Suriye'ye Olimpiyat Kısıtlaması

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye'ye Olimpiyat Kısıtlaması

Suriye'ye Olimpiyat Kısıtlaması

2012 Londra Olimpiyatları'na iki aydan az bir süre kala İngiliz hükümeti, Suriye rejimiyle bağı olan delegasyon üyelerinin ülkeye alınmaması konusunda kararlı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "İnsan hakları ihlali yapan kişilerin ülkeye girişlerini engelleme yetkimiz var'' dedi.

İngiltere, Londra Olimpiyat Oyunları için gelecek kişilere kısıtlama getirmeye hazırlanıyor.

Katılım için yapılan başvurular insan hakları açısından da incelenecek.

Öncelikle Suriye yönetimi ile bağlantılı delegasyon üyeleri için yaptırım öngörülüyor.

Dışişleri Bakanı William Hague, ''Gelecek kişilerle ilgili, insan hakları ihlali yaptıklarına dair elimize bilgi ulaşırsa, bu kişilerin ülkemize girişlerini engelleme yetkimiz olduğunu açıkça belirttik'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Nick Clegg de hükümet olarak İngiltere'ye ''Kimi alıp kimi almayacaklarına'' dair kuralları değiştirdiklerini ifade ederek, ''Eğer insan haklarının ihlal edildiğine ilişkin bir kanıt varsa, bu kişi, bu ülkeye gelemeyecektir'' demişti.

Suriye Olimpiyat Komitesi Başkanı Muvaffak Cuma ise İngiliz hükümetinin tavrına tepki gösterdi.

Cuma, İngiltere'nin böyle bir yasaklama hakkına sahip olmadığını belirterek, ''Evsahibi ülkenin görevi, olimpiyat oyunlarını organize etmek ve katılımcı tüm atletlere gerekli şartları sağlamaktır.''dedi.

Muvaffak Cuma, kısa bir süre önce Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin Rusya'da yaptığı toplantıda, Suriyeli sporcuların olimpiyatlara, muhalefetin bayrağıyla değil, ülkenin resmi bayrağıyla katılmasına karar verildiğine dikkati çekti.

Suriye'nin 11 atlet ve 20 yetkiliyi göndermek istediği 2012 Londra Olimpiyatları, 27 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakan YardımcısıİngiltereRusyaSuriye
Görüş Bildir