Suriyelilere Vatandaşlık Nasıl Verilecek?

 > -
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’deki Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilebileceğini açıklaması yoğun tartışma yarattı. Vatandaşlığın hangi koşullarda sağlanacağı ise şimdilik belirsiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta Kilis'te katıldığı bir iftar yemeğinde yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaşayan Suriyelilere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma imkanı sağlanacağını ve bu konuda İçişleri Bakanlığı'nın attığı adımlar olduğunu söyledi.

Erdoğan: 'Suriyeli Kardeşlerimize Vatandaşlık Vereceğiz' - onedio.com
Erdoğan: 'Suriyeli Kardeşlerimize Vatandaşlık Vereceğiz' - onedio.com

Ancak Türkiye'de mülteci statüsüne sahip olmayan Suriyelilere vatandaşlık yolunun nasıl açılacağı şimdilik belirsiz.

Suriyelilerin statüsü

Türkiye'nin çeşitli kentlerinde halihazırda 2 milyon 750 bin Suriyeli kayıtlı olarak yaşıyor. Kayıt dışı olanlarla birlikte bu sayının 4 milyonu geçtiği tahmin ediliyor.

Ancak Türkiye'nin Cenevre Konvansiyonu'nu coğrafi çekince ile uygulaması, yani sadece Avrupa ülkelerinden gelenlere “mülteci” hakkı vermesi nedeniyle, Türkiye'de kayıtlı olarak yaşayan Suriyeliler “mülteci” statüsüne sahip değil.

Suriyeliler, 22 Ekim 2014'te çıkarılan bir yönetmelikle “geçici koruma” altına alınmış ve Suriyeliler bu şekilde sosyal hizmetlerden faydalanma ve çalışma olanağına sahip olmuşlardı. 

Ancak bu kayıt belgeleri ile Suriyelilere Türkiye'de kalma hakkı verilirken, Geçici Koruma Yönetmeliği ikamet iznine eşdeğer olarak kabul edilmiyor. Geçici koruma altındaki Suriyelilerin ikamet izni almak için ayrıca başvuru yapması gerekiyor.

Nasıl Türk vatandaşı olunur?

Sonradan Türk vatandaşı olma hakkını kazanmak için de Türk Vatandaşlığı Kanunu'ndaki kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. 

Yasada yer alan koşullara göre, Türk vatandaşlığı kazanmak isteyen yabancılarda 

  • “Kendi millî kanununa, vatansız ise Türk kanunlarına göre ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmak, 

  • Başvuru tarihinden geriye doğru Türkiye'de kesintisiz beş yıl ikamet etmek, 

  • Türkiye'de yerleşmeye karar verdiğini davranışları ile teyit etmek, 

  • Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden bir hastalığı bulunmamak, 

  • İyi ahlak sahibi olmak, 

  • Yeteri kadar Türkçe konuşabilmek, 

  • Türkiye'de kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağlayacak gelire veya mesleğe sahip olmak, 

  • Milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak” şartları aranıyor.

Türk vatandaşlığının kazanılmasında istisnai durumlara da yasada yer veriliyor. Buna göre “vatandaşlığa alınması zaruri görülen kişiler” ve “göçmen olarak kabul edilen kişiler” de vatandaşlık elde edebiliyor.

Mülteci statüsü bulunmayan ve çoğunun ikamet izni de bulunmayan Suriyelilere mevcut yasaya göre mi yoksa yeni bir düzenleme ile mi vatandaşlık hakkı verileceği bilinmiyor.

Twitter'da vatandaşlık tartışması: #ÜlkemdeSuriyeliİstemiyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kilis'teki iftar yemeğinde Suriyelilere T.C. vatandaşlığı imkanı vereceğini söylemesi üzerine Twitter’da “#ÜlkemdeSuriyeliİstemiyorum” etiketi ile mesajlar paylaşılmıştı.

Etiket kısa sürede TT'de birinci sıraya oturmuştu.

Suriyelilere Vatandaşlık Verilmesi Gündemde - onedio.com
Suriyelilere Vatandaşlık Verilmesi Gündemde - onedio.com

Bazı kullanıcılar konuyla ilgili halk oylaması önerisinde bulunurken, bazı kullanıcılar da Erdoğan'ın Suriyelilere vatandaşlık vererek AKP'ye oy kazandırmak istediğini öne sürmüştü.

Bazı Suriyeliler “Merak etmeyin Türk vatandaşı olmak istemiyorum!“ şeklinde tepki verirken, bazıları da Suriyelilerin vatandaşlığına karşı çıkılmasını ırkçılık olarak nitelendirmişti.

DW Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir