Taksim Gezi Parkı'nda Ağaçları Korumak İçin Nöbet

 > -

Taksim Gezi Parkı'na Dozerle Geceyarısı Baskını

Taksim Gezi Parkı'na Dozerle Geceyarısı Baskını

AVM ve rezidans yapılmasının planlandığı Gezi Parkı'nda geceyarısı kazı çalışması başladı. Sosyal medya üzerinden haberleşen bir grup yıkıma durdurmak için parkta nöbet tutmaya başladı.

Taksim Gezi Parkı'nda gece yarısı başlayan yıkım çalışmalarına engelleyen 50 kişilik bir grup, parkta sabaha kadar nöbet tutacaklarını belirtti.

Taksim Gezi Parkı'nın Divan Oteli tarafındaki duvar yıkıldı, makinalar parkın içine girdi. Taksim İçin Ayağa Kalk Platformu'nun sosyal medya aracılığıyla parkta yıkımı duyurması üzerine, 50 kişilik bir grup toplanarak çalışmaları engelledi. Grup üyeleri parktaki ağaçlara "Gezi Parkı için nöbetteyiz" yazılı pankart astı.

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Parkı'na Gece Yarısı Operasyonu

AKP'nin "Topçu Kışlası AVM" yapmak için yıkmak istediği Gezi Parkı'na dün gece yarısı dozerler sokulmaya çalışıldı.

AKP yoğun tepki gösterilen Taksim Gezi Parkı'nın yıkımını dün gece geç saatlerde yapmak istedi ancak halkın tepkisi sonucu geri adım atmak zorunda kaldı.

Dün gece saat 23.00 civarında kepçelerin girdiği Gezi Parkı'nda Elmadağ bölümündeki duvar yıkılırken, beraberinde yaklaşık 5 ağaç yıkıldı.

Yıkıma karşı Gezi Parkı'na gelen "Taksim İçin Ayağa Kalk Platformu" üyeleri kepçelerin önüne geçerek yıkımı engelledi.

Yıkım ekibi sabah saatlerinde yeniden geleceğini duyurdu. Şu an parkta Gezi Parkı nöbeti için çadırlar kurulmuş duruma ve bekleyiş sürüyor.

(soL - İstanbul)

Haberin Tamamı İçin:

Fotoğraf: SoL Haber

Fotoğraf: SoL Haber

Taksim Gezi Parkı'nda Gergin Bekleyiş

TAKSİM Meydanı Yayalaştırma Projesi kapsamında yol inşaatı sırasında Gezi Parkı’nın Asker Ocağı Caddesi yönünde 4 metre genişliğinde bulunan bölümde duvarın yıkılıp, hafriyat yapılması bir grup aktivistin tepkisini çekti. Çalışmaların durdurulmasını isteyen yaklaşık 30 kişi, ‘Gezi Parkı için Nöbetteyiz’, ‘Parkımızı vermiyoruz’ pankartları altında dün geceden beri Gezi Parkı’nda bekliyor.

Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi kapsamında, yüklenici firmaya ait iş makinaları, Gezi Parkı’nın Asker Ocağı Caddesi’ne bakan duvarın bir kısmını dün gece 23:00 sıralarında yıktı. Projeye başından beri karşı çıkan Taksim Dayanışması Bileşenleri isimli grup ve Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği üyeleri, yıkımı fark edince Gezi Parkı’nda toplanarak tepki gösterdi.

