Suriyeli Korsanlar Bu Kez Sky'ı Hedef Aldı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Suriyeli Korsanlar Bu Kez Sky'ı Hedef Aldı

Suriyeli Korsanlar Bu Kez Sky'ı Hedef Aldı

İngiliz yayın kuruluşu Sky'ın Android uygulamaları, Elektronik Suriye Ordusu tarafından ele geçirilmeleri ardından Google'ın sitesinden kaldırıldı.

Sky'a ait Google Android uygulamalarından altısı, bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi ve Google sitesindeki logoları, Elektronik Suriye Ordusu amblemiyle değiştirildi.

Korsanlar, Sky'a ait bir Twitter hesabını da ele geçirerek, takipçilere yeni uygulamaları kullanmalarını öneren mesajlar gönderdiler.

Uzmanlar, cep telefonu ve diğer mobil cihazlarda kullanılan uygulamaları hedef almanın, Elektronik Suriye Ordusu için yeni bir strateji olduğuna dikkat çekiyorlar.

Bilgisayar korsanı grubun bundan önceki eylemleri, Batılı siyasetçilere ya da basın yayın organlarına ait sosyal medya hesaplarını ele geçirmeye yönelikti. Elektronik Suriye Ordusu, bu hesaplar aracılığıyla, 'Suriye'nin düşmanları' diye tanımladığı ve bazı Orta Doğu ülkelerinden sızdırıldığı iddia edilen elektronik posta yazışmalarını ve diğer dokümanları yayınlıyorlardı.

İsrail basını da, Elektronik Suriye Ordusu'nun, liman kenti Hayfa'nın su şebekesini hedef alan başarısız bir eylem girişiminde bulunduğunu duyurdu.

Elektronik Suriye Ordusu adlı grup, internet sitelerinde, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın destekçisi olduklarını açıklıyor ancak eylemlerinin Suriye hükümetinin emriyle düzenlendiği iddialarını reddediyor.

Geçtiğimiz haftalarda BBC, Daily Telegraph, Financial Times, Guardian, E! Online, the Onion, CBS News, Associated Press, Amerika'daki National Public Radio (NPR) ve FIFA Elektronik Suriye Ordusu'nun eylemlerinin hedefi olmuştu.

ITV'ye ait bir Twitter hesabını ele geçiren grup, takipçilerine sahte haberler göndermişti.

Sky'ı hedef alan son saldırıda, Sky News, Sky Sports News, Sky Sports Football, Sky WiFi, Sky+ and Sky Go adlı uygulamalar etkilendi, logoları değiştirildi ve açıklamalar kısmına "Elektronik Suriye Ordusu buradaydı" notu eklendi.

Sky yetkilileri, korsanlar tarafından gönderilen tüm sahte mesajların silindiğini, Google sitesinden kaldırılan uygulamaları da yeniden kullanıcılara açmak için çalıştıklarını belirttiler.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AndroidBeşer EsadDeepMindFIFAGoogleİngiltereİsrailSosyal MedyaSuriyeTwittercep telefonu
Görüş Bildir