Gezi Parkı'nda Gece Nöbeti

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Taksim Gezi Parkı'nda Nöbete Devam

Taksim Gezi Parkı'nda Nöbete Devam

Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi kapsamında, yol inşaatı yapımı gerekçesiyle ağaçların yıkılması Taksim Dayanışması Bileşenleri isimli bir grup tarafından protesto edildi. Saat 19.00'da park içinde toplanan yaklaşık 500 kişi park içine çadır kurdu.

Sabaha kadar nöbet tutacaklarını söyleyen eylemcilere BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de destek verdi. Sırrı Süreyya Önder "Arkadaşlar dün geceden beri buradalar. Direniyorlar, gaz yiyorlar. Ben sadece dün geceden beri bekleyen arkadaşlara, örgütlenmeye ve itiraza dahil oldum. Ben sadece İstanbul milletvekili değilim. Ağaçların da vekiliyim. Biz bugün bunları püskürttük ama yarın yine gelirler. Bu neo-liberal sistemin iştahı bütün ormanları kesse yine doymaz. Asıl olan bir farkındalık yaratmak. Sanırım bu farkındalık yaratıldı. Büyükşehir Belediyesi bu usulsüz işten ricat ettiğini açıklayana kadar biz burada nöbet tutacağız. Her birimiz bir ağacın nöbetini tutacağız. Sabahleyin de kuşlara tekmil vereceğiz." dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Parkı Nöbetinde İkinci Gün

Pazartesi gece 22:30′da iş makinalarının Gezi Parkı’na girmesinden hemen sonra birkaç Taksim Gezi Parkı Derneği üyesinin başlattığı nöbet Salı günü polisin son günlerde artık rutin haline gelen gereksiz ölçüde sert müdahalesine halkın direnmesi ile saatler geçtikçe katlanarak arttı.

Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçlar için tutulan nöbetin simge fotoğraflarından birisini de Reuters’den Osman Orsal çekti. Dozer ve kepçeyi halktan korumak için Gezi Parkında bulunan çevik kuvvete bağlı ekipten bir polisin nöbet tutan kalabalığın arasına dalıp insanların gözüne gözüne biber gazı sıkması esnasında çekilen fotoğrafta polisin biber gazına maruz kalmasına rağmen yerinden kıpırdamayan genç bir kadın görülüyor.

Taksim Gezi Parkı Derneği daha sonra yaptığı açıklamada ilgili fotoğrafın Reuters’in ana sayfasınde kapak fotoğrafı olduğunu ve dünya çapında binlerce kişinin fotoğrafı paylaştığını açıkladı. AKP’nin herkeslerden saklı şekilde İstanbul’u talan etme planı da böylelikle suya düşürülmüş oldu.

Salı akşamı 19:00′da Gezi Parkı Derneğinin çağrısı ile Gezi Parkını hıncahınç dolduran İstanbullular yanlarında getirdikleri çadırları parkın içerisine kurdular. Halaylar ve horonlarla devam eden nöbet sırasında İstanbul’un dört bir köşesinden sivil insiyatif ile Gezi Parkına getirilen fidanlar sökülen ağaçların yerine dikildi.

Gezi Parkı nöbeti sırasında hazırlanan pankartlardan birinde nöbet tutanların talebi belirtiliyor, "Gölge etme başka ihsan istemem"

Polis saldırısı sırasında parka gelen ve hem parktaki hukuksuz hafriyatı hem de polis müdahalesini engelleyen BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder , Taksim’i kapsayan İstanbul ikinci bölgeden seçildiğini hatırlatarak “Ben bu ağaçların da vekiliyim” dedi.

Gezi Parkı’nda nöbette bulunan ve gündüz gerçekleşen protestoda polis şiddetine maruz kalanlardan biri olan Deniz Özgür AKP ikidarının artık polis şiddeti olmaksızın meşru bir işlem yapamadığını ifade etti.

Taksim Dayaşması’ndan Akif Akbaş iki yıldır Topçu Kışlası Projesi’ne karşı mücadele ettiklerini, davaları devam etmesine, bilirkişi raporlarının parkın lehine gelmesine rağmen hukuksuz işlemlerin yapıldığını ifade etti.

Karmate grubundan Oktay Üst Karadenizli sanatçılar olarak bugün (Salı) saat 18.00′de parkta söklen ağaçların yerine ağaç dikeceklerini söyledi.

Öğrenci Kollektifleri tarafından yapılan açıklamada Çarşamba (Bugün) akşamı 18:30′da Taksim Otobüs duraklarında buluşularak Gezi Parkı’na ağaç dikileceği belirtildi.

( Yeşil Gazete, Bianet, Reuters )

URL : http://www.yesilgazete.org/?p=83347

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Parkı'nda Gece Nöbeti

Taksim Gezi Parkı'nın bir bölümünün yıkılmaya başlamasının ardından eylemciler parka akın etti. Eylemciler dün geceden itibaren bekleyişlerini sürdürüyor.

Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında dün gece yarısı Gezi Parkı'nın Asker Ocağı Caddesi'ne bakan kısmı iş makinaları tarafından yıkıldı. Yıkım sonucu bazı ağaçlar kesildi bazıları hasar gördü. Yıkıma engel olmak isteyen eylemciler dün geceden itibaren Gezi Parkına akın etti.

Gündüz polisle eylemciler arasında yaşanan arbedenin ardından gece polislerin parktan çekildiği görüldü. Bazı eylemciler çadır kurarak beklerken bazıları uyku tulumu ve battaniyelere sarılarak beklemeyi tercih etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBiber GazıGezi ParkıİstanbulPolisTercih
Görüş Bildir