Taksim'de Polisin Müdahalesi Sabaha Kadar Sürdü

 > -

Taksim Meydanı'na Müdahale Başladı...

Taksim Meydanı'na Müdahale Başladı...

Taksim Meydanı'na müdahale başladı....

Polis, Taksim Meydanı'na girdi. Taksim Meydanı'nda müdahale başladı.

Polis "Lütfen dikkat gezi parkı ve içindekilere kesinlikle dokunulmayacaktır" anonsları yapıyor.

TOMA'lar Taksim Meydanı'na girerek müdahaleye başladı.

Haberin Tamamı İçin:

Polis Taksim Meydanı'na Girdi

Polis, TOMA ve Akrep işliğinde Taksim Meydanı'na girdi. Polis sürekli olarak "Hiçbir şekilde Gezi Parkı'na müdahale yapılmayacak. Amacımız anıt çevresine düzenleme yapmaktır" şeklinde anons yapıyor.

Taksim çevresindeki tüm barikatların kaldırılması için Harbiye ve Kasımpaşa’da da çevik kuvvetin konuşlandığı belirtiliyor.

Vali: Müdahale yok

İstanbul Valiliği polisin Taksim'e girdiği sıralarda yaptığı açıklamada "Amacımız meydandaki pankartlar" dedi.

İşte valiliğin o açıklaması;

Gezi Parkı’nda çevreci bir sahiplenme ile başlamış olan gösterilerin, bilahare ulaşmış olduğu nokta bütün milletimizin derin kaygı ve üzüntülerine neden olmuştur.

Bu kapsamda; Gezi Parkı’nda ve Taksim’de, ağırlıklı olarak geceleri toplanmalar sürmektedir. Mevcut durumun; demokratik tutum ve davranışlarla sürdürülmesinde hiçbir engel, kısıtlama söz konusu değildir. Ancak, özellikle Atatürk Anıtı’mız ile Atatürk Kültür Merkezi binasını tamamen örten farklı döviz, pankart, afiş, flama ve resimler görünüm olarak toplumsal tepkilere, ciddi eleştirilere ve hoşgörü hudutlarını zorlayan tutumlara sebebiyet vermektedir.

Bu olumsuzlukların yanı sıra, bir kamu binası olan Atatürk Kültür Merkezi adeta işgal altında gibi bir görünüme büründürülmektedir. Bu durum, binanın inşaat mahalli olması nedeniyle buraya zaman zaman giren göstericiler açısından çökme ve düşme risklerini de beraberinde getirmektedir. Bu münasebetle; ülkemizin imajını dünya kamuoyunda da olumsuz etkileyen, toplumumuzda tepkilere sebebiyet veren, aynı zamanda gezi parkında bulunanların da mesaj ve gayesiyle aslında uyuşmayan, hatta çelişen bu görüntülerin kaldırılmasına karar verilmiştir. Bu nedenle; Bu sabah saat 08.00’dan itibaren güvenlik birimlerimiz sadece bu pankart, döviz ve resimlerin kaldırılmasına yönelik bir çalışma yapacaklardır. Bu çalışmanı Gezi Parkı’na ve Taksim’e yönelik bir boyutu kesinlikle yoktur. Gezi Parkı ve Taksim’de bulunan hiçbir kişi veya gruba yönelik bir faaliyet söz konusu olmayacaktır.

Haberin Tamamı İçin:

Taksim Meydanı Son Durum

09.05 Tarlabaşı yönünde çatışmalar devam ediyor, Tarlabaşı’nı gaz bulutu kapladı. Meydanda ise hala flamaları ile eylemciler var.

09.00 Polis gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırıya geçti. Meydan gaz altında.

08.58 Meydanda hala eylemciler var ve polis araçlarına karşı koyuyorlar. TOMA ve eylemciler karşı karşıya.

08.50 Taksim Meydanı’na çıkan yollar polis tarafından tutulmuş durumda.

08.47 Ahmet Saymadi yarım saat kadar önce twitter hesabından şu mesajı geçti: “Bugünleri de gördük! Polis telsizinden meydana arkadaşımız Hayko Bağdat konuşuyor. Halkı telkin ediyor!” Hayko Bağdat’ın adı, Taksim Dayanışmasının ve Gezi Parkı’nın taleplerini yok sayan Tayyip Erdoğan tarafından belirlenen müzakere listesinde geçiyor.

08.35 Harbiye tarafında polise gaz bombaları geri gönderiliyor, Tarlabaşı’ndan havai fişek atılıyor, Gezi Parkı’nda “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atılıyor. Polis Gezi Parkı’na “Aranızdaki marjinalleri ayırın” diyerek anons geçiyor.

08.30 Taksim’i işgal eden ve gaza boğan polis, ”Sevgili Gezi Parkı dostları, polisin uyarılarına riayet edin, taş atmayı kestiğinizde, polis de müdahale etmeyecek. Gezi Parkı’ndaki etkinliklere lütfen devam edin. Gördünüz amacımızı, zarar vermek istemiyoruz” diyerek anons yapıyor.

08.27 Polis AKM ve Taksim anıtının etrafını kuşattı. Gaz bombaları ve tazyikli su ile Tarlabaşı yönüne doğru saldırı sürüyor ancak Taksim Meydanı’nı işgal eden polis ekiplerinin şu an için ilerlemediği görülüyor.

08.24 İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu bir saat kadar önce twitterdan “Gezi Parkı ve Taksim’e kesinlikle dokunulmayacak, sizlere asla dokunulmayacaktır. Bu sabah ve bundan sonra polis kardeşlerinize emanetsiniz” yazdı. O sırada polis gaz bombası, iş makineleri, tazyikli su ile Taksim’de saldırıya başladı.

08.20 Sıraselvilerde polis iş makinasıyla ilerliyor. Harbiye yönünde barikat kuranlara da gaz bombası ve tazyikli su ile saldırıyor.

08.19 Tarlabaşı yönünden barikata doğru bir kepçe ilerliyor.

08.09 Akrep İstiklale girdi.

08.08 Sıraselviler’in girişinde TOMA var. TOMA önünde barikat var ilerleyemiyor. Polis barikatı elleriyle barikatı açmaya çalışıyor.

08.06 TOMA’lar Harbiye yönüne su sıkıyor, Talimane girişine de müdahale var

08.03 2 TOMA Meydan’dan Tarlabaşı Bulvarı’na doğru gidiyor, BEDAŞ yönüne doğru da su sıkılıyor.

08.02 Polis Tarlabaşı ve Sıraselviler yönüne gaz bombaları ile saldırılıyor, eylemciler direniyor

08.01 Direnişçiler polise direniyor

07.59 Polis ses ve gaz bombası ile müdahale ediyor

07.54 Taksim Meydanı’na gaz bombaları ile müdahale ediliyor

07.50 Meydana polis girdi, flamaları, pankartları indirmeye çalışıyor, Gezi Parkı’na müdahale yapılmayacak anonsları geçiyor

07.47 Tarlabaşı tarafında gaz atılıyor, polis ilerlemiyor. Anıtın önünde siviller var. Pankartlara müdahaleye hazırlanılıyor.

07.30 Çevik Kuvvet Gümüşsuyu’ndan Taksim Meydanı’na yöneldi. Gümüşsuyu’ndan gaz atıldı.

Sendika.org

Haberin Tamamı İçin:

Taksim 09:05 eylemciler Gezi merdivenlerinde polis heykel etrafında.

09:15 polis müdahalesi Tarlabaşı tarafına

@irfanbozan70

Polis heykel etrafında Tarlabaşı tarafından polise direniş var.

@irfanbozan70

@irfanbozan70

09:23 Harbiye tarafındaki gruba gaz atıldı

@irfanbozan70

Eylemciler, Molotof Atanlarla Polisin Arasına Girdi

Taksim Meydanı'nda kalabalık bir grup eylemci, TOMA ve polislerle molotof atan göstericilerin arasına girdi.

Polisin müdahaleyi durdurmasını isteyen eylemci grup, taş ve molotof kokteyli atan göstericilere de çağrıda bulundu.

Eylemcilerin molotof ve taş atan grubu ikna etitiği, kargaşayı bir süreliğine durdurmayı başardığı gözlenirken olaylar yeniden alevlendi. Bir grup gösterici tekrar taş ve molotof atmaya başlarken, polis de müdahaleye başladı.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

09:55 | Son gazdan sonra polis Gezi'ye daha yakın bir güvenlik noktası oluşturdu. Eylemciler geziye çekildi.

Fotoğraf: @irfanbozan70

10:20 | Taksim'de Gezi Parkı'ndan inen gruplar elele polisle göstericiler arasına girmeye çalışıyor.

@ 140 journos

10:00 | Atılan molotof kokteyli ile alev alan TOMA'yı çevresindeki iki TOMA su sıkarak söndürdü.

İş makineleri barikatları yıkmaya devam ediyor. Gümüşsuyu’ndaki barikatlar kaldırıldı...

@volkanceli

Taksim'de Gezi Parkı çevresinde insan zinciri kurulmaya başlandı.

Fotoğraf: Serkan Ocak / Radikal

Gezi Parkı Bekleyişte

Emniyet güçleri sabah saatlerinde Taksim Meydanı'na müdahale etti. İlerleyen dakikalarda meydanda tansiyon yükselse de Gezi Parkı içinde tedirginlik dışında bir problem yaşanmadı. Protestocular daha sonra parkı korumak için meydanda insan zinciri oluşturdu.

Çevik kuvvet polisleri, sabah saat 07:30'da Taksim meydanına girdi. İstanbul Valisi Mutlu, Twitter'dan Gezi'ye müdahale edilmeyeceğini, polisin sadece AKM ve Atatürk Anıtı'ndaki pankart ve resimleri kaldıracağını açıkladı. İlerleyen dakikalarda meydandaki tansiyon yükseldi. Aniden ortaya çıkan bazı kişiler polise molotof kokteyli attı. Eylemciler bir TOMA'nın etrafını sardı, polis biber gazıyla müdahale etti.

Bir eylemci polisi engellemek için TOMA'nın altına yattı.

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Parkı'na müdahaleyi engelemek için insan zinciri oluşturuldu.

Fotoğraf: Alişer Delek

11:30 itibariyle Taksim Meydanı yeniden kalabalıklaşıyor. Meydanda polis müdahalesi durdu.

@sevinturan

@140 Journos

12:15 taksim meydanı'nda yarım saattir süren gerilimli bekleyişin sonu yine polisin gaz saldırısı oldu.

@13melek

12:57 itibariyle Taksim Meydanı

@ 140 Journos

Polis İnsan Zinciri Altında Taksim'den Çıktı

Sabah erken saatlerde barikatlari kaldırarak Taksim'e giren polis, meydanı boşalttı. Uzun üre Gezi Parkı direnişçileri ile polis arasında yaşanan pazarlık sonucunda polis alandan çıkma kararı verdi. Polisin meydanı boşaltabilmesi için eylemciler yolun iki yanında el ele tutuşarak zincir oluşturdu.

Önce TOMA ve akrep tipi polis araçları Taksim Meydanı'ndan çıktı. Ardından binlerce çevik kuvvet polisi de Taksim'i boşalttı.