İşçiler protestoculara çalışmanın Gezi poarkı'nın bulunduğu alana yapılması düşünülen Topçu kışlası'yla ilgili bulunmadığını ifade etti ancak tepkiler üzerine çalışmayı yarıda bıraktı. İş makineleri grubun karşı çıkması üzerine çalışmayı durdurarak geri çekildi. Taksim Dayanışması Bileşenleri üyesi Cem Tüzün, yayalaştırma projesinde yayaların unutulması üzerine, Gezi Parkı’nın duvarının yıkılıp yaya yolu yapılmaya çalışıldığını ileri sürerek şunları söyledi:

'Taksim Gezi Parkı'nda ağaçlar çatır çatır söküldü'

İstanbul'da Topçu Kışlası'nın yapılması planlanan Gezi Parkı'na gece yarısı kepçelerle girilip yıkıma başlandı. Sosyal medyada yıkımın duyurulmasıyla Gezi Parkı'na koşan ve yıkım çalışmalarını engelleyen 50 kişilik grup, parkta sabaha kadar nöbet tuttu

"Buradaki yanlışlar dün gece itibariyle yeni bir boyut kazandı. Biz en başından beri diyorduk ki; bu proje de yayalar unutulmuş. Adı yayalaştırma olan proje aslında otobanlaştırma projesiydi. Hem imar planında hem de onaylanan yol projesinde özellikle Gezi Parkı’nın Elmadağ cephesine bakan tarafında yaya geçidi tamamen unutulmuştu. Şişli ile Taksim’in yaya bağlantısı tamamen kopartılmıştı. Bu eksikliği bir şekilde sonradan fark etmiş olmalılar ki; imar planına ve yol projesine aykırı olarak dün yol, parka doğru tecavüz etmeye başladı. Oysa tüm bu projelerde Taksim Gezi Parkı’nı yola katmak diye bir şey yoktu. Dün gece bir grup arkadaşımız evlerine giderken buradaki bazı ağaçların kepçelerle yerinden söküldüğünü ve duvarın kırılmaya başladığını görmüşler. ‘Ne yapıyorsunuz’ diye sorduklarında, 'Buradaki ağaçları başka yerlere taşıyacağız’ demişler. Arkadaşlarımız ‘hayır bu ağaçları kesemezsiniz. Bu ağaçlar parkın’ dediklerinde, bu kez ağaçlara dokunmayıp ağaçların arkasından parka doğru ilerlemeye başlamışlar. Arkadaşlarımız haber verdiler. Çeşitli STK’lardan gelen arkadaşlarımız gece 24.00’den beri bekliyorlar.

Çalışmanın hukuksuz olduğunu inşaat firması yetkililerine aktarmaya çalıştık. Ama gördüğümüz kadarıyla 4 metre genişliğinde 20 metre uzunluğunda bir harfiyatı parkın içine doğru yaptılar. Eğer karşı çıkmasaydık Ceylan Otel’e kadar yıkacaklardı. Sorduğumuzda ‘Parkı yok ediyoruz’ demiyorlar. ‘Burada bir şey yapmıyoruz, yayalara kaldırım açıyoruz’ diyorlar. Yayalara kaldırım nerede açıyorsun? Parkı yok ederek yapıyorsun. Burada fiili bir durum var. Yasalara, projeye, ihale sözleşmesine aykırı olarak yapılan keyfi bir uygulama var. Bununla ilgili olarak hukuk devletinin bu olaya müdahil olmasını bekliyoruz. Ve bunu gerçekleştirene kadar da yurttaşlar olarak kentli hukukumuza biz sahip çıkıyoruz. Taksim Dayanışma Bileşenleri olarak yaklaşık 80 sivil toplum kuruluşunun imzasıyla, yerinde tespit için Koruma Kurulu’na dilekçe yazdık."

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Parkı'nda Nöbete Polis Müdahalesi

Taksim Gezi Parkı'nda gece yarısı başlayan yıkım çalışmalarına karşı, bölgenin kamusal alan olarak kalmasını talep eden ve gece çadır kurarak direnişe geçen gruba polis müdahale etti.

Dün akşam Elmadağ tarafından Gezi Parkı'na girerek parkın duvarını yıkan ve ağaçları sökerek kazıya başlayan iş makinalarını olay yerinde toplanan aktivistler durdurdu. Parkta çadırlar kuruldu, nöbet başladı. Saat 23:30 sıralarında parkta toplantıda olan Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği' üyeleri, iş makinalarının parka girdiğini fark edince olay kısa sürede sosyal medya üzerinden yayıldı. Parka ''Gezi Parkı için Nöbetteyiz'' afişi hazırlandı ve asıldı, parkta sabahlayacaklar iki çadır kurdu.

Çalışmayı Taksim altgeçit projesinin ihalesini alan Kalyon İnşaat'ın taşeronu tarafından yürütüldüğünü belirten bir yetkili, 24 saat çalışma izinleri olduğunu ve parkın yol çalışması kapsamında kazıldığını iddia etti. İsmini vermek istemeyen yetkili, sabah çalışmaya devam edileceğini söyledi. Ancak saat 9:50 itibariyle Cumhuriyet Caddesi üzerinde Ekim ayından beri devam eden altgeçit kazısı dışında bir çalışma yok.

Haberin Tamamı İçin:

@140journos

Gezi Parkı'ndaki Nöbete Biber Gazı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Polis Yine Gazladı

Taksim'de gezi parkında yapılan çalışmaları engellemek için nöbet tutan aktivistlere, polis müdahale etti. Bir çevik kuvvet polisi elinde gaz tüpü ile topluluğun arasına daldı. Bu sırada polis barikatını aşan BDP'li Sırrı Süreyya Önder dozerin çalışmasını durdurdu.

TAKSİM Meydanı yayalaştırma Projesi çalışmaların kapsamında yıkımları engellemek isteyen gruba polis müdahale etti. Çevik kuvvet ve zabıta yelekli sivillerin barikatı arkasında dozer çalışmaya başladı. Bu sırada ağaçların kırılması ve su hattının patlaması tepkilere yol açtı. Aktivistler barikatın üzerine yürüdü. Yaşanan arbede sırasında, polis protestocuların üzerine gaz attı. Bir çevik kuvvet polisi de tek başına elinde gaz tüpü ile topluluğun arasında koşturup, rastgele gaz sıkmaya başladı.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER: YIKIM RUHSATSIZ

Tiyatrocu Orhan Aydın ile birlikte olay yerine gelen BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, polis barikatına yürüdü. Çevik Kuvvet’in müdahalesine rağmen barikatı aşan Sırrı Süreyya Önder, dozerin yanına koştu. Bu sırada müdahale etmek isteyen polisler, amirleri tarafından engellendi, dozerin çalışması durdu. Sırrı Süreyya Önder kazı yapılan alana inerek bir süre bekledi.

Sırrı Süreyya Önder habercilere, "Biz burada bekleyeceğiz Ben kepçenin altında bekleyeceğim. Polis de bu bariyeri kaldıracak. Polisin gaz atacağı yer bu hukuksuz, kanunsuz, ruhsatsız, yıkım yapan bu özel şirket. Özel şirket yetkililerine zabıta yeleği giydiriyorlar. Burada milletvekillerine el kalkıyor. Onun haddi değil o eli kırarız biz. Özel şirket personeline zabıta gömleği giydirecekler. Öyle mi? Kanunsuz, usulsüz" dedi.

İBB'DEN TAKSİM GEZİ PARKI AÇIKLAMASI

Bugün saat 13.00'a kadar parktaki nöbetini sürdüren grup, önce belediye yetkilileriyle tartıştı. Belediye görevlileri, çalışmaların devam etmesi için çadırın kaldırmasını istedi. Bunun üzerine grup üyeleri, parkın halka ait olduğunu söyleyerek, bu isteğe itiraz etti. Sivil polisler de devreye girince, belediye görevlileri ile grup arasında kısa süreli arbede yaşandı ve arbede sonunda çadır zorla kaldırıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Taksim Gezi Parkı'nda Ağaçları Korumak İçin Nöbet

Denit Azam'ın dün gece yarısı Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği'nden Haluk Aykan tarafından telefonla aranmış. Konu, Taksim'deki parktaki ağaçların sökülmesi.

