Taksim'de 59 Gözaltı

 > -

Taksim'de Su Savaşı'na Müdahele

Taksim'de Su Savaşı'na Müdahele

Saat 18.00 sularında Taksim Anıtı'nın önünde toplanan kalabalık bir grup kendi aralarında su savaşı başlattı. Ellerinde su tabancaları ve pet şişelerle birbirilerine su atan gurubun savaşı yaklaşık 15 dakika böyle devam etti. Çevik kuvvet polisleri 15 dakikanın sonunda kol kola girerek su savaşı yapan grubu Sıraselviler'e doğru sürerek dağıttı.

Su savaşı polisin göğüs hamlesiyle son buldu.

Su savaşı sürerken, "Heryer Taksim heryer direniş" sloganları yükseldi.

SON DAKİKA... POLİS MÜDAHELE EDİYOR

Haberin Tamamı İçin:

Taksim'de Polis Müdahalesi Başladı,Taksim'de Polis Müdahalesi Başladı

Taksim'de Polis Müdahalesi Başladı,Taksim'de Polis Müdahalesi Başladı

Taksim Dayanışması'nın çağrısı üzerine Gezi Parkı'na girmek için toplanan kalabalığa polis müdahale etti.

T24

Taksim Meydanı'nda 19.00'da başlaması planlanan eylem öncesi Cumhuriyet Anıtı'nı çevreleyen polis, göstericilerin meydana girmesine engel oldu.

Kalabalığı İstiklal Caddesi ve Sıraselviler yönünde uzaklaştıran polis, adeta etten duvar örerek göstericilerin Taksim Meydanı'na girişine izin vermedi.

İstiklal Caddesi'ne giren TOMA'lar, kalabalığa tazyikli suyla müdahale ediyor.

Polisten geri adım

Taksim Tüneli’nde toplanan binlerce kişi Taksim’e doğru hareket etti. İstiklal Cadesi’nde duran polis ekipleri kalabalık grubun yürüyüşünden çekinerek Taksim Meydanı’na doğru geri çekildi. Fransız Konsolosluğu önünde toplanan eylemcileri polis set çekerek engellemeye çalışıyor.

Taksim Meydanı’nda eylem yapmak isteyen bazı göstericiler gözaltına alındı.

Taksim’de toplanmak isteyen gruba polis engel oldu. Kalkanlarıyla grubu uzaklaştıran polis bazı eylemcileri gözaltına alarak emniyet aracına götürdü. Polis ekipleri meydan ve çevresindeki önlemi artırdı.,Taksim Dayanışması'nın çağrısı üzerine Gezi Parkı'na girmek için toplanan kalabalığa polis müdahale etti.

Haberin Tamamı İçin:

Taksim'de Toma'lı Polis Müdahalesi

Taksim Dayanışması'nın çağrısı ve su savaşı için Taksim'e gelen gruplara polis müdahale etti.

Tazyikli su ile yapılan müdahale sırasında gruplar İstiklal Caddesi ve Sıraselvilere yöneldi. Polis, göstericilerin peşinden müdahale ederek ilerliyor.

TAKSİM'DE SU SAVAŞI YAPANLARI POLİS UZAKLAŞTIRDI

Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde saat 18.00'da biraraya gelen kalabalık su savaşı yapmaya başladı. Su savaşı sürerken, "Heryer Taksim heryer direniş" sloganları yükseldi. Bu sırada polis, su savaşı yapan kalabalığı anıt çevresinden uzaklaştırmak için üzerlerine doğru yürüdü. Çevik kuvvet, su savaşı yapanları iterek alandan uzaklaştırdı.

"Eli satırlı iki kişi yakalandı"

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, gösteri sonrasında çıkan olaylara karışan eli satırlı ve sopalı iki kişinin yakalanarak gözaltına alındığını ve işlemlerinin yapıldığını açıkladı.

Gözaltılar devam ediyor

Taksim'de polisin müdahalesi sürüyor. Gözaltılar devam ediyor. İstiklal Caddesi'nde toplu gözaltılar yapılıyor. Baro'nun verdiği bilgiye göre gözaltı sayısı 50'yi geçti.

İbrahim AKTÜRK - Enver ALAS - Ünsal ÇAKİN - Mehmet AKTARAN - HAsan YILDIRIM - Ozan URAL- İSTANBUL DHA

Haberin Tamamı İçin:

Taksim'de 'Su Savaşı'na Müdahale

Saat 18.00 sularında Taksim Anıtı'nın önünde toplanan kalabalık bir grup kendi aralarında su savaşı başlattı. Ellerinde su tabancaları ve pet şişelerle birbirilerine su atan gurubun savaşı yaklaşık 15 dakika böyle devam etti. Çevik kuvvet polisleri 15 dakikanın sonunda kol kola girerek su savaşı yapan grubu Sıraselviler'e doğru sürerek dağıttı. İlerleyen dakikalarda Taksim Dayanışma üyeleri meydanda toplanarak Gezi Parkı'nın halka açılmasını talep ettiler. İstiklal Caddesi'nin girişinde toplanan kalabalığa polis ikinci kez müdahale etti. Meydanda bulunan CHP milletvekili Gürsel Tekin ve beraberindeki bazı partililer de müdahaleden etkilendi.

Eylemcilere müdahale eden bir grup çevik kuvet polisi, Galata Kulesi'ne kadar göstericilerin peşinden gitti. Polis, İstiklal Caddesi ve ara sokaklarda bulunan gruplara biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. İstiklal Caddesi'ndeki çok sayıda kişinin biber gazından etkilendiği görüldü. Ara sokaklarda biber gazı kullanan polis, bazı kişileri de gözaltına aldı. Polis, Sıraselviler Caddesi'nin girişini de kapattı.İstiklal Caddesi'nin ara sokaklarında polisin eylemcilere tazyikli su ve biber gazlı müdahalesi devam ediyor.

POLİSTEN İKİNCİ MÜDAHALE

Taksim Dayanışması üyelerinin de aralarında bulunduğu gruptakiler, İstiklal Caddesi'nin girişinde toplandı. Gruptakiler, İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nden alınan karar metninin fotokopilerini, burada görevli polislere verdi.

"Polisin burada bulunmasının hukuksuz olduğunu" iddia eden gruptakiler, Gezi Parkı'nın halka açılmasını talep etti. Bu arada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de beraberindeki partililerle buraya geldi. Çevik kuvvet ekipleri, İstiklal Caddesi girişinde barikat oluştururken, Taksim Dayanışması yetkilileri ve polis arasında görüşme yapıldı. Öte yandan, polisin daha önceki müdahalesiyle ara sokaklara dağılan göstericiler de İstiklal Caddesi girişine geldi. Polis, uyarılara rağmen dağılmayan gruba TOMA'lardan sıkılan tazyikli suyla müdahale etti. Müdahaleden, Gürsel Tekin ve beraberindeki bazı partililer de etkilendi. Ara sokaklara kaçan gruptakilerden bazıları gözaltına alınırken, Taksim'e giriş-çıkışlar polis tarafından kapatıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, yanındakiler tarafından gözüne solüsyon sürülmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bizim burada ne yaşadığımızı anlatmamıza gerek yok. Sizinle beraber yaşadık. Bunu objektif bir şekilde anlatmanızı bekliyoruz. Bizim milletvekili olmamız da zaten burada bir işe yaramıyor" dedi. Tarlabaşı girişi ve Cumhuriyet Caddesi'nde de polis, toplanan gruplara biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti..

Metro seferleri iptal

Müdahaleden sonra metro seferleri Hacıosman-Osmanbey arasında devam ediyor. Taksim'e yapılan seferler iptal edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Gürsel Tekin biber gazlı müdahale sonrası çıldırdı

via @efkanbolac

Taksim'de 59 Gözaltı

Taksim’de dün palalı saldırgan dehşeti yaşandı. Meydanda dün önce “gözaltında taciz” protesto edildi. Cumhuriyet Anıtı’nın Sıraselviler ve İstiklal caddelerine bakan tarafında kadın örgütlerine üye bir grup, “gözaltında taciz” iddialarında bulunarak, basın açıklaması yaptı. Kadınlar, polislerin etrafına şerit çekmek istedi. Ancak bu girişim polis tarafından engellendi.