Polisin Taksim'den çıkma anında insan zinciri oluşturan gruplar bir yandan polisi alkışladı. Ancak bir ara polisle bazı gruplar arasında yeniden gerginlik yaşandı. Gerginlik büyümeden bitti. Polis tam Gümüşsuyu'ndan çıkarken meydandaki grubun üzerine gaz attı. Bir anda atılan gazlardan dolayı göz gözü görmez oldu.

Haberin Tamamı İçin:

13:00 | Taksim'de müdahale tekrar başladı. Banu Güven twitter hesabından bu fotoğrafı paylaştı...

13:25 | Radikal'den Serkan Ocak: 'Polis Taksim'e geri geldi. Meydandakilere müdahale ediyor. Ortalık yeniden savaş alanı...

@Serkan Ocak

13:51 | Polis Gezi Parkı girişinde durdu. İlerlemiyor.

@irfan bozan

Bütün dikkatler Gezi'ye çevrilmişken bazı eylemciler Harbiye tarafına yeniden barikat kurdu.

@irfan bozan

Gezi Parkı'nda Son Durum

Taksim meydanında toplanan gruplara yeniden müdahale eden polis, saat 13.50 sıralarında Gezi Parkı'na yöneldi.

Merdivenleri de aşan polislerin park alanına girdiği gözlendi. Polisin parkta bulunan eylemcilere müdahale etmediği, parktan çıkarmaya çalışmadığı gözlendi.

Bu sırada parktaki eylemciler "polis dışarı" şeklinde slogan attı. Polisin meydana girdiği sabah saatlerinde düzenlemenin anıt ve çevresiyle AKM' ye yönelik olduğu, gezi parkına yönelik bir hareketin olmayacağı bildirilmişti.

İstanbul Valisi de gün boyu verdiği mesmajlarda bunun altını çizmişti. Parka yönelen ve giren polis gruplarının saat 14.00 de meydana doğru geri çekildi.

Uğur ALAATTİNOĞLU - Ramazan EĞRİ - Özgür ARSLAN/ İSTANBUL DHA

Haberin Tamamı İçin:

14:20 | Eylemciler bir kamyonu ateşe verdi.

@ NESLIHAN AKDAS

15:11 | Polis Harbiye tarafındaki gruba müdahaleye başladı.

Fotoğraf: @irfan bozan

Gezi Parkı'ndan sıradışı bir direniş karesi | DHA muhabiri Uğur Can

16:25 | Talimhane tarafı kalabalıklaşmaya başladı...

@irfan bozan ‏

15.23 | Olayları görüntülemek isteyen basın mensubuna polis müdahalesi...

Taksim’e Polis Müdahalesi Devam Ediyor

16.30 Gezi Parkı’ndaki yaralılar için ambulans bekleniyor. Dakikalar önce çağrılan ambulanslar parka bir türlü ulaşamıyor.

16.27 Gezi Parkı etrafındaki barikatlar eylemciler tarafından halen korunuyor.

16.16 16.15′deki Kadıköy-Beşiktaş vapur seferi iptal edildi.

16.08 TBMM’de BDP Mersin Millevekili Ertuğrul Kürkçü konuşuyor.

16.06 Çatışmalar Harbiye tarafında yoğunlaştı. Polis, Taksim Meydanı etrafındaki kitleye ara ara gaz ve tazyikli su ile müdahale ediyor.

16.02 CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu başkanlığındaki 20 milletvekili geceyi Gezi Parkı’nda geçireceklerini açıkladı.

16.01 TBMM’de konuşan CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka “Başbakanın eline artık kan bulaşmıştır, ne kadar yıkarsa yıkasın o kanı temizleyemez”

15.54 Çarşı, herkesi saat 19.00′da Taksim Meydanı’na çağırdı.

15.50 BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, TBMM’de konuşuyor: “Artık size ‘Edi bese’ diyoruz, bu direnişi durduramayacaksınız.” Tuncel, “Tayyip Erdoğan’ın yaptığı kamplaştırma siyaseti doğru değildir, Gezi Parkı direnişini selamlıyoruz” dedi.

15.47 Polis Talimhane’nin ara sokaklarına girmiş durumda. Rüzgar bugün direnişçilerden yana, polisin sıktığı gaz kendisine doğru geri geliyor.

15.44 Elmadağ tarafında, polisin gaz bombalı saldırısı sürüyor.

15.40 Öğrenci Kolektifleri üyesi bir üniversiteli, elinden plastik mermiyle yaralandı. Hastaneye kaldırılan üniversitelinin eli alçıya alındı.

15.39 Sabah saatlerinde polis saldırısıyla kafasından yaralanan Evren Köse Şişli Etfal Hastanesi’nde ameliyata alındı. Köse’nin doktorları durumunun kritik olduğunu ifade etti.

15.35 Taksim Meydanı ve Harbiye’de çatışmalar küçük çaplı olarak sürüyor.

15.32 Eğitim Sen 6 No’lu üniversiteler şubesi, herkesi saat 19.00′da Taksim’e çağırıyor.

15.31 Çağlayan Adliyesi’nde Baro Başkanı, başsavcı ile görüşüyor. 100′e yakın avukat bekleyişini sürdürüyor.

15.27 ÇHD’nin verdiği bilgiye göre, gözaltına alınan avukat sayısı 73.

