Görüş Bildir

Suudi Arabistan Kralı Selman'dan İlk Açıklama

Anasayfa > Gündem

Kral Abdullah'ın vefatının ardından tahta çıkan Kral Selman, ülkenin kuruluşundan bu yana takip edilen yolda gitmeye devam edeceklerini söyledi.

Kral Abdullah'ın dün gece vefat etmesinin ardından Selman bin Abdulaziz'in Kral, Mukrin bin Abdulaziz'in de veliaht olarak tayin edildiği açıklanmıştı.

YENİ KRAL'DAN İLK AÇIKLAMA

Suudi Arabistan'ın yeni Kralı Selman bin Abdulaziz, göreve geldikten sonra yaptığı ilk açıklamada, 'Ülkenin kuruluşundan bu yana takip ettiği yolda gitmeye devam edeceğiz. Safları sıklaştırma, birlik ve beraberliği koruma, ümmetimizin davalarını müdafaa etme konusunda gayretli olacağız.' dedi.

'DÜSTURUMUZ YÜCE ALLAH'IN KİTABI VE RESULÜ'NÜN SÜNNETİDİR'

Selman, Arap halkı ve İslam ümmetinin günümüzde en çok birlik ve beraberliğe muhtaç olduğunu vurgulayarak, ' Allah'ın risalet merkezi kıldığı ve Müslümanların kıblesiyle şereflendirdiği topraklarda, safları sıklaştırma, birlik ve beraberliği koruma, ümmetimizin davalarını müdafaa etme konusunda gayretli olacağız. Allah'ın izni ve inayetiyle doğru yoldan, merhum Kral Abdulaziz ve oğulları tarafından kurulan bu devletin takip ettiği yoldan sapmadan yürümeye devam edeceğiz. Düsturumuz yüce Allah'ın kitabı ve Resulü'nün sünnetidir' diye konuştu.

Kral Abdullah'ın vefatından duyduğu üzüntüyü dile getiren Selman, Suudi Arabistan halkına, Arap dünyasına ve İslam ümmetine başsağlığı dileğinde bulundu.

Selman konuşmasını, 'Allah'tan beni halkımıza hizmet ve ümitlerini gerçekleştirme noktasında başarılı kılmasını, ülkemizin güven ve istikrarını bütün kötülüklerden korumasını diliyorum' diyerek tamamladı.

SELMAN BİN ABDULAZİZ KİMDİR?

Suudi Arabistan'ın yeni Kralı Veliaht Prens Selman bin Abdulaziz, dün gece hayatını kaybeden Kral Abdullah'ın son 2 yılda geçirdiği hastalıklar dolayısıyla ülkeyi fiilen yönetiyordu.

Ülkenin kurucu Kralı Abdulaziz'in oğulları arasındaki en güçlü 7 kişiden biri kabul edilen yeni kral Selman, kendisinden önceki kralların tamamına danışmanlık yapması ve uzun yıllara dayanan siyasi tecrübesiyle dikkati çekiyor.

Veliaht Prens Selman bin Abdulaziz (79), henüz çocuk yaşta babası Abdulaziz'in meclislerine iştirak etti, gençlik yıllardan itibaren ise yurt içinde ve dışında ailesini ve ülkesini temsil etmeye başladı.

İlk öğrenimini Riyad'daki Prensler Okulu'nda gören Selman, Mescid-i Haram İmam-Hatibi Şeyh Abdullah Hayyat'tan Kur'an-ı Kerim dersleri aldı.

İLK SİYASİ GÖREVİNE 19 YAŞINDA BAŞLADI

Selman, ilk siyasi görevine ise 19 yaşında, Riyad bölgesi Emir Vekili olarak tayin edildiği 1954 yılında başladı. Bir yıl sonra Emir tayin edilen Selman, 1960 yılında görevinden istifa etti ancak 3 yıl sonra tekrar aynı göreve atandı.

Selman, 1955-1960, 1963-2011 yıllarında Riyad Emirliği görevinde bulundu.

Kral Abdullah, Selman'ı, kardeşi Sultan bin Abdulaziz'in vefatından kısa bir süre önce yerine 2011 yılında Savunma Bakanlığı görevine atadı. Selman ayrıca, 2012'nin haziran ayında ise vefat eden Prens Nayif bin Abdulaziz'in yerine, Veliaht, Başbakanvekili görevlerine getirildi.

Kral Abdullah'ın dün gece vefat etmesinin ardından Selman bin Abdulaziz'in Kral, Mukrin bin Abdulaziz'in de veliaht olarak tayin edildiği açıklanmıştı.

haberler.com

Kaynak: http://www.haberler.com/suudi-arabist...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?