Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suriye'yi İşgal Provası

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye'yi İşgal Provası

Suriye'yi İşgal Provası

Ürdün'de önümüzdeki hafta 18 ülkeden 15 bin askerin katılımıyla büyük bir askeri tatbikat yapılacak. Tatbikat için gelen yabancı askerlerin Ürdün'de kalacağı ve olası bir Suriye işgali için hazırlık yapacağı belirtildi

SINIRIMIZDA tehlikeli gelişmeler yaşanıyor. İsrail'de "ynet" haber sitesi, Ürdün'de önümüzdeki hafta 18 ülkeden 15 bin askerin katılımıyla "Eager Lion 2013" askeri tatbikatının başlayacağını yazdı. Haberde, 15 bin yabancı askerin tatbikat sonrası Ürdün'de kalmaya devam edeceği ve "olası Suriye işgali" için hazırlıklar yapacağı ileri sürüldü. Söz konusu haberi Batılı kaynaklara dayandıran "ynet" haber sitesi, iki hafta sürecek büyük askeri tatbikat sonrası 18 ülkeden askerlerin Ürdün'de konuşlanmaya devam edeceğini belirtti.

HANGİ ÜLKELER KATILACAK?

İngiltere, Bahreyn, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Lübnan, Pakistan, Polonya, Katar, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Yemen'in katıldığı askeri tatbikatın kara, lojistik ve insani yardım alanlarını kapsayacağı ifade edildi. Ürdün'deki askeri tatbikatta İsrail ise yer almıyor. İsrail'in "kırmızı çizgisi" nin Hizbullah'a silah gönderilmesini önlemek olduğu ve bu konuda tetikte beklediği belirtildi.

Haberde, Ürdün Kralı Abdullah'ın Suriye'deki iç savaşın ülkesine sıçramasından ve istikrarı bozmasından korktuğu da ifade edildi.

UÇUŞA YASAK BÖLGE

Haberde ayrıca Beyaz Saray'ın, geçen hafta Pentagon'a, 'Suriye'de uçuşa yasak bölge seçeneklerini gözden geçirin'talimatı verdiği de belirtildi. Suriye'de olası bir uçuşa yasak bölgenin ABD, İngiltere ve Fransa'nın öncülüğünde gerçekleştirileceği de ileri sürüldü.

Haber, Cumhuriyetçi senatör John McCain'in sürpriz olarak nitelendirilen Suriye ziyaretiyle paralel olarak basına yansıdı.

TÜRKİYE'DEN GİZLİCE SURİYE'YE GEÇMİŞTİ

ABD Kongresi'nde Suriyeli muhaliflerin silahlandırılmasını destekleyen isimler arasında yer alan Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Kilis üzerinden Suriye'ye geçerek muhaliflerle gizlice görüşmüştü. McCain, bu ziyaretiyle, 2011 yılı Mart ayında isyan hareketinin başlamasından bu yana Suriye'yi ziyaret eden en üst düzey Amerikalı yetkili olmuştu.

McCain, Libya'da Kaddafi yönetiminin devrilmesi için de aktif bir rol oynamıştı.

Hem Beyaz Saray hem de Dışişleri Bakanlığı sözcüsünden, McCain'in ziyaretinden önceden haberdar oldukları yönünde açıklamalar gelirken, Dünya Ekonomik Forumu için Ürdün'de olan McCain'in Türkiye üzerinden Suriye'ye geçtiği kaydedildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşik Arap EmirlikleriÇek CumhuriyetiFransaHizbullahİngiltereİsrailKatarKilisLübnanSuriyeSuudi Arabistan
Görüş Bildir