15.23 Polis saldırısını görüntülemek isteyen bir basın emekçisi, polis tarafından saldırıya uğradı.

15.21 Sendikal Güç Birliği Taksim’deki polis saldırısıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Pankartların görüntü kirliliği yarattığı bahanesiyle Taksim’e yapılan saldırı, hükümetin halkın taleplerinden uzaklaştığını gösteriyor” denildi. Sendikal Güç Birliği adına açıklama yapan Bilal Çetintaş, Taksim’de ve Türkiye’nin bir çok yerindeki polis terörünün acilen sona erdirilmesi gerektiğini ifade etti.

15.20 Polis, Gezi Parkı içindeki Halkevleri standına iki adet ses bombası attı. 1 Halkevci yaralandı.

15.18 Gezi Parkı’na atılan gaz bombaları, parktakiler tarafından polise iade ediliyor.

15.17 Polis, Gezi Parkı içine gaz ve ses bombaları atıyor.

Sendika.org

Haberin Tamamı İçin:

17:45 Taksim Meydanı'nda insanlar gazdan kaçmak için metronun kepengi kaldırıp içeri girdiler

Taksim'de Polis Eylemcilere Yeniden Müdahale Etti

Polis, Taksim'de Elmadağ- Harbiye tarafında eylemcilere yeniden müdahale etti

Sabah saatlerinde Taksim Meydanı'na giren polis ile göstericiler arasında zaman zaman çatışma yaşanıyor. Vali Hüseyin Avni Mutlu 'nun "Polis Gezi Parkı'na müdahale etmeyecek" demesi üzerine polis Gezi Parkı'na parktaki flamaları indirmek için girmiş, 15 dakika sonra çıkmıştı. Polis saat 17.00 sıralarında Harbiye-Elmadağ ekseninde yeniden göstericilere müdahale etti.

Polis Taksim Meydanı’ndan sonra Gezi Parkı çevresinde müdahalede bulundu. Cumhuriyet Caddesi’nin Gezi Parkı’na bakan tarafında polisin yoğun müdahalesi oldu. Taş atanlara biber gazı ve plastik mermiyle müdahale edildi. Atılan bazı gaz bombaları Gezi Parkı’nın içine düştü. Parkın içine düşen biber gazı ve atılan taşlar nedeniyle bazı eylemciler de yaralandı.

Parkın içinde olası yangın tehlikesine karşı pet şişeler içinde sular hazır bekletiliyor. Gezi Parkı’nda megafonla anons yapılarak vatandaşların dikkatli olması yönünde uyarılıyor. Bu arada Tarlabaşı civarında da bazı gruplarla polis arasında gerginlik yaşandı.

Haberin Tamamı İçin:

Foto: RTR

Foto: AA

18:50 Polis Cumhuriyet Anıtı çevresini boşaltıp AKM önüne çekildi, meydan kalabalıklaşıyor.

@adaglarr

18:50 Taksim meydanında. Polis ve eylemciler meydanda karşılıklı bekleşiyor.

@banutuna

Taksim'de Çatışmalar Sürüyor

Polisin Taksim Meydanı'ndaki müdaheleleri gün boyunca bir durup bir başlarken, şu an Harbiye'de çatışmalar hala sürüyor. İşte dakika dakika Taksim müdaheleleri...

19.35: Polis, AKM’nin önüne konuşlandı. Anıta yeniden flamalar asılıyor. [ntvmsnbc]

19.08: Taksim Meydanı'ndaki kalabalığın sayısı artıyor. Farklı yönlerden yeni göstericiler, "Taksim bizim, İstanbul bizim", "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganları eşliğinde alana giriyor. Bazı gruplar İstiklal Caddesi üzerinden kortej oluşturarak alana giriyor. [BBC Türkçe]

18.43: Harbiye’deki çatışmalar devam ediyor. Üç iş makinesi ve mobil baz istasyonu ateşe verildi. Siyah dumanlar bütün Taksim’i kapladı. Gezi Parkı ve Taksim meydanı sakinliğini şu an itibariyle koruyor. Ancak polis kendilerine taş atan gruplara gaz atmayı sürdürüyor. Zaman zaman Gezi Parkı’nın Harbiye tarafındaki direnişçiler de gazdan etkileniyor. Sabahtan beri Taksim’de bulunan ve çatışmayı sürdüren polis boş bulduğu noktalarda dinlenirken, Gezi Parkı’na da çok sayıda direnişçi yatarak dinleniyor. Gezi Parkı’ndaki hafif yaralılar sedyelerde yatıyor. Bazı vatandaşlarsa parkta dağıtılan ücretsiz yiyeceklerden alıyor.

18.40: Taksim Meydanı’nda bir araç ateşe verildi. Araca TOMA’lar müdahale ederek araç yangınını söndürmeye çalıştı ama yangın devam ediyor. Aracın patlama riski bulunuyor.

18.35: Avukatlar Haseki Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçiyor. Savcının vereceği karar bekleniyor. Diğer yandan SDP binasında yakalanan bir Fransız uyruklu kişinin sorgusu devam ediyor.

18.23: Baz istasyonu arabası, Dolapdere’deki Çevreyolu girişine itilerek barikat oluşturuldu. Polisin biber gazı müdahalesi devam ediyor. Fakat göstericiler atılan gaz bombalarını tekrar polise doğru ya da inşaat halindeki altgeçidin içine atıyorlar. Her uzaklaştırılan gaz bombasında kitle alkış ve ıslık çalıyor. Parkın Divan Oteli girişinde, yaralıları taşımak için bir insan zinciri oluşturuldu.

18.19: Taksim Harbiye tarafında polis ile eylemciler arasında çatışma devam ediyor.

18.15: Dolapdere’deki Çevreyolu çıkışında müdahale! Polis, parkın Divan Oteli tarafındaki barikatı kaldırmaya çalışıyor. Fakat polis eski barikatı kaldırırken, bir yandan da demir bariyerler kullanılarak yeni barikatlar kuruluyor. Alanda “faşizme karşı omuz omuza” sloganları atılıyor.

