Taksim'de Gaz Yerine Piyano Dinletisi

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Taksim'de Ve Gezi'de ‘Temkinli Bekleyiş’

Dünkü müdahalenin ardından polis Taksim’de bekleyişini sürdürürken, Gezi Parkı’nda eylem devam ediyor. Akşam saatlerinde Türkiye’nin farklı yerlerinde eylem çağrıları yapılıyor.

Taksim Meydanı’ndaki göstericilere karşı dün akşam başlayan ve bu sabahın erken saatlerine kadar süren polis müdahalesi ve çatışmaların ardından meydan sakin bir gün geçiriyor.

Polis, başta Atatürk Kültür Merkezi önü olmak üzere meydanın farklı yerlerinde bekleyişini sürdürüyor.

Gezi Parkı’ndaysa binlerce gösterici eylemlerini sürdürüyor.

Bazı polislerin gün içinde eylemlere karşı alkışlı protestoda bulunduğu gözlendi.

Atatürk Kültür Merkezi’nin önündeki polislerin "Vatan sana canım feda" diye bağırdıkları bildiriliyor.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre gün içinde AKM’den üzerine bir tahta parçasının düşmesi sonucu yaralanan bir polise göstericiler yardımcı oldu.

Göstericiler arasındaki acil sağlık ekipleri yaralı polis memurunun ilk kontrolünü yaptı.

Polis memuru daha sonra ambulansla hastaneye kaldırıldı.

BBC Türkçe’nin konuştuğu bazı göstericiler parkta durumun sakin olduğunu, dünkü müdahalenin ardından tahrip olan çadırların yeniden kurulduğunu, herhangi bir polis müdahalesi ihtimali konusundaysa temkinli olduklarını söylüyorlar.

Göstericiler sürekli ihtiyaç listelerini sosyal medyada paylaşıyor.

Gezi Parkı merdivenlerinde dün gece göstericiler tarafından kurulan barikatlar duruyor.

Bu arada Çağlayan Adliyesi’nde protestoda bulunan bir grup avukatın dün gözaltına alınmasına karşı avukatlar tarafından bugün yeni gösteriler düzenlendi.

Çağlayan Adliyesi’de bugün yapılan ve binlerce avukatın katıldığı eylemde dünkü gözaltılar ve Taksim’deki dünkü polis müdahalesi kınandı.

Eylemde “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

Ankara’da da, Ankara Barosu da çağrısıyla bir araya gelen binlerce avukat bir gösteri düzenledi.

Ankara'dan Sinan Onuş'un bildirdiğine göre adliye önünde buluşarak İzmir Caddesi girişi Ihlamur Sokak'taki Baro Eğitim Tesisleri'ne yürüyen avukatlar, buraya gelindiğinde de eylemi sonlandırmayarak Güvenpark'a yöneldi.

"Hükümet istifa", "Diktatör savunmadan elini çek", "Ankara savunmana sahip çık", "Her yer Çağlayan her yer direniş" sloganları eşliğinde İzmir Caddesi'ne kadar yürüyen avukatlar, yeniden Baro Sosyal Tesisleri önüne geldi ve protestolarını burada sonlandırdı.

Yaklaşık 50 kişilik bir avukat grubu ise trafiği kapatmadan sloganlarla Adliye'ye yürüdü. Onlar da olaysız dağıldılar.

Gösteride Ankara Barosu adına okunan dünkü gözaltılar eleştirilerek, “Hangi siyasi görüşten olursak olalım, bir meslektaşımıza yapılan saldırıyı hepimize yapılmış sayıyoruz . Ayağa kalkıyoruz” İfadelerine yer verildi.

Bu akşam saatlerinde Türkiye’den farklı kentlerinde Gezi Parkı eylemcileriyle dayanışmak için gösteri çağrıları yapılıyor.

Ankara’daysa göstericilerin Kuğulu Park’taki çadırları ve pankartları bu sabah emniyet güçleri tarafından toplandı.

Parka giren polisin çadırları ve pankartları toplayıp bir kamyona yükleyerek götürdüğü, göstericilerinse eylemlerini sürdürdüğü belirtiliyor.

