Suriyeli Muhalifler Madrid'de Toplandı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Suriyeli Muhalifler Madrid'de Toplandı

Suriyeli muhalif gruplar, Haziran'da Cenevre'de yapılması planlanan uluslararası konferans öncesinde durum analizi yapıp, Cenevre'ye güçlü ve ortak görüşle gidebilmek için İspanya'nın başkenti Madrid'de bir araya geldi.

İspanyol hükümetinin desteğiyle Madrid'deki bir otelde organize edilen ve iki gün sürecek toplantıya Suriyeli muhalif gruplardan yaklaşık 80 kişi katıldı.

Basına kapalı yapılan toplantıyla ilgili gazetecilere bilgi veren Suriye Muhalifler ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) eski başkanı Muaz El-Hatip, "Suriye'de rejimin düşmesine yönelik her türlü müzakere kabul edilir. Ancak, mevcut rejime daha fazla fırsat veren veya zaman sağlayan müzakereler kabul edilemez" dedi.

Suriye'de hiçbir şekilde kimyasal silah kullanılmasından yana olmadıklarının altını çizen El Hatip, "Aklı başında hiç kimse kimyasal silah kullanılmasını görmek istemez. Biz, bölgedeki herkes için silahsızlanma istiyoruz. Suriye'deki devrim başlangıçta barışçıldı, silahlanmaya bizi rejim zorladı. Krize, siyasi bir çözüm istiyoruz" diye konuştu.

El-Hatip, bir soru üzerine, "kendisiyle aynı görüşte olmayanları bile Suriye Ulusal Koalisyonu şemsiyesi altında birlikte çalışmaya" davet etti.

Madrid'de yapılan toplantının sözcüsü Cristobal Escribano Kubaissi de "Cenevre'ye güçlü ve ortak bir görüşle gidebilmek için toplandıklarını" söyledi.

Rusya zaman sınırlamasına karşı

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye konulu ikinci Cenevre toplantısına dair bir zaman kısıtlaması yapılmasının sürece zarar vereceğini ve yapıcı bir tutum olmayacağını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyetİspanyaRusyaSuriye
Görüş Bildir