Suriyeli Muhaliflere İngiliz Yardımı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye muhalefetine İngiliz yardımı

Suriye muhalefetine İngiliz yardımı

İngiltere, Suriyeli muhalif savaşçılara sağladığı desteği artıracağını açıkladı.

Dışişleri Bakanı William Hague, özellikle muhalefetin büyük çoğunluğunu oluşturan Özgür Suriye Ordusu’na tahsis edilmek üzere, iletişim donanımı ve tıbbi ihtiyaçların finanse edilmesi için yaklaşık 8 milyon dolarlık ek yardım tahsis ettiklerini açıkladı.

Ancak yardım, silah yardımı yapılmasını öngörmüyor.

BBC’den James Robbins İngiltere’nin Suriye muhalefetindeki ayrılıklardan dolayı rahatsız olan İngiltere hükümeti açısından kararın dikkate değer bir politika değişikliği olduğuna dikkati çekiyor.

Muhabirimiz muhalefetin iyi bir yönetim kurulması konusunda net bir program ortaya koymakta başarısız olmasından kaynaklanan şikâyetleri de hatırlatıyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirme girişimlerinin başından bu yana 17 aylık bir çatışma süreci geçti ve muhaliflerin iddialarına göre çatışmalarda 20 bin kişi hayatını kaybetti.

Ancak çatışmalarda hayatını kaybedenlerle ilgili bilgiler bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor.

İngiltere, muhaliflerle insan hakları standartlarını da gözetmeleri konusunda uyarılarda bulunuyor.

William Hague, ilave yardım kararını açıklarken bu paranın İngiltere'nin insani yardımlarının dışında olduğunu belirterek "Suriye halkının acil yardıma ihtiyacı var. Sonsuza kadar barışçıl çözümü bekleyemezler. Suriye halkı muhalifleri hedef alan bir rejimin insafına terk edildi. Bu yardım hayat kurtaracak" dedi.

Hague şunları söyledi:

"Bu para korkunç bir savaşın içinde mahsur kalan insanlara yardım için kullanılacak. Yardım diğer ülkelerle işbirliği içinde teslim edilecek. Yapılması gereken şey bu. Ama krizin çözümü için diplomatik çabalarımızdan da geri durmayacağız."

Muhalifler için sağlanacak ilave yardım, esas olarak daha fazla telsiz ve uydu donanımı ile seyyar elektrik jeneratörleri sağlanmasını öngörüyor.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Suriye hükümetinin telsiz kanallarını parazitleme tekniklerine karşı muhaliflere yardımcı olacaklarını söylüyor.

Açıklamaya göre İngiltere daha önce de “siyasi muhalefete doğrudan silah aktarımı niteliği taşımayan” 2,1 milyon dolar değerinde destek sağlamıştı. Bu eğitim ve Suriye’deki insan hakları gruplarına ayni yardımları içeriyordu.

İngiltere buna ek olarak yaklaşık 42 milyon değerinde yiyecek, tıbbi malzeme ve barınma için kullanılacak yardım sağlıyor.

Bu arada İngiliz Times gazetesine yazan Dışişleri Bakanı Hague, İngiltere'nin muhaliflere silah göndermeme konusundaki politikasının hâlâ geçerli olduğunu belirtti.

Ancak Hague, demokratik ve açık bir Suriye isteyen Suriyelilerle beraber çalışmamanın, çatışmaların ve onu izleyecek sürecin denetiminin El Kaide ve diğer radikal grupların ele geçmesi riski taşıdığını vurguladı.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadİngiltereSuriyeyiyecek
Görüş Bildir