Suudi Arabistan Whatsapp'i de Yasaklıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Suudi Arabistan Viber'dan Sonra Whatsapp'ı da Engellemek Üzere

Mart ayında Suudi Arabistan hükümeti ülke genelinde VoIP uygulamaları ile ilgili bir uyarı yayınlamış ve ülkedeki kanun ve düzenlemelere uygun işletilmediği taktirde kullanımlarını engelleyeceğini açıklamıştı. Bu uyarının ardından Haziran’ın ilk günlerinde ülkede fişi çekilen ilk uygulama Viber olmuştu.

Şimdi ise sırada Mart ayında Viber ile birlikte uyarılan fakat henüz erişim engeli uygulanmayan Whatsapp var gibi görünüyor. Arabnews’un haberine göre eğer önümüzdeki kısa süre içerisinde Whatsapp ülkedeki telekomünikasyon düzenlemelerine uygun değişikliklere gitmeyecek olursa Ramazan ayı başlamadan Whatsapp da engellenen uygulamalara katılacak.

Suudi Arabistan hükümetinin Whatsapp ve benzeri VoIP uygulamaları ile ilgili temel rahatsızlığı var gibi görünüyor. Biri güvenlik, ikincisi ise operatörler açısından dikkat çekiyor.

Suudi Arabistan hükümetinin isteklerinden biri ülke dahilinde gerçekleştirilen operasyonların ülkede bulunan sunucular üzerinden yürütülmesi. Böylece Whatsapp kullanıcılarının aktiviteleri izlenebilecek. Hatırlayabileceğiniz gibi 2010 yılında RIM de Suudi Arabistan ile benzer bir sıkıntı yaşamış ve hükümet BlackBerry servislerini engellemişti. Fakat bir hafta içerisinde RIM gerekli adımları büyük oranda atmış ve engelin kaldırılmasını sağlamıştı.

Diğer bir konu ise VoIP uygulamaların ülkedeki Telekom görüşmelerine etkisi. Suudi Arabistan’da 2013 itibariyle nüfusunun 30 milyonu aştığı tahmin ediliyor. Diğer yandan ülkede bulunan yabancı uyruklu kişilerin sayısı 9 milyon civarında. Türkiye’den de özellikle çalışmak için giden çok sayıda kişinin (ekspat) yer aldığı ülkedeki yabancılar kendi ülkeleri ile gerçekleştirdikleri uluslar arası görüşmeler ülkedeki operatörler için önemli bir gelir kaynağı.

Fakat internetin yaygınlaşması ve VoIP uygulamaların sunduğu imkanlar, giderek daha fazla ekspatın aileleri ile Whatsapp ve benzeri uygulamalar üzerinden haberleşmeyi tercih etmesine neden oluyor.

Bakalım Whatsapp, zamanında RIM’in yaptığını mı yapacak, yoksa bu ülkedeki kullanıcılarını gözden mi çıkartacak?

Haberin Tamamı İçin:

Suudi Arabistan Whatsapp'i de Yasaklıyor

Suudi Arabistan Whatsapp'i de Yasaklıyor

Suudi Arabistan hükümeti takip edemediği haberleşme araçları konusunda çok sert ve net bir tavır takınıyor. BlackBerry Messenger ve Viber’ın kullanımını yasaklayan İletişim ve Bilgi Komisyonu, sebep olarak ‘Suudi Arabistan kriterlerine’ uymamalarını göstermişti. Aynı komisyonun BlackBerry’den BBM’e erişim ve izleme olanağı talep ettiğini, olumsuz yanıt alınca BlackBerry’yi ülkeden sürdüğünü hatırlıyorsunuzdur.

Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Komisyonu yeniden sahneye çıktı. Komisyon, WhatsApp’e ‘yerel düzenlemelere uyun’ çağrısı yaptıklarını ve onlara süre verdiklerini açıkladı.

Bu yasaklamalarla ilgili, GSM operatörlerinin gelirlerinin kötü yönde etkilendiği yönünde savunmaları sık sık duyuyoruz. Viber’ın yasaklanması bu şekilde açıklanmıştı. BBM’in şifreli güvenlik sistemi ile korunan mesajlaşmalarının ise ulusal güvenliği tehdit ettiği belirtilmişti.

Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Komisyonu’nun dilinden düşürmediği ‘yerel düzenlemeler’in içerisinde “söz konusu uygulamanın Suudi Arabistan’da bir sunucuya sahip olması ve bu şekilde yetkililerin Arap kullanıcılarının etkinliklerini izlemesine olanak tanıması” gibi bir madde var.

WhatsApp kullanıcılarına reklam göstermeyi bile doğru bulmayan bir firma. Büyük bir ihtimalle Arap kullanıcılarının özel hayatlarını, kişisel konuşmalarını üçüncü kişilere açmayı kabul etmeyecektir. Görünen o ki, WhatsApp’in Suudi Arabistan macerası da yavaş yavaş sona yaklaşıyor. Ancak asıl endişe verici olan, Suudi Arabistan vatandaşlarının kullandığı tüm mobil iletişim uygulamalarının kontrol altına alınmaya çalışılması.

Stuff

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AveaBlackberrySuudi ArabistanTercihwhatsapp
Görüş Bildir