Tahrir'de 'Yeniden Devrim' Sesleri

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Skyturk360 - "Yeniden devrim istiyoruz"

Skyturk360  - "Yeniden devrim istiyoruz"

Mısır'da eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e verilen müebbet hapis cezasını (Mısır yasalarına göre bu ceza 25 yıl hapis demek oluyor) hafif bulan muhaliflerin ülke genelinde dün başlattıkları protesto gösterileri devam ediyor.

Kahire'nin ünlü Tahrir Meydanı'nı dolduran binlerce kişi, hep bir ağızdan "Yeniden devrim istiyoruz" diye haykırdı.

Tahrir'deki protestocular, çeşitli siyasi grup ve hareketlerin temsilcilerinin yanı sıra Mısır'ın ünlü futbol kulüpleri El Ahli ve Zamalek'in taraftarlarından oluşuyor.

Müslüman Kardeşler, Selefiler, liberaller ve sol grupların temsilcileri, Tahrir Meydanı'nın ayrı bölgelerinde eski yönetim aleyhine slogan atıyor.

Mısır'da iktidarda bulunan Yüksek Askeri Konsey ile Mübarek'i yargılayan mahkemenin başkanı Ahmet Rıfat aleyhinde sloganlar atan göstericiler, meydanın her yerine, üzerinde "Yeni devrim istiyoruz" ve "Mübarek'in yeniden yargılanmasını istiyoruz" yazılı pankartlar astı.

Halk ayaklanmasının başından beri meydanı karikatür ve resimleriyle süsleyen sanatçılar da Tahrir'deki binaların duvarlarına, ayaklanmanın ilk günlerinde olduğu gibi gündemi yansıtan resim ve karikatürler çizmeye başladı.

Mübarek'in 25 Ocak 2011'de başlayan halk ayaklanması esnasında göstericilere karşı güç kullanılması için güvenlik görevlilerine talimat vermekten dolayı aldığı müebbet hapis cezasını hafif bulan protestocular, eski cumhurbaşkanı ve ailesinden "Kısas" istiyor.

Olaylarda yakınlarını kaybedenlerin aileleri de Tahrir Meydanı'ndaki protestoculara destek veriyor.

Bu arada, gösteriler sırasında hayatını kaybedenlerin hatıralarını canlı tutmak ve mahkemenin Mübarek için verdiği kararın kendilerini tatmin etmediğini göstermek isteyen muhalifler, Tahrir Meydanı'nda, "Temsili mezarlık" oluşturdu.

Olaylarda ölenlerin fotoğraflarının yer aldığı sembolik mezar taşları, meydanın ortasına di

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Mısırfutbol
Görüş Bildir