Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suriyelilere Çalışma İzni Geliyor

 > -

Türkiye’deki Suriyelilere çalışma izni verilmesiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü söyleyen AB Bakanı Bozkır, "Üçüncü ülkelerden Suriyeli vatandaşlara 8 Ocak'ta vize uygulamasını başlattık. Çalışma müsaadesi suretiyle bu göç üzerindeki baskının azaltılması konusunda önemli çalışmalar yürütüyoruz" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı'nda AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile görüşen AB Bakanı Volkan Bozkır, ortak basın toplantısında hem Türkiye'yi hem AB'yi zorlu bir gündem beklediğini söyledi. 

Bozkır, "Ancak bu gündem, hem Türkiye'nin yararına hem de AB'nin yararına sonuçlarla taçlandırılabilirse, geleceğe güvenle baktığımız, gerçekten bugün yaşamakta olduğumuz mülteci sorunu, terörle mücadele ve Türkiye'nin AB sürecinde sağlanması gereken ilerleme bakımından önemli sonuçlar getirecektir" dedi.

'Baskının azaltılması konusunda önemli çalışmalar yürütüyoruz'

"Mülteci konusu, tabiatıyla bugün hem AB'nin hem Türkiye'nin çok önemli bir sorunudur, bu bir insanlık dramıdır. Mutlaka illegal göçün legal hale getirilmesi, illegal göçün ortaya çıkmasının müsebbibi olan organizatörlerin yakalanması, sahil güvenlik çalışmalarının daha da güçlendirilmesi ve denizlerde boğulan insanların, cesetleri sahillere vuran yavruların olmadığı, insan onuruna yakışır bir şekilde sağlanacak kotalarla, varılan mutabakatlarla Avrupa'ya intikallerinin sağlanması gerekmektedir. Türkiye olarak tabiatıyla çok önemli bir çaba sarf ediyoruz. İllegal göçte yakalananların rakamları 150 bini aşmıştır. Geçtiğimiz yıla oranla iki misline ulaşmıştır. Günde yaklaşık 500 göçmen ilgili kurumlarımız tarafından yakalanmaktadır."

Bozkır, "Üçüncü ülkelerden Suriyeli vatandaşlara 8 Ocak'ta vize uygulamasını başlattık. Çok yakında da Türkiye’deki Suriyeli misafirlerimize çalışma müsaadesi verilmesi suretiyle bu göç üzerindeki baskının azaltılması konusunda önemli çalışmalar yürütüyoruz" ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ve AB Bakanı Volkan Bozkır

Türkiye, toprakları üzerinden Avrupa'ya geçen göçmen sayısını sınırlama karşılığında mali destek, Türk vatandaşlarına vize kolaylıkları sağlanması ve üyelik sürecinin canlandırılması için AB ile Kasım ayında anlaşmıştı.

İşte Türkiye- AB Zirvesinden Çıkan Kararlar - onedio.com
İşte Türkiye- AB Zirvesinden Çıkan Kararlar - onedio.com

Resmi rakamlara göre Türkiye'deki Suriyeli sayısı 2 milyon 421 bin.

'Vizelerin kaldırılmasını da görüştük'

AB tarafından Timmermans başkanlığında bir çalışma kurulu oluşturulacağını da hatırlatan Bozkır, "Türkiye ile bir şekilde bilgilerin doğru şekilde paylaşılması, yapılacakların kararlaştırılması ve bu şekilde iki tarafın da kamuoyuna karşı sorumluluklarını yerine getirecek bilgiler vermesi hem de bu sorunla mücadelede önemli adımlar atılması gündemdedir. Türkiye’nin müzakere sürecinde açılacak fasıllar, vizelerin önümüzdeki aylarda kaldırılması için iki tarafın da atması gereken adımlar, üst düzey toplantılar ve zirve toplantıları ile ilgili önemli görüşmeler yaptık" dedi.

'Yakın işbirliği lâzım'

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Timmermans da görüşmede ortak eylem planının ele alındığını belirtti.

Bu planların en kısa sürede, mümkün olduğunca hızlıca uygulamaya geçirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını söyleyen Timmermans, şunları söyledi:

"Her iki tarafın karşılaştığı ortak zorluklar var. Bunlar küresel nitelikte de olabilir, bölgesel anlamda da olabilir. Dolayısıyla bizim çok daha yakın bir işbirliği yapmamız gerekiyor. Hem Türkiye hem AB için çok büyük bir sorun olan mülteci problemini çözebilmek için yakın işbirliği yapmamız gerekiyor. Aynı zamanda geleceği karşılayabilmek ve ekonomimizi güçlendirebilmek için de yakın işbirliği yapmamız gerekiyor. Dolayısıyla, AB ve Türkiye'nin çok daha yakın bir işbirliğinde olması gerekiyor. Genişleme sürecinin yeniden canlandırılması söz konusu. Bütün bunları tartışmamız konuşmamız gerekiyor. Bu benim için ve aynı zamanda tüm Avrupalılar için de çok önemli."  

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiSahil Güvenlikgündem
Görüş Bildir