Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tabuları Yıkan Kadın: Afganistan'ın İlk Kadın Sokak Sanatçısı Shamsia Hassani ile Tanışın!

-
Abone ol

Afganistan denince aklımıza ilk önce ne geliyor? Maalesef savaş, terör, yıkım, baskı. Perişan olmuş bir ülke...Ancak biri zihnimizde Afganistan'a yönelik bu görüntüleri değiştirmek için çaba sarf ediyor; bir kadın...  

Afganistan’ın ilk kadın grafiti/sokak sanatçısı olan Shamsia Hassani bahsedeceğimiz bu çabanın kahramanı. Bir yandan Afganistan'a dair algıyı değiştirmeye, bir yandan da Afgan kadınlarına umut olmaya, onlara hayatın renklerini göstermeye uğraşıyor...

1988 yılında İran'da doğan Shamsia Hassani, Afgan bir sanatçı.

Shamsia, Afgansitan'da Kabil Üniversitesi'nde sanat üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı.

Shamsia, ülkede uzun süredir devam eden savaşın iç karartıcı anılarını unutturmak, insanlarda olumlu değişiklikler gerçekleştirmek ve onlara yardımcı olmak adına sanatını kullanıyor.

Yaptığı duvar resimlerinde ve grafitilerde sıklıkla burka giyen kadın figürleri yer alıyor. Bunun yanı sıra müzik aletleri ve balık simgesini de sıklıkla kullanıyor.

Çalışmaları aracılığıyla kadın hakları karnesi son derece kötü durumda olan Afganistan'da toplumsal bir farkındalık yaratmaya çabalıyor.

Tabii bir Afgan kadını olarak bunu gerçekleştirebilmesi hiç kolay değil. Dinsel ve geleneksel kısıtlamalar sebebiyle, sokaklarda özgürce dolaşması bile kolay değilken, sokak sanatı yapabilmek için karşılaşabileceği engelleri varın siz düşünün.

Sokaklara ve duvarlara erişimi kısıtlı olduğu için o da kendi çözümünü bulmuş: "Düş Grafitisi" (Dream of Graffiti) adını verdiği yöntemle, grafiti yapmaya uygun yerlerin fotoğraflarını çekip çıktısını alıyor ve bu çıktıların üzerinde de sanatını icra ediyor.

Shamsia ayrıca 3D resimler de yapıyor. Bu gördüğünüz resim Afganistan'ın ilk 3D resmi!

Afganistan çağdaş sanatının en önemli isimlerinden biri kabul edilen Shamsia Hassani, sanat alanında ödüllere sahip.

Sanatçı ayrıca Almanya, Avustralya, Hindistan, Vietnam gibi ülkelerde bireysel sergiler düzenledi; toplu sergilerde yer aldı.

Bahsettiğimiz sanat çalışmalarının yanı sıra, halihazırda Kabil Üniversitesi'nde sanat üzerine dersler de veriyor.

"Bu kadın evde oturan bir kadın değil. Bu yeni bir kadın..."

Son olarak Shamsia Hassani çalışmaları üzerine olan görüşlerini ise şu biçimde aktarıyor:

“Kadının gücünü ve sevincini gösterebilmek adına kullandığım imgeleri değiştirdim. Çalışmalarımda çok fazla hareketlilik var. Kadınların, Afgan toplumuna yeniden ve çok daha güçlü bir biçimde geri döndüğünü göstermek istiyorum. Bu kadın evde oturan bir kadın değil. Bu yeni bir kadın. Enerjiyle dolu olan, tekrar başlamak isteyen bir kadın. Bu kadınları hayatın kendisinden çok daha büyük resmediyorum.”

Sanatçının daha fazla çalışmasına bakmak isterseniz Facebook sayfasına buradanulaşabilirsiniz!

Editörün Notu: 

Bırakın özgürce sanat yapmayı, kadın olmanın dahi çok zor olduğu Afganistan'da böylesi bir cesarete sahip olan Shamsia Hassani'yi takdir ve tebrik etmemek elde değil. Kendisine bizlere de verdiği ilham için çok teşekkür ediyorum. Karanlıklara, çaresizliklere sövmek yerine, aydınlık için mücadele etmemiz gerektiğini hatırlattığı için!...

Siz konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Yürek dolusu tebrikler!
Çekimserim.
Önemli bir mesele olduğunu düşünmüyorum.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dreamscomealive

Ah şu dini inançlar yok mu? Bütün dünyanın içine sıçtılar.

neslihan-yildiz3

kadında yetenek var ,çok güzel yapıyor

koala-neco

Sanatı afgan erkeklerin götüne soksan yine de anlamaz, harcanıyor bacım oralarda ama malesef hedef kitle bu : ^-^

badasspsycho

Genellemesen

koala-neco

Ülkenin bu kadar sefil ve geri kalmışlığının sebebi "genel"in yani halkın bir olamaması, bir olmazsan millet olamazsın, millet olamadıktan sonra da sanatı al götüne sok

corpse-bride

IQ meselesı bazı seyler

koala-neco

ne bekliyon ablacım millet bilinci olmayanın kültür-sanat bilinci de olmaz, bunlara 1000 yıllık çömlek getirsen kalkar içine sıçar

donnie-darko

Mizah anlayışları gelişmiş ama roketle şaka yapıyor adam sadasdasd

Gizli Kullanıcı

Çok geçmeden öldürülür. Cesaretine hayran kaldım ama keşke doğu da batı kadar gelişmiş olaydı da bunların haberi olmayaydı .

emrec

keşke el âlem kavramı, toplum baskısı denilen şeyler olmasaydı, insanlar birbirine saygı gösterselerdi Fakat en büyük saygısızlığı hoşgörü dinine mensup "aşırı" dindar kısım yapıyor.

Gizli Kullanıcı

Haklısın kardeşim. Bir şeyleri bokunu çıkarmadan yaşadıkları zaman bokun içinden çıkıcaz ama anlamazlar

corpse-bride

sanat... bır toplumu degıstırmek ıcın anahtar terım sanat sadece toplumun dusunce yapısını degıstırmıyor, sanatı gelıstırmek ıcın bılımın nımetlerınden yararlanırken bılıme katkıda saglıyor (mesela walkmanler ve onunla gelen mp3 devrı amacımız muzıgı bıreysel olarak hıssedebılmektı) ronesans o nedenle bugun batı toplumunu şaha kaldırdı. (expoda da vıncının -kendını ne kadar sevmesemde- atlantık kıtabında betımlenen maketlerı gorme fırsatım oldu savas aletlerı uzerıne bırcalısma olsada batı toplumuna cok sey kazandırmıs ) osmanlıyı osmanlı yapan gelısmıs donem sanatında dorukta oldugu donemlerdı. mezopotamyada (ozellıkle ıraktakıler ) kurulan medenıyetlerın mımarı yapıları sanata ne kadar deger verıldıgının bır gostergesı aynı şeyi urfa-göbeklitepede de ,efes-kral yolunda da gördüm afganlı sanatcıya gelınce yaptıgı seyı cok takdır edıyorum bu yetenek her ınsana bahsedılmıyor umut ediyorum kıymetı bılınır

Görüş Bildir