Suudi Arabistan'dan Ders Kitabı!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Suudi Arabistan'dan Ders Kitabı!

Suudi Arabistan'dan Ders Kitabı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Kur'an-ı Kerim, Hz. Peygamber’in hayatı, temel dini bilgiler ve Arapça seçmeli ders kitaplarını hazırlamayınca, İlim Yayma Cemiyeti, Ensar ve Önder gibi dernek ve vakıflara gün doğdu. İlim Yayma Cemiyeti, merkezi Riyad’da bulunan yayınevinin Arapça ders kitabını öğrencilere ve öğretmenlere dağıttı.

MEB, bu yıl müfredata giren Kur'an-ı Kerim, Hz. Peygamber’in yaşamı, temel dini bilgiler seçmeli derslerinin öğretim programlarını tamamlasa da ders ve öğretmen kılavuz kitaplarını hazırlamadı.

MEB, bu dersler için, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında fotokopi gibi ders materyallerinin dağıtılmasına karar verdi. Ancak seçmeli ders taleplerinin alınması ve sınıfların oluşturulması ile birlikte, ders kitabı arayışına giren din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin yardımına tarikatlara yakın dernek ve vakıflar koştu.

Söz konusu derneklerin, kaynağı belli olmayan ve Talim ve Terbiye Kurulu denetiminden geçmeyen kitapları “yardımcı ders kitabı” adı altında öğretmenlere ve öğrencilere dağıttığı öğrenildi. MEB yetkilileri, “özellikle denetimden geçmeyen din kitaplarının öğrencilere dağıtılmasının tehlike yaratacağını ve buna izin verilmeyeceğini” açıkladı.

Suudi Arabistan’dan indirimli ders kitabı

İlim Yayma Cemiyeti, seçmeli Arapça dersi için, merkezi Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan, Menahicu’l-Alemiyye adlı yayınevinin “Teallem el-Arabiyye” kitabını okullarda dağıtmak için kampanya başlattı.

Cemiyet tarafından yapılan açıklamada, “Ortaokul 5. sınıfta Arapça dersleri için kitapların hazır olmamasından dolayı cemiyetimiz İstanbul şubesi olarak özel okullarda seçmeli Arapça dersinde uygulanan Teallem el-Arabiyye kitabının öğrencilerimizin elinde hazır olması için destek çalışması başlattık” ifadeleri kullanıldı. Akdem Yayınları tarafından Türkiye’ye getirilen Teallem el-Arabiyye adlı Arapça öğretim setinin, bir öğrenci kitabı, iki adet çalışma kitabı, iki adet öğretmen kitabı ve CD’lerden oluştuğu öğrenildi. İlim Yayma Cemiyeti, kitapların fiyatını pahalı bulan okul yönetimleri için indirim yaptıklarını da açıkladı. Kuranı Kerim Derneği’nin de yurttaşları cep telefonlarından arayıp, “Size Kuranıkerim dersi için kitap sağlayabiliriz. Eğer isterseniz, kitapları adresinize de teslim edebiliriz” dedikleri öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulKitapÖğretmenSuudi Arabistan
Görüş Bildir