Suudi Arabistan’a Gittiğinde En Büyük Kültür Şokunu Yaşadığını Söyleyen Hintli Kadın Karşılaştığı Tuhaf Durumları Tek Tek Anlattı

507PAYLAŞIM

El ile yemek yenmese iyiydi ama olsun...

Kaynak: https://www.quora.com/What-is-the-bigges...

1. "Suudi Arabistan'a gittiğimde, beni ilk karşılayan ve ilk şaşırdığım şey bütün kadınların siyah çarşaf giyiyor olmasıydı. Müslüman olmama rağmen bile orada olduğum her gün bu kıyafeti giymek zorunda kaldım. Burada yaşayan kadınların normal kıyafetler ile dışarı çıkması yasak."

2. "Toplumun her yerinde cinsiyet ayrımıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Ortak kullanıma açık ofisler, bankalar, hastaneler, üniversiteler ve restoranlarda kadın ve erkekler için ayrılmış bölümler mevcut. Kadınların işleri daha hızlı halledildiği için bu durum onların avantajı oluyor."

"Düğünlerde bile kadın ve erkek ayrı. Dolayısıyla gelin ve damat da ayrı yerdeler."

3. "Suudi Arabistan'da yasal araç kullanma yaşı 18 olmasına rağmen 9-10 yaş civarı erkek çocukların araba kullanması çok yaygındır. Kadınların uzun bir dönem araba sürmesi yasak olduğu için dışarıya çıkmak isteyen kadınlar erkek çocuklarına araba kullandırıyorlarmış. Bu durum çoğu zaman trafik polisi tarafından göz ardı ediliyor."

4. "Kaşık kullanmadan el ile yemek yemek Hindistan'da da yaygındır. Ancak hem kaşık hem de tabak kullanmadan yemek bana biraz tuhaf geldi. Düğün gibi toplu yapılan organizasyonlarda yemekler büyük bir sini içinde servis ediliyor ve herkes oradan yemeği yiyor."

5. "Kahvaltıda patates kızartması ve soğuk içecek içmek çok yaygındır. Bunu asla düşünmezdim. Ne yemek yerlerse yesinler yanında mutlaka patates kızartması ve alkolsüz içecek tüketiyorlar."

"Ayrıca her şeyin içinde şeker olmasını çok seviyorlar. Eğer çay sipariş edecekseniz, şekeri az koyun demelisiniz yoksa içmeniz epey zor olacaktır."

6. "Günde 5 vakit namaz kıldıkları için namaz saatlerinde dükkanlar kapalı oluyor. Bu yüzden eğer alışveriş yapmak istiyorsanız, bu duruma göre plan yapmalısınız. İnsanlar genelde akşam 9'dan sonra dışarı çıkıyorlar ve dükkanlar da gece 2'ye kadar açık duruyor."

7. "Bu yıla kadar sinema salonu açmak yasakmış. Bu yıl o yasak kalkmasına rağmen Riyad ve Cidde'de olmak üzere sadece 2 sinema salonu açılmış. Eğlence için genelde parklar, alışveriş merkezleri ve sahiller tercih ediliyor."

8. "Alışılagelmişin dışında olarak pazar günleri insanlar çalışıyor. Tatil günleri Cuma ve Cumartesi'dir."

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda konuşalım...

Çok Büyük Tartışmalara Sebep Olabilecek 40 Milyon Dolar Bütçeli Osmanlı Karşıtı Arap Dizisi: "Ateş Krallıkları'' - onedio.com
Çok Büyük Tartışmalara Sebep Olabilecek 40 Milyon Dolar Bütçeli Osmanlı Karşıtı Arap Dizisi: "Ateş Krallıkları'' - onedio.com
İstanbul'un Bu Yılki Turist Profili: Gelenlerin Dörtte Biri Arap, Almanlar Zirvede - onedio.com
İstanbul'un Bu Yılki Turist Profili: Gelenlerin Dörtte Biri Arap, Almanlar Zirvede - onedio.com
Moskova'dan Mısır'a Gelin Giden Bir Rus Kadının Gözünden Arap Ülkesinde Yaşamakla İlgili 11 Tespit - onedio.com
Moskova'dan Mısır'a Gelin Giden Bir Rus Kadının Gözünden Arap Ülkesinde Yaşamakla İlgili 11 Tespit - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
helenistik

