İran: 'Suriyeli Muhaliflerle Görüşüyoruz'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Suriyeli Muhaliflerle Görüşüyoruz

Suriyeli Muhaliflerle Görüşüyoruz

İran Meclis Başkanı Ali Laricani Suriye'de krizin çözümü adına İranlı diplomatların Suriye muhalefeti içinde yer alan Müslüman Kardeşler, Selefi gruplar ve liberal gruplarla bir araya geldiğini ve onları barış çerçevesi demokratik reformları kabul etmeleri konusunda cesaretlendirdiklerini söyledi.

Financial Times'a konuşan Laricani, görüşmelerin hangi isimlerle ve ne zaman yapıldığını belirtmedi ancak görüşmelerin devam ettiğini ve henüz çok az bir gelişme kaydedildiğini ifade etti.

İran Meclis Başkanı Mısır'ın Suudi Arabistan, Türkiye ve İran'ın da katılımıyla gündeme getirdiği girişimiyle ilgili de yorum yapmak için erken olduğunu belirtti.

Bununla birlikte Laricani bazı ülkelerin bir araya gelip Esad'ın iktidarda olmaması gerektiğini söylemelerinin yanlış olduğunu vurgulayarak, "Bu gruplardaki insanlar Suriyeliler. Reform sürecine katılabilirler, görüşlerini sunabilirler ve çözüm sağlayabilirler. Ama bazı ülkeler müdahale ediyor ve bunun gerçekleşmesine engel oluyor. Demek istediğim bu grupların kendi kararlarını kendileri almaları engelleniyor" dedi.

"AŞAMALI DEĞİŞİMİ DESTEKLİYORUZ" İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ise Suriye'de sürpriz bir şekilde değil de, aşamalı bir şekilde yapılacak değişime destek vereceklerini belirtti.

“Suriye temas grubu” toplantısı dolayısıyla Kahire'de bulunan Ali Ekber Salihi, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi'yle bölgedeki gelişmeleri ve İran'ın başkanlığını yaptığı Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'nin sonuçlarının ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi.

AA'nın haberine göre, görüşme sonrasında basına açıklamada bulunan Salihi, “Suriye'de sürpriz değişimi değil, aşamalı gerçekleştirilecek değişimi destekliyoruz” dedi.

İran'ın Suriye Hükümeti ile krizden çıkmak için görüşmeler yaptığına işaret eden Salihi, “İran, Suriye Hükümeti ve muhalifler arasında arabuluculuk görüşmeleri için ev sahipliği yapma davetini tekrarlamaktadır” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadİranMısırSuriyeSuudi Arabistan
Görüş Bildir