğu olmaz falan mazallah