17.45: Taksim Meydanı'nda insanlar gazdan kaçmak için metronun kepengi kaldırıp, içeri girdiler.

17.35: Revirin önünde 1 grup gaz gelirse diye revirin önüne su dolu kovalar koyuyor. Gaz kapsüllerinin gelmesi durumunda bunları su dolu kovalara atarak etkisiz hale getirmeyi planlıyorlar.

17.15: Divan Oteli'nin önünde bekleyen ambulansın şöförü, ambulanstan çıkarak isyan etti. Polislere seslenen ambulans şöförü "Yeter artık gaz atmayın! Burada ambulans var görmüyor musunuz?" diye seslenmesine rağmen, polisler gaz atarak ilerlemeyi sürdürüyor.

17.09: Polis Gezi Parkı'nı hedef alarak, Divan Oteli'nin önünü de kapsayacak bir alana biber gazıyla müdahele ediyor. Polis Taksim Meydanı'ndan Divan Oteli'ne doğru yürüyerek gaz atıyor.

17.05: Mete Caddesi tarafından Gezi Parkı’na gaz atıldı. Çadırların içine ve arasına düştü. İnsanlar metronun içe kaçtılar. Çok sayıda yaralı var. Öte yandan gaz atılan yerin hemen arkasında revir var. Eylemciler büyük, kırmızı, üzerinde "Revir" yazan bez bir afiş açtılar. "Burası revir, buraya gaz atmayın" diye bağırıyorlar.

16.55: Şehir Hatları'ndan açıklama: Beşiktaş-Kadıköy seferinin doluluğu sebebiyle böyle bir söylenti çıktı. Ancak seferlerimiz devam etmektedir.

16.36: Mete Caddesi tarafındaki büyük revirden bugün yaralananların sayısı ve durumu açıklandı:

14 kişi kafa travması geçirdi.

11 kişide çeşitli kırıklar var.

7 kişi astım atağı geçirdi.

1 kişi epilepsi krizi geçirdi.

1 kişinin tendonu kesildi.

Yabancı bir gazeteci boyun ve göğüsten darp edildi.

5 kişide yabancı madde kesiği var.

6 kişi gazdan etkilendi.

340 kişi gazdan etkilendi.

Kalp krizi geçiren bir kişi hastaneye sevk edildi.

Bir bilinci kapalı hasta ambulansla hastaneye sevk edildi.

Ataşehir Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şube Başkanı Metin Arslan olduğu sanılan birisine bir gaz bombası, bir de plastik mermi isabet ettiği açıklandı.

16.33: Beşiktaş-Kadıköy arası vapur seferleri iptal edildi.

16.28: Sabahın erken saatlerinde başlayan Taksim'deki olaylar halen devam ediyor. Özellikle Gezi Parkı'nın Harbiye yönündeki ana caddede çatışma sürüyor. Barikat kuran göstericiler Cumhuriyet Anıtı'nda bekleyen polislere taş atıyor. Polislerse kendilerine taş atan grubun kendilerine fazla yaklaşmasına müsaade etmiyor. Tazyikli su, ses bombası ve biber gazıyla grubu dağıtmaya çalışıyor. Dağılan gruplar kısa süre toplanarak yeniden polise taş atmaşa devam ediyor. Son 2 saattin Harbiye tarafındaki çatışmalar bu şekilde devam ediyor. Göstericiler bir yandan lastik yakıyor, bir yandan da havai fişek atıyor. Anıtın önünde bekleyen polislerse dinlenmeye çalışıyor. Ön tarafta biber gazı sıkan polislerin arkasında dinlenen polisler, bir süre sonra görevi değiştiriyor. Taksim Meydanı'nda ise herhangi bir müdahele yok. Gezi Parkı'nda insanlar Harbiye tarafındaki çatışmaları izliyor. Gezi Parkı'na müdahale olmasa da atılan gazlardan Gezi Parkı'ndakiler başta olmak üzere Taksim'deki tüm vatandaşlar etkileniyor.

16:05: Gezi Parkı ve çevresinde dolaşan bir adam, sırtına yüklediği ve normalde böcek ilaçlamak için kullanılan bir makinaın içine mide ilacı yükleyerek geziyor. Gazdan etkilenen direnişçilerine yardımcı olan adamın sırtında "Talcid" yazıyor.

15:52: Harbiye tarafındaki ara sokaklarda polis ile direnişciler arasında catışmalar devam ediyor. Eylemciler polisin attığı gaz bombasını su kovalarının içerisine koyarak etkisiz hale getiriyor.

15:41: Taksim Platformundan Başbakan ile görüşeceği konuşulan Betül Tanbay ve Korhan Gümüş, kendilerine hala bir resmi görüşme teklifi gelmediğini söyledi. Mimar Gümüş, "Müzakere yapabilmek için öncelikle dayatma ve şiddet olmaması gerekiyor. Başbakan bir çok kez Kışla'nın yapılacağını söyledi. Bu şekilde bir dayatma altında müzakere yapılamaz aslında talepler çok basit" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Foto: @140journos

Taksim'de Polis Müdahalesi Yeniden Başladı

Taksim Meydanı saat 20:15 sıralarında karıştı. Meydanda toplanan 50 bin kişiyi aşkın kalabalığa polis biber gazıyla müdahale etti. Polisin dağıttığı göstericiler yaklaşık yarım saat sonra Taksim Meydanı'na Sıraselviler ve İstiklal Caddesi yönünden geri dönüp polise taş, misket ve havai fişek yağdırmaya başladı Polis göstericilere plastik mermi ve gaz bombası ile karşılık verdi. Taksim Meydanı'nda çatışmalar halen devam ediyorAKM önünde bekleyen polisler ile göstericilerin birbirlerine çok yaklaştıkları bir sırada aniden arbede çıktı. Polis TOMA'lar ve biber gazıyla Taksim Meydanı'ndaki kalabalığa müdahale etti. Binlerce kişi İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı'na doğru kaçtı. Taksim Meydanı yoğun gaz altında... Sıraselviler ve Talimane'de de müdahaleler başladı. Bu bölgede de yaralılar var...

Sabahın erken saatlerinde polis müdahalesi ile boşaltılan Taksim Meydanı, akşama doğru polislerin AKM önüne çekilmesi ile yine göstericilere kalmıştı.

Çevik kuvvet ekipleri, Taksim Meydanı'nda ara sokaklara dağılan göstericilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Polis, daha sonra tekrar Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önüne çekildi.

TAKSİM'DE İNANILMAZ GELİŞMELER SANİYE SANİYE BÖYLE GELİŞTİ....

AKM yakınındaki Mete Kavşağı önünde bir grup eylemci ile burada görev yapan polisler arasında yaşanan tartışma sonucunda, müdahale başladı. Müdahalenin ardından göstericiler, özellikle İstiklal Caddesi, Sıraselviler ve Kazancı Yokuşu yönüne kaçmaya başladı. Gazdan etkilenen göstericiler, İstiklal Caddesi'nde ve diğer sokaklarda açık bulunan işyerlerine sığındı.

Göstericilerin, buralarda biber gazının etkisini giderebilmek için su ve hazırladıkları solüsyonu kullandıkları görüldü.

Çevik kuvvet, Taksim Meydanı'nda kurulu çadırları da dağıttı. Bu arada polis Gezi Parkı'na çıkan merdivenlerde toplanan bir gruba da biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu.

Çevik kuvvet, Yayalaştırma Projesi'nin devam ettiği Talimhane tarafından da Gezi Parkı'na girmeye çalışıyor. Göstericiler, polise taş atarak karşılık veriyor.

Elmadağ ve Galatasaray Lisesi civarında da polis göstericilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ediyor.

Gümüşsuyu'ndan gelen yol, emniyet güçleri ve TOMA'lar tarafından kapatılmış durumda. İstiklal Caddesi ve Sıraselviler Caddesi'nden de Taksim Meydanı'na girişlere izin verilmiyor. Kazancı Yokuşu'ndaki barikat da polis tarafından kaldırılıyor.

Meydanda yaralılara ilk müdahaleyi yapabilmek için çok sayıda ambulans bekletiliyor.

Alanda çok sayıda TOMA ve panzer de görev yapıyor.

Bu arada, Cumhuriyet Anıtı ve çevresinden çevik kuvvetin çekilmesinin ardından marjinal gruplar tarafından asılan bayrak ve flamalar da güvenlik güçleri tarafından kaldırıldı. Müdahalenin ardından TOMA ve çevik kuvvet tekrar AKM önündeki bölgeye geldi. Ambulanslar da The Marmara Oteli önüne geçti.

Haberin Tamamı İçin:

Polis Taksim'de Büyük Bir Müdahale Başlattı

Taksim Meydanı'na bu sabah yapılan şafak operasyonunun ardından meydana, Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla büyük kalabalıklar akın ediyor.

Taksim Meydanı’na polisin sabah saat 07:30’da başlattığı operasyonda gün boyu süren gerginlik hat safhaya çıktı.

Taksim Dayanışması’nın Polisin Meydan ve Gezi Parkı ’na müdahalesinin ardından direnişe destek verenleri saat 19:00'da Taksim’e çağırmasıyla kalabalıklar Taksim Meydanı’na akmaya başladı.

22:54: Gezi Parkı'nda sakin bir bekleyiş var. Polis parkın girişindeki çadırları kaldırdı. Parkın içinde yoğun bir gaz hakim ancak direnişçiler ellerinde bayraklarla polisin karşısında etten duvar örerek bekliyor.

22:25: Göstericiler İstiklal Caddesi'nin girişine kurdukları barikatla caddeyi kapattı.

22:23: İdris Emen bildiriyor: Harbiye tarafında çatışmalar yaşanıyor. Polis buradaki göstericilere büyük bir müdahale başlattı. İstiklal Caddesi ve Cihangir girişinde de polisin yoğun müdahalesi var. Taksim Meydanı’nda ise tamamen polis hakimiyeti var. Meydan gaz bulutu altında…

22:22: İdris Emen bildiriyor: Gezi Parkı girişinde yangın başladı. Polis TOMA’larla yangına müdahale etti.

21:54: Vali Mutlu açıklama yaparken, Gezi Parkı'na giren polisler de geri çekildi. Gezi önnüdeki kalabalığı dağıtan polis, daha sonra buradaki barikat ve flamaları sökerek parktan çıktı.

21:53: Polis Gezi Parkı'na müdahale ederken Vali Mutlu da açıklama yapıyor. Vali Mutlu parka kesinlikle müdahale olmadığını açıkladı.

21:41: Polis Gezi Parkı'na girdi. Meydanı boşaltan polis bir anda Meydan ve Parkı ayıran merdivenlere yöneldi. Yüzlerce polis uyarı yapmadan Vali Mutlu'nun 'girilmeyecek' dediği Gezi Parkına girdi. Parka gaz bombaları atılıyor.

21:39: Polisin Taksim Meydanı'ndaki müdahalesi tekrar başladı. Meydana gelen kalabalıkların üzerine yoğun bir gaz va tazyikli su müdahalesi yapılıyor. Polis bu kez Meydandakileri dağıttıktan sonra İstiklal Caddesi'ne de girdi.