Atam, sabahın erken saatlerinden itibaren ağaçların sökülmesini engellemek için parkta toplananlardan biri.

Sabahtan beri burada olanları sakin bir sesle anlatıyor ama cümleleri içinde "çevik kuvvet", "çukur", "itmeye çalıştılar", "barikat" ifadeleri geçiyor.

Dün gece başlatılan nöbet gündüz de devam ediyor. Eylemcilerin sayısı geceye göre artmış. Yaklaşık 200 kişi burada. Polis çalışmak için hazırlık yapan kepçenin önüne barikat kurmuş, kepçeyi eylemcilerden koruyor. Eylemcilerin amacı ise ağaçların köklerini kepçenin dişlerinden korumak.

Neden diye soruyorum Deniz Atam'a. Birkaç ağaç neden bu kadar önemli sizin için?

"Vatandaşlık görevimizi yapıyoruz burada," diyor ve ekliyor: " 'Birkaç ağaç yıkılsın ne var ki'nin sonu 'AKM de yıkılsın, Muhsin Ertuğrul da yıkılsın, Emek de yıkılsın'a gidiyor. Birkaç tane ağaç onların buraya yapacakları Toplu Kışlası'ndan ve kazanacakları milyarlardan çok daha değerli."

Gezi Parkı'ndaki ağaçların bir kısmı halihazırda işaretlemiş durumda ve Topçu Kışlası projesinin onaylanması halinde kesilmeleri söz konusu. Fakat dün gece "yerinden edilmeye" çalışılan ağaçlar bunlardan değil. Gezi Parkı'nın Maçka tarafındaki ağaçlar söz konusu.

Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği'nden ressam Haluk Aykan, buradaki ağaçların kaldırılmasının muhtemelen hesap hatasından kaynaklandığını söylüyor: "Dün geceden beri izin soruyoruz. Kimsenin bu ağaçların sökülmesi için izni yok."

Ağaçlar için mücadele edenlere polisin yanıtı ise sert. Kepçenin çalışmasıyla birlikte eylemcilerin tepkisi artarken polisin müdahalesi de şiddetini artırıyor.

Kepçenin önüne kurulan barikata yüklenen eylemcilere biber gazı spreyi sıkılıyor. Gaz, yakındaki eylemcilerin yüzüne geliyor doğrudan. Yüzü biber gazı spreyinin bembeyaz köpükleriyle kaplı olan bir kız ne görebiliyor ne hareket edebiliyor. Arkadaşları taşıyarak hastaneye götürüyorlar kızı. "Su sürmeyin yüzünüze, yakıyor." diye seslenenler oluyor.

Bir eylemci yıkım sırası gelen ağaca çıkıyor. "Hadi şimdi yıkın bakalım!" diyor eylemciler.

Eylemcilerin kararlılığı bu müdahaleler sırasında bazen kırılıyor. Birisi biber gazından kaçanlara sesleniyor: "Bu park bizim arkadaşlar! Nereye kaçıyorsunuz?"

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in ağaçların sökülmesi için izin kağıdını istemesiyle başlayan müzakereler çevik kuvvet polisinin parkı terk etmesiyle, kepçenin motorunun durmasıyla sona eriyor. Eylemciler coşkuyla alkışlıyor...

Önder açıklama yapıyor: "'e çıkın bakın, fakir fukaranın çay parası vermeden oturacağı tek yer burası."

Eylemciler yine de parkı terk etmiyor. Ağaçların gölgesinde, ağaçlara borç ödeniyor. Yanlarından geçerken birinin arkadaşına "Söktürmeyiz abi" dediği duyuluyor.

Rengin Arslan - BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAydınBarış ve Demokrasi PartisiBiber GazıGezi Parkıİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiPolisSosyal MedyaTecavüzçayolay
Görüş Bildir