Görüş Bildir

Taksim Meydanı 1 Mayıs'ta Kapalı

Anasayfa > Gündem

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB heyeti, İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarının Taksim Meydanı'nda gerçekleştirilmesiyle ilgili bugün İstanbul Valisi Vasip Şahin ile yaptığı görüşmeden olumlu sonuç çıkmadı. 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) genel başkan ve yöneticilerinden oluşan heyet, Taksim 1 Mayıs'ına ilişkin İstanbul Valiliği ile görüştü.

Vasip Şahin: Taksim, gösterilere kapalı

Vasip Şahin: Taksim, gösterilere kapalı

Sendika ve birliklerin, Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına açılması hususunda, İstanbul Valisi Vasip Şahin'le yaptığı görüşmelerden olumlu sonuç çıkmadı. Vasip Şahin yaptığı açıklamada, Taksim Meydanı'nın gösterilere kapalı olacağını ve konuda tavırlarının net olduğunu ifade etti.

‘Son ana kadar Taksim için görüşmelerimiz sürecek’

‘Son ana kadar Taksim için görüşmelerimiz sürecek’

Görüşme sonrası bir açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Taksim’de 2010 ve 2011’da yapılan kutlamalarda kimsenin burnunun kanamadığını hatırlatarak, bu sene de güvenliği kendilerinin sağlayabileceğini vurguladı. Taksim dışında bir alanda kutlama yapmayacaklarını söyleyen Beko, İçişleri Bakanlığı’ndan da randevu istediklerini, son ana kadar Taksim için görüşmelerinin süreceğini ifade etti.

Etha ve Hürriyet

Görüşme öncesi Hürriyet'e konuşan DİSK Başkanı Kani Beko, '2010, 2011, 2012 yıllarında Taksim'in kapıları açıldığında kimsenin burnu bile kanamadı. Biz yine çiçeklerle, türkülerle, halaylarla bir 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kutlaması yapmak istediğimizi Vali Bey'e söyleyeceğiz' dedi.

Beko, 1 Mayıs 1977'de 37 emekçinin otellerden ateş açılarak katledildiğini anımsatarak, 'Hala onların katilleri bulunmadı. O katiller bulunana, adalet önünde hesap sorulana kadar biz Taksim'de olacağız' diye konuştu. Beko, 'Genel seçim öncesinde hassasiyetleri var. Provokasyona neden olmamak lazım. Çorum'da, 1977'de Taksim'de yapılanlar da birer provokasyondu. 12 Eylül faşist cuntasının hazırlıklarıydı, cuntaya zemin hazırlamaktı. Bu tür provokasyonlardan uzak kalmak gerekiyor. Biz bugün Vali Bey'e polis şiddeti, devlet terörü olmaz ise yine kimsenin burnu kanamadan coşkulu 1 Mayıs kutlaması yapabileceğimizi anlatacağız' dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
greatet 17

taksimin türkiye işçi hareketi için öneminden bihaber cahiller gelip bilmedikleri konu hakkında yorum yapmasınlar.. gerçekten bildiğiniz şeyler hakkında konu... Devamını Gör

haylaz adam

izin isteseniz ne olur. adamlar şimdiden barikatları dizmişler

kartacali

zaten amaçları olay cıkarıp burdan nemalanmak tabiki izin vermeyecekler