Müdahale sırasında CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve İzzet Çetin’le polis arasında tartışma yaşandığı da aktarılıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Cumhuriyet Haber Portalı-Taksim'de Hareketli Saatler

Gezi Parkı protestolarının 16. gününde Taksim Meydanı ve Gezi Parkı 23:30 itibariyle direnişçiler Taksim meydanı'nda şarkılar söyleyerek bekleyişlerini sürdürüyor.

Cumhuriyet Haber Portalı

İstanbul - Direnişin 16. gününde Taksim Gezi Parkı:

Saat 00:04 Taksim Meydanı'nın Gezi Parkı girişinde eylemciler oturma eylemi yaparken, bazı eylemciler de insan zinciri oluşturdu.

Saat 23:27 Anıtın önünde piyano konseri. Hep bir ağızdan Yiğidim Aslanım şarkısı söyleniyor.

Saat 22:47 İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, twetter hesabından, "Gezi parkına bu gece müdahale edileceği yönünde gene provakatif dedikodular yayılıyor. Bu söylentilere itibar edilmesin" yazdı.

Saat 22:28 AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in MYK sonrası yaptığı basın toplantısında Gezi Parkı ile ilgili "Biz İstanbul halkına bir referandum götürebiliriz. İstanbul halkına soracağız" demesi üzerine Gezi Parkı'ndan ilk tepkiler geldi.

Haberin Tamamı İçin:

Taksim'deki kalabalık meydanı terketmiyor.

Fotoğraf: @agencelejournal

Polis müdahalesini önlemek için insan zinciri.

Fotoğraf: @direngezi

Taksim'de Gaz Yerine Piyano Dinletisi

Taksim Meydanı’nda, önceki gün sabah saatlerinde yapılan büyük müdahalenin ardından dün akşam kalabalıklar Taksim'de toplandı.

Dün gece sona eren müdahalenin ardından meydana yerleşen polisler, yağmura rağmen gün boyu AKM’nin önünde, Atatürk Anıtı çevresinde ve meydana çıkan yollarda bekleyişini sürdürdü.

Gezi Parkı’nda ise kalabalık bir direnişçi grubu bekleyişini sürdürürken ilerleyen saatlerde meydana getirilen piyano ve verilen konser direnişçilere çok farklı bir gece yaşattı.

Mete caddesi önünde küçük bir direnişçi grup ile polis arasında gerginlik yaşandı. Polisler müdahale için hemen hazırlık yaparak kasklarını ve gaz maskelerini taktı. Ancak parktaki diğer direnişçiler bu grubu sakinleştirince gerilim sona erdi.

Dünkü müdahalede tamamen dağılan gezi mutfağında bugün Mercimek ve tarhana çorbası, mercimek yemeği, mercimek köftesi, humus, meyve ve lokma tatlısı çıktı.

Direnişçiler Gezi Parkı'nın meydana bakan merdivenlerinde oturma eylemi başlattı. Gezi'deki bu hareketlilik polisi de alarma geçirdi. Gün boyu bulundukları noktalarda bekleyiş halinde olan polis, hazırlıklarını tamamlayarak o bölgeyi izlemeye başladı. TOMA'ların yönü de Gezi parkına çevrildi.

Çağlayan Adliye'sinde gözaltına alınan avukatlara destek için İstiklal Caddesi'nde protesto gösterisi yapan İstanbul Barosu avukatları eylemlerinin ardından Taksim Meydanı'na çıkarak Gezi Parkı'na geldi. Parktaki kalabalık avukatları alkışlarla karşıladı.

Dün yoğun yaralı akışı nedeniyle neredeyse revire dönüşen otelde bu akşam da benzer bir olay yaşanması ihtimaline karşı otelin önü şeritlerle kapatılarak yaralı ve ambulans geçişlerine hazır hale getirilmiş durumda.

Gezi Parkı'na destek için gelen yaklaşık 20 sanatçı parktaki oturma eylemine destek verdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraCumhuriyet Halk PartisiGezi ParkıHüseyin Avni MutluHüseyin ÇelikİstanbulİzmirKonserPolishumusmeyveolay
Görüş Bildir