Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Survivor'ın Toplam Maliyeti ‘16-17 Milyon Dolar Civarında’

Anasayfa > Gündem

Acun Ilıcalı, TV 8 ekranlarında izlenme rekorları kıran Survivor All Star'ın kendisine maliyeti hakkındaki soruya, '16-17 milyon dolar civarında' yanıtını verdi.

Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, Survivor All Star'ı ziyarete Dominik'e gitti. Eyüboğlu, 4 gün geçirdiği Dominik' teki tüm yaşananları köşesine taşıdı.

Survivor All Star'ın maliyetinin kendisine 16-17 milyon dolar civarında olduğunu belirten Acun Ilıcalı, son dönemlerde kavgaları ile gündeme gelen Turabi hakkında da 'Programın temizliği açısından bundan böyle yapacağı ilk hareketten sonra ihraç edeceğim' ifadelerine yer verdi.

İşte Eyüboğlu'nun köşesine taşıdığı o ziyaret:

Geçen perşembeden beri 'Survivor All Star'ın çekildiği Dominik'teydim. 'Yediğin, içtiğin senin olsun, bize gördüklerini anlat' diyorsanız; başlayayım Dominik'te kaldığım dört gün boyunca gördüklerimi, Acun Ilıcalı'yla ekibinden aldığım bilgileri ve bütün yarışmacılarla yaptığım söyleşileri paylaşmaya...

'Survivor', sadece Türklerin ilgi gösterdiği bir yarışma değil. Dünyada her yıl 25 - 28 arasında ülke çekip yayınlıyor 'Survivor'ı. Ancak bizim 'Survivor'ımız biraz farklı. O farkın nereden kaynaklandığını Acun Ilıcalı şöyle anlattı: 'Dünyada program süresi, bölüm sayısı olarak en uzun 'Survivor' bizde. Dünyadaki 'Survivor'lar arasında en yüksek reyting de bizde... Her sezon normalde 'Survivor'ı 60 bölüm çekiyorduk, 'Survivor All Star' olunca bölüm sayısını 80'e çıkardık.'

SURVIVOR AL STAR'IN MALİYETİ

Ilıcalı'ya 80 bölümlük 'Survivor All Star'ın toplam maliyetini sordum, yanıtı şu oldu: '16 - 17 milyon dolar civarında.'

Acun Ilıcalı TV8'i 70 milyon dolara aldığına göre kanal fiyatının dörtte biri fiyatına dört aylık bir yarışma; müthiş para...

'Survivor All Star'ın bir bölümü için ortalama 212 bin 500 dolar harcayan TV8'in günün sonunda benim gibi bu işten kârlı çıkıp çıkmayacağını merak edenler olabilir.

'Survivor All Star' iki günde bir 'ödül yarışması'nın yapıldığı bir arena. Bazen sucuk, bazen döner, bazen tavuk, bazen pizza kazanıyor yarışmacılar... Her ödül oyununun yiyeceği için firmaların TV8'e ödediği para 130 - 150 bin TL arasında... Firmalar, bu yolla reklamın 'marjinal faydası'nı keşfetmiş olacak ki, sezon sonuna kadar bu kuşak kapalı.

380 KİŞİ ÇALIŞIYOR

'Dört aylık bir yarışmanın maliyeti 17 milyon dolar olur mu?' diyenler çıkabilir. Hem onları aydınlatmak, hem de kamuoyunu bilgilendirmek için birkaç gider kalemini sıralamakta fayda var. Acun Medya, her sezon için 1 milyon dolara yakın telif bedeli ödüyor. 'Survivor All Star' için Dominik'teki Acun Medya personelinin sayısı 110... Oyunlardan sorumlu 70 kişilik Arjantinli bir ekip var... 200 civarında da Dominikli çalışıyor 'Survivor All Star' için... 380 kişinin maaşı, ulaşım, yiyecek ve konaklama giderinin üstüne 'büyük ödül' var.

