Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suudi Arabistan'dan Almanya'ya Mülteci Teklifi: 'Her 100 Mülteci İçin 1 Cami Yaptıralım'

 > 
65PAYLAŞIM

Suudi Arabistan, Avrupa'ya sığınmak için kaçan Arap mülteciler ile ilgili, Almanya'ya camii yapma teklifinde bulundu.

Suriye'nin nispeten daha zenginlerin yaşadığ körfez mahalleri, sığınma hakkı arayan insanlara karşı katı davranışlarından dolayı, Bahreyn, Kuveyt, Katar, Umman ve Birleşik Arap Emirliklerince kınandı.

Körfez emirliklerinin 400 milyona yakın Suriyelinin 2011 yılından beri kaçış halinde, yerinden yurdundan olması konusunda hiç bir şey yapmadığı biliniyor. Bilinen bireysel yardımlar, zengin aile ve kişilerden gelmekte ve toplamda 900 milyon dolara ulaşmış olan bu yardımlar; Suriye sınırlarındaki mülteci kamplarını kapsıyor.

İki Mülteci Girdi, Bir Camii Yapılacak

Suudi Arabistan, geçtiğimiz hafta sonu yüksek sayıda mülteci girişi olmasının ardından; Almanya'ya varabilen her 100 mülteci için 1 cami yapma teklifinde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Angela Merkel, iki mülteci aileyi Almanya'da kendisi karşıladı ve yardım için açılan bir eve yerleşmeleri sağlandı.

Merkel şöyle konuştu: “Uyum sağlama süreçleri zaman alacak tabii, ilk başta çocukların yuvalarda Almanca öğrenmeleri ile başlayacak. Ve umuyorum ki bu çoğunluk dilimizi hızlıca öğrenmek isteyip yaşamlarını kuracaklardır."

Genel Endişe, Ülkeyi Terketme Sebeplerinden 'Sapılması'

Durumla ilgili genel bir endişe ise; yaşanılan yerin, mülteci olarak başka bir yerde yaşayabilme garantisi sebebiyle terk edilmesi ihtimali. Örneğin Birleşik Arap Emirlikleri'nde mülteci ve vatandaş oranı neredeyse 5'de 1'e cıvarında.

Yeni ortaya çıkan bir istatistiğe göre; 500,000'e yakın Suriyeli, ülkelerindeki iç savaş ortamı başladığından beri, Suudi Arabistan'da kendilerine yaşayacak bir alan bulabildi, üstelik sadece 'mülteci' statüsünde de değil, 'işçi' olarak.

The Independent & Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir