Suriyeli Mültecilere Milyonlarca Liralık Yardım

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Suriyeli Mültecilere Milyonlarca Liralık Yardım

Suriyeli Mültecilere Milyonlarca Liralık Yardım

İngiltere, Türkiye'deki çadır ve konteyner kentlerde bulunan Suriyeliler için yaklaşık 2 milyon 800 bin lira (1 milyon sterlin) nakdi yardımda bulundu.

İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, İngiltere Büyükelçiliği bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Kızılayı yetkililerine Suriye'den gelen binlerce kişiye yardım ettiği için teşekkür etti. Clegg, “Bu korkunç insani durum için gösterdikleri cömertçe yardımdan dolayı Türk Kızılayı, halkı ve hükümetine saygılarımı sunuyorum” dedi.

Kış mevsiminin yaklaştığına ve bunun bölgedeki Suriyelileri çok etkileyeceğine dikkati çeken Clegg, İngiltere'nin Suriyelilere yardım için bir milyon sterlin daha vereceğini söyledi.

İngiltere'nin Suriyelilere yardımının bu son miktarla birlikte 40 milyon sterline (115 milyon lira) yaklaştığını belirten Clegg, yardımın Suriyelilerin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılacağını kaydetti.

"TÜRK YETKİLİLERLE ÇALIŞMAKTAN ONUR DUYUYORUZ"

Türkiye'ye gelen Suriyelilerin sayısının 100 bine yaklaştığına işaret eden Clegg, bu insanlara yardım için Türk yetkililerle çalışmaktan onur duyduklarını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'nde Esad Rejimi'ne gerçek bir baskı uygulamayı şu ana kadar reddeden ülkelerin omuzlarında büyük bir sorumluluk olduğunu belirten Clegg, Esad rejiminin ne kadar süreceği konusu netleşmediği müddetçe Suriye halkının acı çekmeye devam edeceğini kaydetti.

Uluslararası konsensüs sağlanmadıkça bu değişimin nasıl gerçekleştirileceği sorusunun cevabının da çok zor olduğunu ifade eden Clegg, bunun imkansız olmadığını, Türkiye gibi uluslararası ortaklarla sürekli bir biçimde çalışmak zorunda olduklarını belirtti.

Esad rejiminin bu savaşı eninde sonunda kaybedeceğini ifade eden Clegg, bu rejimin Suriye halkının güvenini kaybettiğini ve halkın çıkarlarından çok kendi çıkarlarını düşündüğünü söyledi.

BM kapsamında bir çözümden başka bir çözümün mümkün olup olmadığının sorulması üzerine Clegg, BM çerçevesinde bir konsensüs olmadan çözümün kolay olmadığını kaydetti.

Türkiye, İngiltere ve pek çok ülke Suriye'deki durumun değişmesini istediğini dile getiren Clegg, Suriye'de değişimi görebilmek için yapabileceklerinin en iyisini yapmak zorunda olduklarını söyledi.

"GÜVENLİ BÖLGELER GERÇEKÇİ DEĞİL"

Suriye'de güvenli bölgeler oluşturulma ihtimalinin Türk yetkililerle yaptığı görüşmelerde gündeme gelip gelmediği sorusu üzerine Clegg, bu konuyla ilgili herhangi bir detayı konuşmadıklarını kaydetti.

Uluslararası toplumun güvenli bölge oluşturmak için önemli bir askeri kapasite kullanması gerektiğini ifade eden Clegg, güvenli bölgenin ancak askeri yollarla güvenli hale getirilmesi durumunda anlamlı olacağına işaret etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakan YardımcısıBeşer EsadBirleşmiş MilletlerİngiltereSuriyeTürk Kızılayı
Görüş Bildir