TAEK Duruma Müdahale Etti: 'Akkuyu Nükleer Santrali Temelinde Çatlaklar Oluştu'

 > 
93PAYLAŞIM

Mersin-Akkuyu’da yapımı devam eden nükleer santralin reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde çatlak oluştuğu iddia edildi. Türkiye Atom Enerji Kurumu söz konusu çatlaklara müdahale etti. İlgili olan bölümler tamamen kırıldı ve yenilendi. Ancak yeniden çatlaklar oluşunca sorunlu bölümlere yeniden temel atıldı. 

Habertürk gazetesinden Olcay Aydilek'in haberine göre, Rusya merkezli Rosatom adlı şirketin inşa ettiği nükleer santralin reaktörün oturacağı temelin inşasına geçtiğimiz yaz başlandı. Temel alanı belli büyüklükte parçalara bölündü ve beton döküldü. Ancak, bazı bölümlerde çatlaklar oluştu.

İlk çatlak temmuz ayında tespit edildi

Beton konusunda uzmanlardan ve değişik üniversitelerde görev yapan akademisyenlerden danışman kadrosu bulunan Türkiye Atom Enerji Kurumu (TAEK), saha denetimlerinde çatlağı tespit etti ve müdahalede bulundu. Sorunlu beton kırıldı ve yeniden yapıldı.

Yeni çatlaklar tespit edildi

İlerleyen günlerdeki denetimlerde, bir kez daha bazı bölümlerde çatlak olduğu saptandı. TAEK'in talimatıyla çatlak olan bölüm tümüyle kırıldı ve yeniden temel atıldı.

İnşaatta şimdiye kadar reaktörün oturacağı “baz temel” olarak anılan bölümünde beton işinin tümüyle tamamlandığı, kota kadar olan bölümün ise inşaatının devam ettiği belirtildi.

İlk ünitenin 2023 yılında faaliyete girmesi bekleniyor

Rosatom, Mersin-Akkuyu’da her biri bin 200 megavatlık, toplam 4 üniteden oluşan 4 bin 800 megavat gücünde Türkiye’nin ilk nükleer santralini inşa ediyor. İlk ünitenin, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yıl dönümünde, 2023 yılında işletmeye alınması ve elektrik üretimine başlaması hedefleniyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir