Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suzan Sabancı Dinçer’e Onursal Mükemmeliyet Önderliği Nişanı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Suzan Sabancı Dinçer'e Onursal Mükemmeliyet Önderliği Nişanı

Suzan Sabancı Dinçer'e Onursal Mükemmeliyet Önderliği Nişanı

Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi David Reddaway bugün yaptığı açıklamada Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth’in Britanya ve Türkiye arasındaki ilişkilere yapmış olduğu katkılardan ötürü Sayın Suzan Sabancı Dinçer’e Britanya İmparatorluğu Onursal Mükemmeliyet Önderliği (Commander of the Most Excellent Order of the British Empire - CBE) nişanı verdiğini belirtti.

Yaptığı açıklamada Büyükelçi şunları söyledi:

“Majestelerinin Sayın Suzan Sabancı Dinçer’i bu önemli ödüle layık görmesinden büyük bir sevinç duydum. Uluslararası İlişkiler Kraliyet Enstitüsü Chatham House, Britanya – Türkiye CEO Forumu, DEIK’in Türk-Britanya İş Konseyi ve iki ülkeden birçok politikacıyı, iş adamını, gazeteciyi ve akademisyeni bir araya getiren Türkiye – Britanya Tatlıdil Forumu da dâhil pek çok oluşuma destek sağlayan Suzan Sabancı Dinçer, Birleşik Krallık ve Türkiye ilişkilerine sıra dışı bir kişisel katkı sunmuştur. Türkiye’de ve Birleşik Krallık’ta ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin teşviki için Sayın Sabancı ile birlikte çalışmış olan herkesin de kendisini bu seçkin onura layık görüldüğünden ötürü kutladığına eminim.”

Suzan Sabancı Dinçer ise: “Türkiye ve İngiltere, Avrupa'nın iki karşıt köşesinde bulunuyor, ancak ortak değerlere dayanan uzun tarihimiz sayesinde birçok uluslararası meselede aynı perspektifi paylaşıyoruz. Özellikle Avrupa’nın kritik sorunlar ile karşı karşıya olduğu bir dönemde, birlikte bir dostluk ve ekonomik mutabakat ekseni oluşturduğumuzu düşünüyorum. Bu birlikteliğin bölgemizde güven ve istikrarın sağlanmasında önümüzdeki dönemde çok daha büyük etkisi olabileceğine inanıyorum. Bu çerçevede, Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth'in ülkelerimiz arasındaki ilişkinin daha ileriye taşınması yolundaki gayretlerimi ödüle değer bulması benim için büyük bir onurdur” dedi.

Artalan Bilgisi

Britanya İmparatorluğu Mükemmeliyet Önderliği Nişanı Kral V. George tarafından 1917’de oluşturulmuştur. Bu nişan, Hükümet’in teklifi üzerine Kraliçe tarafından verilmektedir.

Kraliçenin Devlet Başkanı olmadığı, Türkiye gibi ülkelerin vatandaşlarına bu nişan Onursal olarak verilmektedir.

Türkiye ve Birleşik Krallık iş dünyasının liderlerini bir araya getiren Türkiye - Britanya CEO Forumu, bu yıl, Birleşik Krallık – Türkiye Tatlıdil Forumu’ndan hemen önce 12 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Suzan Sabancı Dinçer’in özgeçmişi

Suzan Sabancı Dinçer Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi'dir.

Kariyerine 1986 yılında bankacılık sektöründe başlayan Sabancı Dinçer, 1989 yılından itibaren Akbank’ta görev almıştır.

Suzan Sabancı Dinçer, Institute of International Finance Yönetim Kurulu Üyesi ve Gelişmekte Olan Ülkeler Danışma Kurulu Üyesi, Citigroup Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi, National Bank of Kuwait Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi, Blackstone Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi’dir.

Sabancı Dinçer, küresel ve yerel ekonomik gelişmeler ve bunların Türkiye için stratejik çıkarımlarını tartışarak değerlendirmelerde bulunmak amacıyla oluşturulan Akbank Uluslararası Danışma Kurulu'nun kurulmasına öncülük etmiştir. Aynı zamanda, Chatham House Mütevelli Heyeti’nde görev almaktadır ve DEİK Türk-İngiliz İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı’dır.

Suzan Sabancı Dinçer, Global İlişkiler Forumu Yönetim Kurulu Üyeliği, Forum İstanbul Onursal Danışma Kurulu Üyeliği ve TÜSİAD Üyeliği görevlerini yürütmektedir. Aynı zamanda İstanbul Lüksemburg Fahri Konsolosu’dur.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

CEOİngiltereİstanbul
Görüş Bildir