Görüş Bildir

Taksim Meydanı'nın Düzenlenmesine İlkbaharda Başlanıyor

Anasayfa > Gündem

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Gezi Parkı’na yapılması planlanan Topçu Kışlası’yla birlikte ‘yılan hikayesi’ ne dönen tartışmalı Taksim Yayalaştırma Projesi’nin ilkbaharda başlatılacağını belirtip projeyle ilgili ipuçları verdi.

Buna göre, Gezi Parkı eylemlerinin ardından gittikçe beton yığınına dönen Taksim’e ‘ yeşil saksıdan adacıklar ‘ geliyor.

Taksim’in meydan vasfını yitireceği için tartışmaların odağı haline gelen ‘süs havuzlu ve saksılı meydan projesi ‘ni eylül ayında Beyoğlu’ndan sorumlu koruma kurulu onaylamıştı.

Düzenleme projesinde, Taksim Meydanı’nın ‘ağaçlandırılacağı‘ , birçok noktaya ağaç dikileceği belirtiliyordu. Ayrıca süs havuzları ve oturma gruplarının da yer aldığı meydana Cumhuriyet Caddesi boyunca, AKM önünde, Gezi Parkı’yla Marmara Oteli arasında ve Tarlabaşı tarafında ağaçlı yeşil adalar geleceği açıklanmıştı.

Demircan’sa ilginç detaylar verdi. Demircan, projeyle ilgili “Ona İstanbul Büyükşehir Belediyesi İlkbaharda başlayacak. Güzel bir proje yapmıştı… Yeşillendirecek derken tabi orası yaya aksının olduğu bir yer, yerde toprak gibi algılamamak lazım onu. Uygun büyük saksı gibi inşa edilmiş adacıklar gibi düşünmek lazım” diye konuştu.

Galataport istihdam sağlayacakmış

Galataport istihdam sağlayacakmış

İstanbul’un tarihi dokusunu rant uğruna bozacak projelerden biri olarak kamuoyunda Galataport olarak bilinen Salıpazarı Kruvaziyer Limanı Projesi’ni de ‘şevkle’ savunan Demircan, projenin sağlayacağını öne sürdüğü istihdamı rakamlarla anlattı.

Demircan, “Galataport’un devlete ödediği para hariç, kendi yatırımı 750 milyon dolar. Orada otel olarak 400 odalı bir oteli var ama aslı yatırımı hem liman işletmesi hem de çevreye yapacağı diğer turistik yatırımlar. Bunlarla birlikte 3-4 bin kişi istihdam oradan bekleniyor. 12 otel yatırımıyla yaklaşık 7 bin 500 istihdam oluyor” diye konuştu.

İstihdamın bununla da sınırlı kalmayacağını savunan Demircan, “Bunun artçılarının yansıması 15 bin istihdamdır. Bunlar kendi dönemimde 2019 yılına kadar tamamlanması tahmin edilen yatırımlar” dedi.

  • Diken
Kaynak: http://www.diken.com.tr/demircan-ayri...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
TOLSTOY

noldu yav gezinin asi çocukları boşuna mı direnmiş o kadar yani

eriadorkolcusu

Taksim şuanda çöplük gibi, İstanbul'un merkezi beton yığını gibi ortada duruyor. Güzel bir peyzaj yapılıp, modern ve estetik bir görünüm kazandırılmalı. Şahs... Devamını Gör

cnsfrd

bu görseller çok eski. uygulanacak proje başka. Şu an tam bir beton yığını saçma bir boşluk Taksim. Geziye de herhangi bir müdahale yok. Sanırım uygulama iha... Devamını Gör