Para kazanmak için kalite gerekmez fakat harcamak için lazım. Suudiler için söylemiş olabileceği kanısındayım. Hoş Hintliler de bu durumun laciverti.

specialturk

yallah hindistana.

ibrahim-dogan20

1-Kara çarşaf zorunlu ise yanlış yapmışlar.İslama göre uygun olan her elbise giyilebilir.El,yüz ve ayaklar hariç her yer kapalı olmalı ve vücut hatları belli olmamalı.Bu şartlara uygun her elbise giyilebilir,giyilmelidir. 2-Kadınların ve erkeklerin ayrı sıra bekleme yerlerinde olması doğru. 3-Kadında erkek de araba kullanabilir.18 yaş iyidir.Kadınlara zamanında yasaklamaları yanlıştır. 4-El ile yemek yenilebilir. 5-Namaz vakitleri dükkanların kapalı olması iyi. 6-Sinemayı yasaklamaları yanlış.İslama uygun olduğu sürece sinema kötü değildir. Suudi Arabistan'ın mezhebi Vehhabiliktir.Dolayısı ile İslam'ı yanlış anlıyorlar.Ve yanlış uyguluyorlar.Sünni değiller.

ittihat15

● Kur'anda "Aklını kullanmayanlar üzerine pislik yağdırırm diyor." Gına geldi artik su sorgulamayan sünnetci "taklitci" gerici islam anlayısından. Burasi Suudi Arabistan degil...NOKTA! ● Ayrica Kur'an'da "baş"örtüsü/carsaf gecmez. YALNIZCA "örtü" geçer ayetin inme sebebi (Hadislerden biliyoruz) hür ve azatlık kadınları köle ve cariyelerden ayırt edebilmekti, zira ilkel bedevi erkekleri sokakta kadınlara saldırıyor ve tecavüz ediyorlardi. Örtü en azından hürlere kalkan olmuştu, fakat cariyelere yasaktı (insan sayılmazlar, birisinin malı). bedevi erkeklerin tacizleri durdurulamadığı için Peygamber Allah'tan bu sorun için çözüm istemiştir ve Ayet inmiştir. Mutlaka Tarihsel açıdan değerlendirlmesi lazım. Bu devirde köle ve cariyelik diye bir şey kalmadı, tıpkı 4 eşlilik gibi, tıpkı Kadinin miras hakki gibi, vs vs. Aynısı türban için de geçerli, Kadınlar örtünmeme tercihini kullanabilir. Örtüye kutsallık yüklemeyin, islamın ölçüsü örtü değildir. Saç HARAM değildir!

ibrahim-dogan20

Şu salak yorumunu her yere yazıp duruyorsun.Sana daha önce cevap verdim.Hatırlamıyor musun ? Hafızan yerinde değil galiba ?

galatacimbm1905

Ya Vahhabilik nedir? Bir iki yere baktım ancak bir türlü anlayamadım

gercegibul

şuraya küçük bir bilgi bırakayım, siyah peçe çarşaf aslında bağnaz yahudi inancının sembolü olan bir giysidir. arap dediğimiz iflah olmaz cahiller soyu sözde kanlı bıçaklı oldukları yobaz yahudilerin sembol kıyafetlerinden birini kadınlarına zorla giydirdiklerini bile bilmeyecek kadar kör bir ırktır.

canbaz67

Birkaç madde hakkında; annem, teyzem ve ben umre'ye gittiğimde gördüklerimi anlatmak isterim. #1 Annem ve teyzem renkli giyindiler ve bir çok kadın. Çarşaf zorunluluğu yoktu. En azından kendi adımıza bunu söyleyebilirim. Cidde şehrinde ise, başı açık kadınlar gördüm. Arap mıydılar bilmiyorum. #6 Namaz vakti, dükkanlar kapalı oluyor evet. kaça kadar açık olduklarını bilmiyorum. #8 Tatil günleri Perşembe ve Cuma, diye aklımda kalmış, Cuma kesin de, diğer gün için net değilim.

Görüş Bildir