21:22: Taksim alev alev. Göstericiler meydanda bulunan baz istasyonu aracını ateşe verdi. Araç bir anda alev topuna dönerken gösterciler kurdukları barikatları da yaktı. Araçta patlamalar oluyor. İtfaiye ekipleri olaylar yüzünden meydana gelerek, araca müdahale edemiyor.

21:00: Polis müdahaleyi durdurarak tekrar AKM'nin önüne çekildi. Sıraselviler ve İstiklal Caddesi'ne çekilen kalabalıklar takrar meydana dönmeye başladı. Şu anda polise taş ve havai fişekler atılıyor.

20:35: İstanbul Valisi Mutlu bir açıklama yaparak eylemcilerin Taksim Meydanı'nda gösteri yapmasına izin verilmeyeceğini açıkladı. Mutlu 'alanı boşaltın' dedi.

20:32: Polisin Meydan'daki eylemcilere karşı kullandığı gaz bombalarından birkaçı Gezi Parkı'na düştü.

20:29: Taksim'de polisin plastik mermi kullandığı bilgisi geliyor. AKM'nin önüne 8 ambulans geldi. Sıraselviler tarafından da ambulans sesleri geliyor.

20:28: Taksim Meydanı yapılan yoğun müdahale sonucu boşaldı. Atılan gazlardan Gezi Parkı da etkilendi.

20:23: Polis gün boyu yaptığı en kapsamlı ve sert müdahaleyi gerçekleştiriyor. Müdahaleler ara sokaklarda da devam ediyor. Özellikle Harbiye tarafında yoğun bir kargaşa hakim.

20:17: Taksim Meydanı karıştı… Binlerce kişinin toplandığı dakikalarda polis birden kalabalığın üzerine gaz bombaları atmaya başladı. Taksim Meydanı’nın her yerinde gaz bombaları var. Kalabalıklar İstiklal Caddesi ve ara sokaklara doğru kaçmaya çalışıyor. Polisler kaçışan kalabalığa tazyikli suyla müdahale ediyor.

20:10: AKM’nin önündeki polislere karşı sloganlar atılıyor. Taksim meydanında adım atılacak yer kalmadı.

20:09: Ceylan Otel tarafından Çarşı grubuna üye yaklaşık bin kişilik bir grup Taksim Meydanı’na girdi. Gezi parkındaki direnişçiler grubu büyük bir heyecan ve sloganlarla karşılandı.

19:35: AKM önündeki gruptan bazı direnişçiler TOMA'ların önüne yatarak polisin olası bir müdahalesini önüne geçmek için yerde nöbet tutuyor.

19.15: AKM önündeki gruptan bazı direnişçiler TOMA'ların önüne yatarak polisin olası bir müdahalesini önüne geçmek için yerde nöbet tutuyor.

19.30: Özellikle İstiklal Caddesi ’nden meydana kalabalıklar akmaya devam ediyor. Harbiye tarafındaki olayların bitmesiyle o bölgeden de Taksim Meydanı’na yürüyüş başladı.

19:25: Elif İnce bildiriyor: AKM önündeki TOMA’ların etrafında direnişçiler halaylar çekiliyor. Direnişçiler şarkı ve türkülerle halay çeken ve dans edenlere eşlik ediyor. Polisin kalabalıklara herhangi bir müdahalesi yok.

Haberin Tamamı İçin:

Gezi parkındaki çadırları böyle söktüler 11 Haziran 22:20

Taksim Savaş Alanına Döndü

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Taksim'de Polis ve Eylemciler Anlaştı, Meydan'da Müdahale Bitti

Taksim Meydanı'ndaki göstericiler ile polis arasında anlaşma sağlandı. önce kendi aralarında görüşen göstericiler, daha sonra Çevik Kuvvet Şube Müdürü ile görüştü. Polise kendilerinden herhangi bir cisim atılmayacağı garantisi veren direnişçiler, polisten TOMA'ları çekmesini istedi. Polisler de TOMA'ları çekti. ...

Haberin Tamamı İçin:

İstiklal Caddesi'nde eylemciler barikat kuruyor.

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Divan Otel'de çok sayıda yaralı bulunuyor.

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Gezi Parkı'nda yoğun biber gazı hakim.

Fotoğraf: Hüseyin Güneş

Polis, Gezi Parkı'na Gaz Bombasıyla Müdahale Etti

Yangını söndürmek için alana giren polis Gezi Parkı'ndaki bazı çadırları yıktı; gecenin ilerleyen saatlerinde polis, tekrar girdiği Gezi Parkı'na gaz bombası attı**

T24

Polisin Gezi Parkı eylemcilerine Salı günü başlattığı müdahalesi hakkında "Müdahale Taksim'e yapılacak, Gezi Parkı'na değil" açıklaması yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, daha sonra televizyonda yaptığı açıklamada Taksim'in marjinal gruplardan arındırılacağını açıkladı. Gün içinde müdahaleler Taksim Meydanı ve çevresinde sürerken, gecenin ilerleyen saatlerinde polis Gezi Parkı'na gaz bombasıyla müdahale etti.

Polis, Salı günü gaz ve su kullanarak Taksim'de toplanan gruplara müdahale etti. Radikal'den İdris Emen 'in geçtiği akışa göre, polis özellikle akşam üzeri Harbiye tarafından göstericilere büyük bir müdahale başlattı. İstiklal Caddesi ve Cihangir girişinde de polisin yoğun müdahalesi vardı. Müdahaleler esnasında, Gezi Parkı girişinde yangın başladı ve Polis TOMA’larla yangına müdahale etti.

Doğan Haber Ajansı ve Vatan gazetesinin internet sitesinde yer alan haberlere göre, polis Gezi Parkı'ndayken bazı çadır ve kurulan barakaları yıktı. Çadırları yıkan polis daha sonra parktan ayrıldı, durumu protesto eden bazı eylemciler parkın dışından sloganlar attı. Parkın içindeki yeni atılmış biber gazları görülürken, parkın içinde yaklaşık yarım saat duran polis ekipleri daha sonra geri çekildi.

BBC Türkçe'de yer alan akışta da şu ifadelere yer verildi:

"Gezi Parkı'na giren polis park içindeki çadırları dağıtıyor. Parkın meydan tarafındaki girişinde alevler görülüyor. Park içindeki çadırlar civarındaysa gaz bombalarından kaynaklandığı sanılan dumanlar yükseliyor."

Gelişmelerden bir süre sonra Gezi Parkı'ndaki göstericilerle polis arasında bir görüşme yapıldı. Görüşme sonrası polis araçları AKM önüne doğru çekildi.

Saat 12.00 sularında polis ve direnişçilerin uzlaşmasının ardından Meydan'daki barikat ve molozları kaldırma için çalışmalar başladı. Ancak belediye ekipleri meydanda temizlik yaparken polis tekrar müdahaleye başladı. Harbiye yönünden Taksim Meydanı'na girmeye çalışan gruplara polis yine gaz bombası ve suyla müdahale etti. Belediye çalışanları Meydan'dan çıktı. TOMA'lar yeniden Meydan'da dolaşmaya başladı.

Polis, gecenin ilerleyen saatlerinde Gezi Parkı'na da gaz bombasıyla müdahale etti. Müdahale nedeniyle Gezi Parkı'nda yaralananlar olduğu öğrenilirken destek amacıyla parka gelen CHP milletvekillerinin Divan Otel'e sığındığı öne sürüldü.

Haberin Tamamı İçin:

Taksim'de Akşam Müdahalesi

Gezi Parkı'nda bulunan eylemciler de gazdan etkilendi.

Taksim Meydanı'nda toplanan gruplara, AKM önünde bekleyen polis saat 20.15 sıralarında müdahale etti. Binlerce kişinin bulunudğu meydan biranda gaz bulutu ile kaplandı. Kalabalık kaçarak uzaklaştı. Grup AKM önünde halaylar çekerken, iddiaya göre grubun arkasından gelen bir taş sonrası, polis biber gazıyla gruba müdahale etti. Bir anda biber gazlarını sıkan polsi grubu dağıtmaya başladı. TOMA'larla birlikte çevik kuvvet ekipleri Taksim Cumhuriyet Heykeli'ne doğru grubu püskürtmeye başladı. Bu sırada Gazi Parkı'nda olanlarda yoğun gaz bulutunun etkisi altında kaldı. Müdahael sırasında bazı göstericiler yaralanırken, bazıları da gazın etkisi altında kaldı. Polislerden de gazdan etkilenenler oldu.

TAKSİM ALEV ALEV

Müdahalenin ardından polis ekipleri tekrar AKM'ye döndü. Biber gazının etkisinin azalmasının ardında da gruplar tekrar Taksim Meydanı'na gelerek, slogan atmaya başladı. Grup üyelerinin meydanda bulunan baz istasyonu aracını ateşe verdi. Araç bir anda alev topuna dönerken gösterciler kurdukları barikatları da yaktı. Araçta patlamalar oluyor. İtfaiye ekipleri olaylar yüzünden meydana gelerek, araca müdahale edemedi.

POLİS GEZİ PARKI'NA GİRDİ

Gün boyunca Gezi parkı'na girmeyen polis, Taksim Meydanı'ndaki müdahaleler sırasında, Gezi Parkına giren Çevik kuvvet polisleri, bazı malzemeleri temizledi. Durumu protesto eden bazı eylemciler parkın dışından sloganlar attı. Polisler çadırları yıkarken, bazı çadırları yakmaları dikkat çekti. Parkın içindeki yeni atılmış biber gazları görülürken, parkın içinde yaklaşık yarım saat duran polis ekipleri daha sonra geri çekildi. Polisler parkta yakaladığı bir eylemciyi tekme tokat dövdü.

ÇADIRLAR GAZ BOMBALARI NEDENİYLE BOŞALDI

Gezi Parkı eylemleri nedeniyle Taksim çevresindeki barikatların Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından kaldırılmasında güvenlik önlemi alan polis, gece boyunca gaz bombası ile müdahalede bulundu. Saat 03.00 sıralarında gerçekleşen müdahalede, Gezi Parkı'na da gaz bombası atılınca, çadırlarda kalan bir çok gösterici gazdan etkilendi. Gazdan etkilenenlere Gezi Parkı'ndaki doktorlar ve gönüllüler yardımcı oldu. Biber gazlı müdahale nedeniyle çadırlar boşalırken, çevik kuvvet ekipleri Gezi Parkı'na girmedi. Gazın dağılmasının ardından bazı göstericiler çadırlarına döndü.

Özgür ARSLAN - Habip ATAM- Bulut MÜLHİM - Zeki GÜNAL - İbrahim AKTÜRK - İdris TİFTİKÇİ - İstanbul / DHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arda TuranBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşiktaş Jimnastik KulübüBiber GazıCihangirCumhuriyet Halk PartisiDövizGezi ParkıHüseyin Avni MutluİstanbulKasımpaşaMersinPolisRecep Tayyip ErdoğanSavaşTürkiye Büyük Millet MeclisiTwitter
Görüş Bildir