‘SU SAVAŞI’NA TOMA

Saat 18.00’da ise Gezi eylemleri sırasında tazyikli suyla müdahale eden TOMA’ları protesto eden bir grup, “su savaşı” eylemi yaptı. Birbirlerine su sıkan gruptakiler, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları attı. Ancak polis bir süre sonra İstiklal Caddesi’nin girişini kapattıkları gerekçesiyle dağılmalarını istedi. Direnen “Su savaş”çılarına polis TOMA’lardan tazyikli su sıkarak müdahale etti. İstiklal ve Sıraselviler kaçan eylemcileri polis ara sokaklara kadar kovaladı ve gaz bombası kullandı.

GEZİ’Yİ HALKA AÇIN

Meydan ve çevresine müdahale edilirken, Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla İstiklal Caddesi’nin girişinde başka bir grup toplandı. İstanbul 1’inci İdare Mahkemsi’den alınan karar metninin fotokopilerini burada görevli polislere verdi. Gezi Parkı’nın halka açılmasını isteyen gruptakiler “Polisin burada bulunmasının hukuksuz olduğunu” söyledi. Gruptakilere CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve partililer de destek verdi. Bu sırada ara sokaklara kaçan göstericiler de İstiklal girişinde toplandı. Eylemciler uyarıya rağmen dağılmayınca polisin müdahalesi geldi. Bu sırada Gürsel Tekin ve beraberindekiler TOMA’nın önüne geçerek engel olmaya çalıştı. Ancak grup, başarılı olamadı. Tazyikli su ve gazlı müdahaleden Gürsel Tekin de etkilendi. CHP’li Tekin “Bizim burada ne yaşadığımızı anlatmamıza gerek yok. Sizinle beraber yaşadık. Bizim milletvekili olmamız da zaten burada bir işe yaramıyor” dedi.

59 GÖZALTI

Polisin bu ikinci müdahalesi daha sert oldu. Gaz bombalarının yanısıra bu kez plastik mermi de kullanıldı. Çok sayıda kişi plastik mermi dolayısıyla yaralandı. Taksim’e giriş-çıkışlar polis tarafından kapatıldı. Tarlabaşı girişi ve Cumhuriyet Caddesi’nde de polis, toplanan gruplara biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Polisin ara sokaklardaki müdahalesi gece geç saatlere kadar sürerken, aralarında bir yabancının da bulunduğu 59 kişi gözaltına alındı.

Çok zarar ettim kendimi kaybettim

Polisin müdahalesi sırasında Talimhane istikametine kaçanlara, elinde pala ve sopa olan iki kişi saldırdı. Talimhane’de esnaf olduğu ileri sürülen S.Ç. , palayı kaçan eylemcilere doğru salladı. Bir kişi boynundan yaralandı. Bir kadının da kalçasına palayla vuran saldırgan, daha sonra kadını sırtından tekmeleyerek yere düşürdü. Bir süre sonra olay yerine gelen polis, bu kişilere müdahale etti. İki saldırgan gözaltına alınırken bir amir elinden yaralandı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, Twitter hesabından bu kişilerin yakalanarak haklarında işlem yapıldığını duyurdu. Vali Mutlu mesajında “Bu tür saldırı girişimlerine karşı polisimiz görevini dikkatle ve titizlikle sürdürecektir” ifadelerini kullandı. Saldırgan S.Ç. polisteki ilk ifadesinde “Olaylar yüzünden çok zarar ettim.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Biber GazıCumhuriyet Halk PartisiGezi ParkıHüseyin Avni MutluİstanbulPolisSavaşTwitterkadınlarolay
Görüş Bildir