Acun Medya ayrıca 'Survivor'a götürdüğü ünlülere, Türkiye'deki kazançları kadar haftalık veriyor. 'Survivor All Star'daki 'Gönüllüler' de kendi çaplarında ünlü oldukları için bu kez onlar da nasipleniyor bu ödemeden... Bütün bunları alt alta koyduğunuzda ciddi bir maliyet çıkıyor karşınıza...

TURABİ TOPUN AĞZINDA

Dünyadaki 'Survivor'ları iyi analiz ettiğini, sezona kavgayla başlayan yarışmaların baştan iyi reyting aldığını, ama zamanla reytinglerinin düşüşe geçtiğini vurgulayan Acun Ilıcalı, şöyle dedi: 'Bizim 'Survivor'ımız kadın futbolu gibi oldu. Kavgaya değil, başarıya odaklı bir seyircimiz var. Yarışmacının çıktığı oyunu başarıp başaramadığına bakıyorlar.'

Bu açıklamanın üstüne bayrak yarışında Hakan'ın omuzuna bastığı için oyunlardan diskalifiye ettiği Turabi, benzer bir hareket daha yaparsa tavrının ne olacağını sorduğum Ilıcalı, bakın ne dedi: 'Programın temizliği açısından bundan böyle yapacağı ilk hareketten sonra ihraç edeceğim Turabi'yi...'

'Survivor All Star'dan ihraç edilmesi halinde, Turabi'nin tavrının ne olacağının yanıtını da yarışmacılarla yaptığım söyleşi bölümünde okuyabilirsiniz.

MİSAFİRPERVER ÜNLÜLER

Ünlüler Adası'na yaptığımız ziyarette 'krallar gibi' ağırlanıyoruz. Merve Aydın ve Doğukan Manço, hindistan ceviziyle açılışı yapıyor. Ünlüler daha sonra az miktardaki erzaklarından hazırladıkları pirinç lapasını pişirip paylaşıyor.

TEKNİK EKİBİN ZOR ANLARI 

Bölgede 30 dereceyi bulan sıcaklık, teknik ekibe zor anlar yaşatıyor. Toplam 380 kişinin çalıştığı programda, saatler süren çekimler sırasında kameramanlar, büyük şemsiyelerle güneşten korunuyor.

DOMİNİK NOTLARI 1

'Survivor All Star'ı izleyip, Dominik'i merak edenler ya da gitmek isteyenler olabilir. Bu merakı kısmen de olsa gidermek için gidiş - dönüş maceramızı ve orada gördüklerimi paylaşmak isterim. İstanbul'dan Dominik'e direkt uçuş yok. Avrupa ya da Amerika üzerinden aktarma şart. Nereden giderseniz gidin, 17 saatten erken varmak mümkün değil Dominik'e ve LasTerrenas'a...

Biz gidişte, önce Paris'e, oradan Punta Cana'ya, oradan da Santo Domingo'ya uçtuk. Dönüşteyse Paris aktarmalı geldik İstanbul'a... O yüzden uzun ve çileli bir yolculuğu göze almanız şart. Acun Ilıcalı'nın özel uçağıyla Dominik'e gidip geldiğini sanıyordum, yanılmışım. Ilıcalı, uçağının menzili ve 100 bin doları bulan maliyeti nedeniyle bunu yapmadığını, bizim gibi tarifeli uçaklarla gidip geldiğini söyledi.

Bu çileli yolculuğun ardından havaalanından ülkeye giriş de bir işkence. Önce 10 dolar ya da 10 euro 'ayak bastı' parasını verip, fiş almak için bir kuyruğa sokuyorlar sizi, ardından sıra geliyor pasaport polisinin sorgusuna: Niye geldin?, Nerede kalacaksın?, Harcamalarınızı kim karşılayacak?' Yanınızda ne kadar para var?

Polisi geçiyorsunuz, bu kez 'gümrükçüler': 'Valizinizde ne var?' ve 'Açın bir göreyim' diyor.

Ali Eyüboğlu, Milliyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
4
3
3
2
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

şaşırmadım, akşam senin atacağın 5 oy acunu daha da zengin edecek